Kendi başıma çardak yapabilir miyim?

Ahşaba genel olarak bi merakım var ama bugüne kadar işten güçten fırsat bulup bu hobiyi geliştiremedim hiç.

Şimdi diyorum ki, ölçüp biçip uygun ölçülerde keresteciden kestireyim gerekli malzemeleri, tabana yine uygun ölçüde bi beton döktüreyim ve işe girişeyim.

Ne dersiniz tek başıma kalkabilir miyim bu işin altından? Hangi alet edevatları edinmem gerekir? Bu iş anlamında birtek tilki kuyruğu var elimde.

Genel olarak tamirat tadilat gelir elimden, kendi takım çantam matkabım falan var o biçim :)

Yapıyım mı ne dersiniz?

Yap tabiki, basit gözüksede bir iki püf noktası var o kadar. Ama tek başına olmaz, mutlaka yardımcı biri lazım.

Dikkat etmen gereken şey direklerin düz durması, bunun için "şakül"e ihtiyacın var. Su terazisi olmaz, yanıltır.

Yapmak istediğin modelin örnek fotosunu ver nereden başlayıp nasıl devam edeceğini tarif edeyim.
  • John Bloor  (19.04.21 17:55:15)
Yalnız değilmişim,

Geçen hafta başladım bende yavaş yavaş, önce yer ölçümü yapıp metal atakları betonladım. Bu hafta 10 a 10 ve 5 e 10 ları alacağım. Bir kaç YouTube videosu ile üstesinden gelirim. Benim avantajım Babam ile yapıyor olmam tek çok zor olur. Satın alacaktım aslında ama baktım en az 4 5 bin tl istiyorlar . Hem hobi olur bana hem de daha ekonomik olacak gibi gözüküyor
  • paramolacak  (19.04.21 20:11:51)
Off tek olmaz dediniz tum hevesin kacti. Kardes, arkadas vb ayarlamam cok zor su surecte. Tek yapma kismi benim de kafami kurcaliyordu aslinda.

@john tesekkur ederim bu arada ama model de net degil henuz kafamda. Dort kenar ana konstruksiyon bir sey kafamdaki, kalan kismi biraz susleme gibi geliyor. Biraz daha netlesince sana yazayim ben.

@paramolacak, fiyatlara baktim az once, 4-5 civari var mi bildigin bi yer istanbul'da?
  • msb  (19.04.21 21:56:06)
Özel olarak bildiğim bir yer yok, internetten baktım öyle, benimde derdim 4 ayak bir de çatı olsun yeter, sonra kenarlarını süsleyeceğim

  • paramolacak  (19.04.21 22:47:54)
Mecbur kalırsan tek de olur, ama bol bol denge tahtası çakman gerekir tutacak biri olmayacağı için.

Yani tutacak biri yerine sağdan soldan emanet tahtalar çakarak direkleri ayakta tutar şakülünü alırsın. Sonra üst mahyalarını atar yapıyı ayakta duracak sağlamlığa getirirsin.

En son da çatısının merteklerini çakar döşemeyi yaparsın.
  • John Bloor  (20.04.21 11:11:11)