Bu adamın direksiyon tutuşu/çevirişi doğru olan tutuş mu?

youtu.be 2:10’dan sonra 1-2 dk izlerseniz yeter.

Tam dönüşlerde eli hiç bırakmıyor. Hakimiyet açısından bırakmamak gerekiyor ben de düz yolda dahi iki elle tutarım güvenlik açısından ama dönüşlerde vs’de bu yöntem doğru olan mı? Ben hiç böyle kullanmadım ama zaten direksiyon hakimiyetini kaybetmemek için zaten böyle dönüşlerde tutmak bırakmamak gerekiyor mantıklı olan bu ama hem bu komik geliyor hem konforsuz görünüyor.

Uygun/rahat olup olmaması bi yana teknik olarak adam gayet olması gereken şekilde sürmüyor mu?

Ulen ne kadar arabadan bir haber eleman varsa alayi Doug Demuro embesilinden sonra bu i$e girdi. 10:10 onerilen bir tutus seklidir eyvallah da virajlarda bile elini kaldirmayip kendini kitlemen lazim diye birsey yok. Biraz daha donmesi gerekse nasil cevirecek? 100bin izlenmis, inanilir gibi degil.

Boyle durumlarda acip profesyoneller nasil kullaniyor diye bakin, salaklari kendinize ornek almayin.

youtu.be - 1:20 ve 1:28'de adam viraj aliyor.
  • cooperr  (19.04.21 06:45:02 ~ 06:45:35)
adam perf. sürüşü yapmıyor. direksiyon zaten ufacık. bu durumda tutuşun doğruluğu aslında konforla alakalı. muhtemelen çok usta bir şöför değil çünkü tutuşu gergin. tam dönüşlerde kendini o kadar kasması bence tamamen acemilik belirtisi. kafası dönüşe ve hata yapmamaya o kadar odaklanmış ki rahat tutmayı beceremiyor.

  • orpheus  (19.04.21 07:09:38 ~ 07:12:06)
duz giderken dogru. donuslerde eller direksiyona o kadar sabit tutulursa birbirini kilitleyecegi icin, ki eller birbirine dügüm oluyor neredeyse, yanlis ve tehlikeli. donuslerde biraz daha rahat davranip ellerinin konumunu degistirmesi ve duz yere geldiginde tekrar ilk pozisyona getirmesi gerekir.

  • vudin  (19.04.21 10:40:32)
hayir dogru olan bu degil. ehliyetin cok zor alindigi kuzey avrupa ulkelerinde sinavda direksiyonu boyle cevirmek direkt kalma nedeni.

olmasi gereken bu youtu.be
  • lamartin  (19.04.21 10:41:17 ~ 10:41:40)
işin uzmanı değilim ama öyle direksiyon çevrilmez.
eller birbirine girer ve kazaya sebep olur.
@lamartin'ın yöntemi en güvenilir yöntem bence.

bir yerden sonra illa ki avuç içiyle çevirliyor direksiyon o ayrı tabi :)
  • teritori  (19.04.21 11:20:56)
Kahkaha attım izlerken.

Ben @lamartin'in attığı linkteki gibi kullanıyorum.
  • plutongezegendegilmi  (19.04.21 11:52:54)