böbrek sorunları olan yaşlı kedi,

Merhabalar, yaklaşık 16-17 yaşında olan bir kedişim var, ancak böbrek sorunları yaşıyor, önce titreme olarak başladı, parkinson hastası gibi zaman zaman irkiliyor titriyordu, daha sonra birden çok zayıfladı, yemeden içmeden kesildi ve veteriner mecaramız başladı, kan testinden üre ölçülemedi, rbc değerleri yüksek çıktı, 15 gün boyunca serum/ilaçlar ile toparladı ancak 2 ay geçmeden tekrar aynı durumu yaşıyoruz, yine veterinere gidip serum alıyor iki tane, maması "NF" mama, veteriner tavsiyesi. kedinin hiç keyfi yok, düz yürüyemiyor, çok zayıf ve halsiz, mama da pek yemiyor (kuru yada yaş, çok az yiyor hayvan) su az içiyor.

ne yapabilirim, bundan sonra süreç nasıl olacak?

serumla falan olmaz, o tamamen semptom bastıran, tedavi etmeyen bir şey.
ilaç ne verildi?

yapmanız gereken şey bir kür viyo dopingiyle birlikte, vet expert renalvet'e ve vet expert urinovet cat dilution'a başlamak.

vito bir hafta kullanılır, o bağışıklığı toparlamak için bir kür gibi zaten.
aynı anda da renalvet günde iki, urinovet günde bir kapsül.
bu ürünleri bir ay boyunca düzenli kullanıp tahlil sonuçlarına göre devam edeceksiniz ama dozu değişse de, düzenli olarak kullanmanız gerekir.

bu süre içinde bana kalırsa nf'e gerek yok, düşük proteinli yarı tahıllı n&dlerden yiyebilir mesela ama nf'e devam da edilebilir tabii.
benim kedim diyet mama yemeden iyileşebildi ama tabii tahlil değerleri de önemli burada.
sorun şu ki, diyet mamayı yemiyorlar.
yemedikçe bağışıklıkları düşüyor.
o durumda da proplan falan gibi tahıllı değil, kediler için daha uygun nd tarzı markaların normal ürünleri olunca hiç değilse yiyorlar ve kilo kaybının getirdiği yük de sisteme binmemiş oluyor.
yine de o konuda karar sizin tabii ki.

bir de, düzenli olarak su içirin.
gerekirse günde birkaç kere ağzına şırıngayla su verin.

bunları çok düzenli şekilde uyguladıktan bir ay sonra kan tahliline götürüp kan sayımı yaptırın.
bu arada veterinerinizi değiştirmeseniz de başka birine göstermek isteyebilirsiniz.
serum ve ilaçlar derken ilaçların arasında kortizon varsa o kliniğe bir daha gitmeyin.

böbrek için ilk müdahale olarak yapmanız gerekenler bunlar.
ama düz yürüyememe falan gibi sorunlar böbrek probleminden olmaz.
başka şeyler de varsa elbette ek tedavi gerekebilir.

geçmiş olsun.

edit:
viyo'nun sadece viyo olan ve poşetler halinde olanı değil, recuperation ürünü sizin durumunuza daha uygun.
yazmayı unutmuşum.

edit2:
FAtE'e katılıyorum.
düşük proteinliden kastım, orijen falan gibi gerçekten ev kedilerine ağır gelecek denli yüksek proteinli olmayan ama normalde yüksek protein ve düşük tahıl politikası olan markaların (n&d buna uygun mesela) orta düzeyde protein içeren mamaları.
karmaşık bir cümle oldu farkındayım ama başka türlü ifade edemedim.

benim mega kolon ameliyatı geçiren kedim de, akut böbrek sorunu yaşamış olan senior kedim de hiç diyet mama yemedi ve sadece ilaç tedavisiyle ikisi de iyileşti mesela.
diyet mamalarda kedilerin ihtiyacı olmayan düzeyde lif ve soya gibi alerjenler çok bulunabiliyor.
köpeğimde aşırı bir tüy dökme ve kepeklenme sorunu vardı ama proplan'ın sözde sensitive skin olan diyet maması alerjisini daha da azdırıyordu.
o zamanlar n&d yoktu, normal somonlu proplan bile daha iyi geliyordu durumuna.
diyet mamanın herhangi bir hayvanın herhangi bir sorununa iyi geldiğini hiç görmedim.
  • blatta hiberna  (28.04.21 11:35:45 ~ 14:41:38)
Geçmiş olsun. catinfo.org

Şurayı okumanızı tavsiye ederim. Protein kısıtlama reçeteli diyetlerin durumu daha da kötüleştirdiği ile ilgili bilgiler var. Proteini kısılmayan tercihen yaş mama, şırınga ile sıvı alımını artırma çok önemli.

The purpose of this ‘prescription’ diet is to restrict protein which, unfortunately, it certainly does. However, please understand that there are no studies showing that restricting protein to this level will prevent further deterioration of kidney function.

‘Renal’ diets restrict protein to the point that many cats – those that are not consuming enough of the diet to provide their daily protein calorie needs – will catabolize (use for fuel) their own muscle mass which results in muscle wasting and weight loss.
  • FAtE  (28.04.21 13:55:35)
azodly temin edebilirsniz veteriner tavsiyesi ile verin. tr de yok ve amerikadan soguk zincir ile geldiginden bulmaniz zor ama kedi bobrek yetmezliginde baya etkilidir.

  • oscar  (29.04.21 05:35:18)