Biontech mi Sinovac mı?

Anneme aşı randevusu çıktı. Hangi aşıyı seçmeliyim?

ֵ%50 koruma bize yeter diyorsaniz Sinovac.
%90-95 korunsak daha iyi olur diyorsaniz Biontech.

  • ezeriko  (20.04.21 08:13:37)
biontech

  • rentts  (20.04.21 08:16:40)
twitter.com

Biontech
  • but that was just a dream  (20.04.21 08:19:33)
bunu cevabını prof.lar veremezken buraya gelip kesin bir şey söylemek yanlış olur. sinovac klasik aşı olduğu için yan etkisi daha az. ben biontech oldum halsizlik ve 3 4günlük baş ağrısı yaptı. eşim emziriyor ona sinovac yaptıracağım. yaşlılarda sinovac yan etkisi daha az olduğunu gördüm.

  • mikahakkinen  (20.04.21 08:48:20)
bunun yanıtını ben veremem ama üçüncü dünya ülkeleri dışında sinovac'ı halkına sunan ülke yok. buradan hareketle ailedekilere biontech seçtirdim.

  • bohr atom modeli  (20.04.21 09:42:11)
Annemde (62) ileri derecede alerji var, doktorun önerisiyle sinovac oldu.

  • pati  (20.04.21 09:48:57)
@bohr atom modeli

aynı şeyi düşündüm bende fakat. bi sıkıntı yaratır mı vs çekiniyorum ister istemez.
  • philiptraum  (20.04.21 10:01:05)
Ben yapacak olsam mutlaka biontech tercih ederdim ama mevzu bahis ana olunca olası yan etkileri, -70 derece muhafaza koşulunun ne derece sağlandığı şüphesi ve yeni bir yöntemle üretilmiş olmasının henüz bilmediğimiz ileride sebep olabileceği başka problemleri göze alamadık, sinovac tercih ettik.

  • IncredibleMau  (20.04.21 10:07:09)
tabii ki her bünyedeki etkisini ve her bünyenin aşı olmadan önceki tepkisini de bilemeyeceğimiz için cevaplar biraz farazi olacak ama..

70 yaşındaki babamla aynı anda covid-19 olduk. 2. aşısını olduktan (sinovac) 10 gün sonraya denk geliyor. ben 1 hafta sonra hastaneye yattım ve 1 hafta hastanede tedavi gördüm; babam 2-3 gün öksürdü, ilk gün ateşi 37.2 oldu sapasağlam atlattı. yine de tomografi çektirdik ciğerleri tertemiz.

yine de herhangi bir alerjisi vs yoksa biontech derim ama..
  • makbur  (20.04.21 12:25:31 ~ 12:26:39)
Herkes biontech diyor, sira bana geldiginde bilemiyorum hangisini vurunurum ama etrafimda bizim agir toplar vurundugunda biontechi olanlarda asiri hassasiyet ve abuk sabuk yan etkiler olurken (2-3 gun suren corona olmus gibi belirtiler vs) sinovacta hic olmadi. muhtemelen bunye ve yasla da alakali. Biontech vurunan akrabalarim genlede aldiklari her ilaca karsi duyarli ve hassas insanlardi ama hicbi alerjileri yok, kronik bi rahatsizliklari yok vs.

  • e mice  (20.04.21 12:46:53)
Ben hep sinovac diyordum çıktı tutamadım gittim pfizer seçtim. Sonuçta İsrail bunu yaptıysa vardır bir bildiği.

  • zoghurt  (20.04.21 17:48:55)
bunu ben de dusunuyorum. yasadigim yerde moderna, biontech ve j&j yapiliyordu. sonra kan pihtilasmasi olayindan j&j'in vurulmasini durdurdular.

mrna asilarinin oldukca yeni bir teknoloji olmasindan supheleniyorum sadece. her ne kadar uzun suredir gelistiriliyor olsa da, genis kitlelere uygulanali sadece birkac ay oluyor. aslinda cok umit vadeden bir asi teknolojisi cunku cok hizli uretilebiliyor ve calisma prensibi de cok mantikli.

ama bilemiyorum altan. sanirim biraz bekleyip asilamanin yarattigi suru bagisikligini takip edecegim.
  • antikadimag  (20.04.21 17:55:35)