saçma/değişik/garip türk/anadolu gelenekleri ve adetleri...

çok da abartıya kaçmadan, yabancılara gösterilebilecek (hatta suratlarda bir tebessüm bıraktırabilecek), aklınıza neler geliyor? yağlı güreşi ve bazı yörelerde düğün öncesi damada yapılan unlu, yumurtalı işkenceleri düşündüm ben.

Nevroz ateşi.

not : değişik olduğu için.
  • IncredibleMau  (14.04.21 14:27:42 ~ 14:57:55)
başlı başına kız isteme merasimi. bilmem size normal mi gelior ama bence aşırı garip. hangi yabancıya anlatsam çok gülüyorlar. bir de üstüne after every party I die klibini açıyorum.

bazıları da atla falan gidip alıyor kızı
  • istanbul kanatlarimin altinda  (14.04.21 14:37:07)
Güney bölgesine yağlı direk üzerinde yürünerek yapılan bir yarışma mı ne vardı.

  • evimin paspasi  (14.04.21 14:45:41)
Sünnet düğünü de aşırı saçma değil mi? Çocuğun pipisindeki deri kesildi diye neden millet eğleniyor? Çocuğa abuk subuk bir şeyler giydirip dolaştırıyolat bir de üf. Freak show gibi.

  • suicides underground  (14.04.21 14:51:41)
Bizim capon yenge, kız isteme olayının herseyine çok güldü. Çok eğlendi. Hatta bizim yüzükler kesilirken makas kesmiyor bile dedi.

  • allah yazdiysa bozsun  (14.04.21 15:12:12)
Kurşun dökme var. Çocukken başımıza çarşaf gerip cozz diye döküyolardı. Dökerken de neyse halin çıksın falin mi ne diyolardı. Nazar çıksın diye de yapılabilir. Ayy "göz var çocukta Nurten göz!" diyolardı sonra.

Nazar demişken nazar duası var. Ninelerimiz yüzümüze karşı okurken esnerlerse yine üf amba nazar yapmış çocuk diyolardı. Sonra püpüpü ye suratımıza tükürüp telaşla dışarı bak dışarı diyolardı.

Bunları gece karanlığında yabancıya izletsen korkudan altına işer.
  • onemoremile  (14.04.21 15:27:37)
Kına gecesi. Zamanında erasmuslu arkadaşlar öğrenince bu gelenekleri bizi kınaya götür düğün yok mu diye bana soruyorlardı. Bir kaç tanesini arkadaşım götürdü bayıla bayıla kına yaktılar.

  • jazzabel  (14.04.21 15:48:22)
köçek havası
hokka oyunu
bu göbeğe kaş göz çizip oynanan garip oyun
topal havası

bunların hepsi bir yabancıya aşırı weird gelecek şeyler.
  • roket adam  (14.04.21 16:21:02)
"düdüklemece" benzeri bir oyunda birbirine kerkinen çorum-çankırılı kıllı, bıyıklı adamlar.

  • filteria  (14.04.21 16:52:59)
Civciv çıkarma oyunu

www.hurriyet.com.tr
  • Mirket  (14.04.21 17:15:55)