paramı euro olarak mı saklamalıyım altin olarak mı?

almanya'da yaşıyorum. birikmiş bir miktar param (euro) var. normalde türkiye'de olsam döviz olarak saklarım paramı. ama burada acaba altına çevirsem orta vadede bana bir getirisi olur mu? eldekinden olmak da istemem. özetle almanya'da parayı euro olarak mı, altın olarak mı saklamalıyım?

bundan sonra ne olur bilemiyorum ancak geçmiş yıllara göre altın/eur grafiğine linkten ulaşabilirsiniz.

2011'de 1066eur olan ons altın şu anda 1469eur'muş. ağustos 2020'de ise 1725eur'muş.

www.investing.com
  • sanal uyku  (24.04.21 18:42:17 ~ 18:43:10)
Kripto para olarak saklamalısın. 1 yıl içerisinde geriye dönük zarar ettiren bir tane bile coin yok. Scam projeli coinleri hariç tutuyorum.

  • Arthur Dayne  (24.04.21 19:27:46)
ne kadar bir birikmişten bahsettiğinizi bilemediğim için, bölün portföyü. en güzel rakam 3'tür. bir bölümü euro, bir bölümü altın veya gümüş, geri kalanını da bitcoin veya etherium olarak saklayın. yatırım tavsiyesi değildir, kişisel fikrimdir.

  • jeanluc  (25.04.21 01:30:38)