Zoraki kentsel dönüşüm

Arkadaşlar yaklaşık 35-36 yıllık bir binada oturuyorum ve bulunduğum bölge depremde 1. Dereceden riskli durumda.
Apartmanda kimse kentsel dönüşümün adını bile anmıyor masraflardan dolayı.
Şöyle şey duydum doğru mu acaba?
Apartmanda çoğunluk karşıysa kentsel dönüşüm yapılamıyor fakat tapu sahibi 1 daire bile belediyeye gidip "apartmanda karot testi yaptırmak istiyorum" diye gidince bu kabul olunuyormuş ve testin sonucuna göre eğer yıkılması gerekiyorsa çoğunluk aranmadan ev kentsel dönüşüme zorla giriyormuş.

Bu olay doğru mudur?
Mesela benim bu masrafları karşılayacak gücüm var ve gidip başvursam apartmanda kinç yer miyim? :))

test sonucu tehlikeli çıkarsa bina boşaltılacak. sonra?
atıyorum, daire başı 200bin istediler. sende var. diğer daire sahiplerinin yok. öyle kalacak. linç kesin var. ben bile linç ederim.

  • sutlu nescafe  (01.05.21 23:37:00)
@sutlu nun dediği senaryoda linçten daha fazlası olur. pişman olabilirsiniz. apartmandakileri bilmiyorum ama sürekli kapan açıl milletin işi gücü bile belli değil. bir de böyle bişi olursa, pek iyi sonuçlanmaz sizin için.

  • ilgeru  (01.05.21 23:56:46 ~ 23:57:49)
evet olay doğru, gidip başvurun. enkaz altında kalıp ölmekten iyidir. kimseyle muhattap olmadan belediyeden talep edin, belediye gelip mühür vurursa bunun suçlusu neden siz olasınız.

  • roket adam  (02.05.21 01:06:18)
Belediye ile konuşup kimin başvurduğunu söylemezler ise yapmayı düşünebilirim. Gerçi bizim peder bey bile istemiyor ev metrekare olarak küçülüyor diye :)

  • les yeux blanches  (02.05.21 01:20:51)
kaç defa yazdım la, bak bi daha anlatıyorum iyi dinleyin;
süreç şöyle;
1-illa apartuman sakini değil, herhangi bir kişi de karot testi yaptırabilir.
2-çevre ve şehircilik bakanlığından lisanslı yapı denetim firmalarından birisine karot testi için başvuru yaparsın.
3-bina 2013 öncesi ise bile çürük riski var. ( mevzuat 2012 de değişti.) öyle 20 veya 30 yıllık bina banko çürük çıkar daha aksi grülmedi.
4-sonraki süreç çetrefilli; ya anlaşırsınız ya da belediyeye gidersin işlem başlar. belediye gelir yıkar sıkıntı yok. kat maliklerine yazı gönderir; 2 ay süre verir, birisi itiraz etti mesela 1 ay daha ek süre verilir ve dosya çerre ve şehircilik bakanlığına tekrar incelenir ve yıkın lan denir. (daha aksi bir durum görmedik.) sonrasında herhangi bir mahkeme itirazı/kararı yoksa belediye gelir yıkar. eğer isterse malikler kendileri de yıkabilir. firmalar yıkımı üste para vererek yapar. hurda demiri falan alır. buraya kadar yıkımdı, şimdi yapımda ise maliklerin koordinasyonu gerekir. yoksa belediye işi ihaleye çevirir herkes zarar eder. ya da yıllara bekle.
  • seyduna6687  (02.05.21 02:42:00)
Belediye anında öter kimin şikayet ettiğini. Adamı çeker vururlar. Belediye de hiç öyle binayı boşaltın filan demiyor yıkılmasına ramak kalmadıysa. Bosaltsaniz iyi olur tarzı saçma sapan bir yazı yazıp gidiyorlar.

  • allah yazdiysa bozsun  (02.05.21 05:16:11)
izmir depreminden dolayi bizim de gundemimiz aylardir bu. 5 metre yanimizdaki bina coktugu icin apartman sakinleri huzursuz. depremin gaziyla, "hemen cikalim, yikalim, yaptiralim" diye gaza gelindi. neyse cevre bakanligindan geldiler baktilar, bir tane siva catlagi bile bulamadilar. zaten binanin muteahhitinin ailesi silme bizim binada. neyse tasinan tasindi, normal hayata devam ediliyor su an. amaaa herkesi iskillendirecek ufak bir durum oldu.

apartmanda bir deprem komisyonu kuruldu, iste muteahhitlerle gorusulecek, teklif alinacak falan. bunun basi yonetici haliyle. bu isi en cok aceleye getirmeye calisan da bu arkadas. devamli birileriyle gorusmeler, proje cizdirip gruba atmalar falan. ulan diyorum bu herifin derdi ne. hatta bir ara agzindan "gider performans testine basvururum yaani" falan gibi bi seyler kacirmis. bina da 97 yapimi oldugu icin simdiki mevzuata uymadigindan oturmaya elverisli cikmayacak belli. saglam olmasina saglam ama, kanun belli. boyle olunca da sanirim belediye 60 gun muhlet verip elektrigi, suyu kesiyormus. yoneticinin derdi de sonradan belli oldu, meger bu cakal gitmis kasla goz arasinda bizim apartmanda panikle satiliga cikarilan bir daireyi satin almis, bak bak bak. iki tane dairesi var simdi, yaptirip 1 milyon'dan satacak falan.

simdi teklif aldiklarinda baktilar ki pabuc pahali, ceplerinden en az 600 bin cikacak, hem de evler %30 kuculecek, 130 m² olacak sana 90 falan. simdilik ortam duruldu, etraftaki insaatlarin bitmesi beklenecek.

kisaca oyle bir sey yaparsan hocam, apartmanda cok hos karsilanmayabilir :D
  • chezidek  (02.05.21 09:47:28)
Mütahitle anlaşmadan karot yaptırırsanız bina çürük çıkarsa 60 gün içinde boşaltılıyor. Başımıza geldi. Apartman yıkılalı 6 yıl oldu hala mütahit falan yok ortada. Herkes açıkta kaldı.

  • suicides underground  (02.05.21 10:42:05)
Kimse çürük binalarda zevkine oturmuyor. Kimse sabahtan akşama kadar köpek gibi çalışıp çürük binalarda zevkine ev satın almıyor.

Sizde bu dönüşümü karşılayacak paranın olması diğerlerinde olduğu anlamına gelmiyor. İnsanları şu ekonomide evsiz mi bırakacaksınız?

Madem birikiminiz var, madem eviniz var, çıkın güvenli bir eve geçin, zaten dönüşüm sürecinde de taşınmanız gerekecek. Evi kiraya verin yeni binada oturun.

İnsanların hayatları ile oynamayın. Hiç şüpheniz olmasın kentsel dönüşüm işleri de eskisi gibi hızlı ilerlemiyor, her geçen gün hammaddeye zam geliyor, lira değer kaybediyor. Dönüşüm bağdat caddesinde vs değilse kimse uğraşmak istemiyor.

Ayrıca ev sizin değil babanızın anladığım kadarı ile, ailenizin evi, size ne acaba beğenmiyorsanız kendi evinize çıkın.
  • denizgonen  (02.05.21 11:00:53)
Karot sonucu bina çürük çıkarsa en fazla eviniz yıkılır ama kat malikleri ile anlaşıp müteahhit bulmazsanız yıllarca evsiz bir şekilde durur orası öyle. Olan evinize olur evsiz kalırsınız.

Bizim evimize de biri hasar tespit yaptırmış izmir depreminden sonra fakat çevre ve şehircilik bakanlığı yaptıran kişinin ismini vermedi hiç bir şekilde. Orta hasarlı çıktık itiraz sonucu yapılan incelemede az hasara döndük bu arada.
  • bigcaptain  (02.05.21 12:03:07)
Önce bir müteahhit ya da bilirkişi ile konuşup geri yapıldığında nasıl olacak konuşmak lazım. Ama ölmek istemediğiniz için neredeyse linç edecekler sizi burada. Ekşi duyuruda bile böyleyse sokaktaki insanları düşünmek mümkün değil.

  • biravekahve  (02.05.21 12:09:17)
süreci bilmeyen arkadaşları kafaya takma. bizzat 2 tane dairemiz aynı bu şekilde kentsel dönüşüme girdi istanbulda. bir tanesi direkt oturulamaz raporu aldığı için mühürlendi direkt, sonra da müteahhit geldi anlaşıldı. diğerinde oturulamaz durumda değildi ama eskiydi bina, karot testinden sonra rapor tutuldu ama acil boşaltma gerekmediği için öyle duruyor şu anda. ev sahiplerinin hepsi de kiraya verdi evlerini, kiracılar oturuyor. kimse kimseyi çekip vurmadı merak etme.

1. senaryoda kimin test yaptırdığını kimse bilmiyor. 2. senaryoda da testi bizzat biz yaptırdık. tüm uygulamayı belediye yapıyor, sizlik hiç bir şey yok. gelip kimse size bir şey diyemez. linç minç bunlar ekşi sözlük evreninde olan şeyler. dediğim gibi test zaten eninde sonunda yapılacak, sizlik bir şey yok, siz sadece hızlandırmış olursunuz.

müteahhitle falan konuşmanıza gerek yok yani o sizi ilgilendirmez. siz belediyeden talebi yapın gerisine karışmayın. ondan sonrası daire sahiplerinin bileceği şey. sakın aa insanların gidecek yeri yok falan diye triplere girmeyin, yoksa iki gün sonra deprem olduğunda aileniz enkaz altında kalırsa vicdan azabı çekersiniz. ha yok aşırı çekiniyoruz dersen bir müteahhit bulun, telefonda sufleyi verin, gerisini onlar hallediyor zaten başvuruyu bile onlar yapıyorlar.
  • roket adam  (02.05.21 12:48:12)
burada ideal durum ile reel durumun arasında bir çatışma var. ondan sebep 2 tarafta haklı.

zor bir durum ve istanbul bu gibi sebepler yüzünden başarılı bir şekilde kentsel dönüşümü sağlayamıyor.

ideal durum depreme karşı zayıf olduğu düşünülen binanın ne şekilde olursa olsun yıkılarak risk yaratmasının sonlandırılması.

reel durum ise yıkılan binanın yerine yeni bina yapılacak ekonomik güç olmaması ve depremde yıkılacak diye binayı yıktırınca, yerine bina yaptıramamak.

bu sebeple kentsel dönüşüm rant olan yerde ilerleme sağladı rant olmayan yerde yapılamadı.

insanlar kel kör de olsa bir binaları varken bundan olmak istemiyorlar ki haklılar.

yine insanlar depremde yıkılması olası bir binada oturmaktan korkuyorlar ki onlar da haklılar.

çözümü ise anca devlet üretebilir gibi geliyor bana. ama hükümet pek çözüm arayışında değil gibi.

istanbulda yaşamak çok külfet artık ben imkanım olsa istanbulda yaşamam
  • NightBringer  (02.05.21 12:55:37)
Yaptıracak parası olmayan kişinin mecburi müteahhit anlaşması yapılması durumunda daire hakkı satışa çıkarılabilir. Teoride mümkün ama pratikte zor bir iş daire sahibi razı gelmezse.

Parası olmayan grubu bu işe sokuyorsanız kesin yersiniz o linci
  • neysene  (03.05.21 03:50:39)