Projeyi geciktirdiğim için ne yazsam özür ve bir de tehlikeyi savmak için?

Merhaba arkadaşlar,

Yabancı bir şirketle çalışmaya başladım freelance olarak ve bana ilk işimi gönderdiler. Ancak bu tür bir projede daha önce çalışmadığım ve biraz da benim dangalaklığım yüzünden son teslim tarihine yetişmeyecek. Proje yöneticisinin haberi var yetişmeme durumundan ama ben elimden geleni yaptığımı söylemiştim.

Son teslim günü yarın ve benim 1-2 güne daha ihtiyacım var. Zaten proje yöneticim yetiştiremeyeceğimi anladığında ne zamana bitirebileceğimi sordu ben de tam olarak bilmemekle birlikte 1-2 güne ihtiyacım olabilir demiştim. Bugün geldi ve benim yetiştiremeyeceğim kesinleşti. Acayip moralim bozuldu daha ilk işte çuvallamaktan. Haklı olarak benimle çalışmayı keseceklerinden korkuyorum.

Zaten hakları var, isterlerse teslim tarihini geçirdikten sonra paramı vermeyebilirler ama hatamı telafi etmek için ücretimin bir kısmından feragat edebileceğimi söylesem saçmalamış mı olurum veya gelecekte benimle devam ederlerse projenin biri için ücret almak istemediğimi söylesem? Siz ne dersiniz , ne yazsam? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

"hatamı telafi etmek için ücretimin bir kısmından feragat edebileceğimi söylesem saçmalamış mı olurum veya gelecekte benimle devam ederlerse projenin biri için ücret almak istemediğimi söylesem?"

Dünya genelinde bir çok freelance projede her iki taraf olarak da bulunan biri olarak bence bunu yapmanız güzel bir intiba bırakmaz diyorum. Tam tersi bir sonraki projede sizi tercih etmememe iterdi beni.

Bence ideali profesyonel bir şekilde hatanızı kabul edip açıkça söylemenizdir. Alanınız ne bilmiyorum ama bunu yaparken bir şekilde projenin güncel halini gösterirseniz de iyi olur. Bu, yattığınız veya başka projelere öncelik verdiğiniz için değil de aktif olarak çalışmanıza rağmen yetişmediğini ve tek hatanızın bitiş süresiini tahmin edememeniz olduğunu gösterir.

Sıkmayın canınızı, ilk projeden güzel bir ders olmuş. Ama bundan sonraki "guesstimate" lerinizde aklınızda olsun, müşteriye her zaman tahmininizden daha geç bir tarih verin. Bir nevi güvenlik balonu oluştmak da diyebiliriz. Hem bu şekilde, tahmin ettiğiniz tarihte bitirdiğinizde, son teslim tarihinden önce tamamladığınız için öne çıkarsınız.
  • new day new life  (13.04.21 07:40:13 ~ 07:43:21)
zorlama irfan. 2 defa deadline'i kacirmissin. bu saatten sonra telafi adina yapacagin hersey kendini dusurmek olur. tek yapabilecegin hatani ve mahcupiyetini kabul edip bir sans daha beklemek.

  • buenosdias  (13.04.21 10:30:00 ~ 10:31:15)
Kesinlikle para konularini acmayin. Adamlarin sizin hakkinizda kötü bir intibasi yoksa bile, bir anda siz o durumu yaratmis olursunuz. Fazla özür de dilemeyin, ayni sey olur.

Bizim de calistigimiz Freelancer arkadaslar var. Böyle durumlarda en önem verdigimiz konular, sözlerinin arkasinda durmalari.

Bana tarih verilmisse ve yetismeyecekse, erkenden bilmek isterim.
Ayrica 2 gün gecikme olacak deyip, 1 hafta sonra vermektense, iyi hesaplayip fazla söyleyinki sorun olmasin.
  • VIPCH  (13.04.21 11:13:53)
Para konularını açmayın +1

Özür dileyip 1-2 güne daha ihtiyacım var diyin, ama o 1-2 günde de işi yetiştirin. Deadline'lar kaçar, yanlış tahminler olur, doğal bir şey, dünyanın sonu değil.

Yetişmemesi yüzünden karşı taraf zarara uğrayacaksa para konusunu onlar açar zaten. Ama çok büyük bir zarara uğramayacaklarsa bir şey olmaz.

Benim çalıştığım alanda doğru "tahmin" çok nadir görünen bir doğa olayı, o yüzden herkes planını ona göre yapıyor zaten. Sıkmayın canınızı, işe odaklanın. Eğer iş kaliteli biterse 1-2 gün gecikmeden dolayı çok büyük bir sorun olmaz.
  • plutongezegendegilmi  (13.04.21 11:19:08)
+1 pluton

Kesinlikle rahat olun. Size o işi verdiklerinde sizinle çalışacakları ilk proje olduğu için risklerin onlar da farkındalar. Hem hepimiz insanız. Sizin elinizden geleni yaptığınızı bilsinler yeter. Sakın ola kendinizi çok hırpalamayın. Sakin ve özgüvenli olun. İyi çalışmalar.
  • hepbiarayisicinde  (14.04.21 03:10:36)