kedi hastalığı mama

iyi geceler,

bugun kedimin kakasının en üstünde kan gördüm. tam ishal değildi. veterinere hemen götürdüm parazit veya ateşi yokmuş. prebiyotik verdi. felicia somonlu mama kullanıyordum ama değiştireceğim. acaba hassas mideler için mi bir mama tercih etsem? pro plan ve n&d arasında cok fark var mıdır?

her türlü tavsiyenize açığım. acaba başka bi vete götürüp daha teşekküllü bi muayeneye gerek var mıdır? antibiyotik vs gerekli miydi?

merhaba,

uzun süre n&d aldım bizimkilere. bir ara felicia somonluyu da birkaç ay kullandım. kedilere iyi gelmediğini düşünüyorum. sanki ikisinin de tüyleri n/d kullanırken çok daha parlaktı. bir de felicia kullandığım süreçte kedilerimden biri sarılık oldu. gerçi veteriner pek çok sebebi olabileceğini söyledi, yaşlılık vb. tedavi sürecinde mamasını da değiştirmem gerekti. özel bir mama yiyor şu an ve tüyleri eskisi gibi sağlıklı, pırıl pırıl. diğer kedime ise acana almaya başladım. o da çok daha sağlıklı görünüyor.

kedi sağlığında en önemli şey yediği mama. içeriğini araştırıp almak gerek. şu siteyi, özellikle birçok mama içeriğini özet gibi anlattığı bu yazıyı okumanı öneririm.
www.suzionline.com

kedilerin protein ağırlıklı beslenmeleri lazım. mamalarda protein olarak gerçek et, kurutulmuş et veya bitksiel proteinler (tahıllar) kullanılabiliyor. en iyisi gerçek et oranı yüksek olan mamalar. içeriklerindeki gerçek et oranlarını sıralarsak acana > n&d > pro plan > felicia diyebiliriz. senin sorduğun pro plan ve nd'nin oranlarını karşılaştırırsak, (sayıları yukarıdaki siteden aldım)
-n&d 30% gerçek, 28% kurutulmuş et
-pro plan 20% gerçek, ?% kurutulmuş et içeriyor.

felicia somonlu seviyorsa proplan somonlu veya n&d somonlu mamaları tercih edebilirsin. en çok tercih ettikleri tat somonlu oluyor birçok kedinin. beğenmeme riski olacağını sanmam. hem her ikisi de açık paketlerde aldığında felicia ile yaklaşık aynı fiyata gelecektir.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (01.05.21 23:56:25)
ben anlamadım teşhis yok mu? ya da veteriner mamaya dikkat edin demedi siz kendiniz mi iyi bir mamaya geçmek istiyorsunuz? yani dur yere hayvan kanlı tuvalet yapmaz ki. bağışıklık destek için viyo alabilirsiniz, bir paketinde 7 saşe var. benim kedim tadını çok seviyor. hemen bozulacak bir şey olmadığı için ara ara veriyorum.

  • ofelia  (02.05.21 00:48:32)
kakasında parazit çıkmadı ateşi de yoktu. arada olur dedi kedilerde. ama emin olamıyorum ben de...

çok teşekkür ederim.. suzionline'ı okuyacağım... benim kedinin bağırsaklarından ses de geliyor o yuzden hassas bağırsaklar için olan bir mama düşündüm... evet veteriner mama ile ilgili bi yorum yapmadı :(
  • omonia  (02.05.21 09:48:19)
bağırsaklardan ses gelmesi olumsuz bir şey değildir aslında, her daim gelir, veteriner dinlediyse ve bağırsak seslerine iyi dediyse iyi olmalıdır.

dışkıda kan sadece popoda çatlaktan da olabilir, klima çarpmasından olan bile gördüm. "arada olur" demesinin çok yanlış olduğunu söyleyemeyiz yani.

kedilerde kalp ve böbrek en sinsi hastalıklar oluyor genelde. bunların dışındaki hastalıklar mutlaka yeme-içmesine ve genel ruh hâline etki eder. bağırsak rahatsızlığı ani ve ciddi kötüleşme yapar mesela. böbreklerini elle olsun muayene ettiyse ve sorun göremediyse endişelenecek bir şey olmayabilir. belki kan tahlili yaptırmayı düşünebilirsiniz. kalp içinse röntgen gerekir. bunları gerekli görüp görmemesine bel bağlamanız, veterinerinizle olan güven ilişkinize bağlı.
  • bir garip melek  (02.05.21 19:43:28)