Kediyi vazgeçirmek

Henüz 5 gündür bende olan minicik tatlış 2 Aylık kedimi tehlikeli şeylerden nasıl vazgecirebilirim?

TV ünitesinin arkasına geçip kabloları kemiriyor, prizleri yalıyor. Defalarca oraya gidince kalkıp aldım ordan. Sesimi yukselttim ama oyun zannediyor hala. Ne yapayım?

Ya da bu kabloları korumama gerek var mı cidden kemirse yalasa ne olur?

o aylarda bizimki de aynı haltları yiyordu ama sonradan bıraktı. tam keşif ve oyun ayları şu an kedinizin. illa içiniz rahat edecekse prizleri ve kabloları sirkeli su ile silebilirsiniz. bir daha gitmez.

  • bisorumvargaliba  (11.04.21 00:21:28)
bu tip durumlarda kedilerin kafayı takıp obsesyon geliştirmesine engel olmanın en iyi yolu, onu oradan aldıktan sonra başka bir oyuncakla ya da başka bir şeyle aklını dağıtmak ve o bölgeye geçmesine engel olacak bir barikat oluşturmak.
siz engellemeye çalıştıkça inat edip oraya gider.

yani mesela aklını dağıttıktan sonra, bir ara tv ünitesinin arkasına kitap sıkıştırın, kablolara ulaşamasın.
bu tip yaratıcı çözümler bulun.

çok oyuncak alırsanız, etrafına daha az kafayı takar.
olta oyuncaklardan alırsanız birlikte de oynarsınız, bağ kurarsınız iyi olur.

ama bu yaşlarda illa etrafını keşfetmek isteyecek, atlama zıplama egzersizleri yapıp avlanmaya çalışacak.
yani evin içinde gözünüzü üstünde tutun, ne olur ne olmaz.
  • blatta hiberna  (11.04.21 01:20:05 ~ 01:20:44)
Youtubeda bir veteriner kanalı “şşşşt” yaparak dikkatini çekin. Her yaptığında bunu yapıp patisine dokunursanız yaptığı şeyden dikkati dağılacak demişti.
@blatta’nın söylediklerine benzer şeyler...

  • Unde bach canim  (11.04.21 04:42:19)
oralara bir yere vicks sürmeyi deneyin. mentol kokusundan hoşlanmaz, uzaklaşır. son derece tehlikeli, bir tanıdığımın kedisi kablo kemirerek çarpılıp öldü maalesef.

  • slow like honey  (11.04.21 07:18:38)
Vicks +1

Ayrıca su sıkabilirsiniz oraya yanastiginda
  • elorelia  (11.04.21 09:27:37)
Bizim kedi de ilk geldiginde 2 aylikti. Kablolari kemiriyordu. Kablolari aluminyum folyoyla kapladik. Aluminyum folyodan nefret ediyorlar asla dokunmak istemiyorlar. Hic sevmedi kedi ifrit oluyodu folyoya dokununca. Sonra tabii alisti folyoya arada isirir gibi yapiyor ama isirmiyor. Cikartmadik folyolari da oyle kaldi. Laptop kablolari falan ortada duruyor asla isirmaz oyle alistirdik cunku garip yaratiklar bu kediler.
Benim yerime burnundan öpün cok cabuk buyuyor keratalar

  • matilda  (11.04.21 11:53:17)
vicks ya da nane yağı +1

  • Sakinolmamlazim  (11.04.21 15:38:26)
Bence de nane yağı gibi kokusunu sevmeyeceği bir şey sürün. Prizleri kapaklıya çevirebilirsiniz.

  • sumuklurakun  (11.04.21 20:34:16)
Yıllar yıllar evvel sahiplendigim ilk kedim daha o gün aldığım telefonumun kulaklığını kemirerek koparmisti. Daha iki aylıktı sanırım belki daha bile küçük. Karşıma koyup bir elimde kulalikla bagirarak azarlamistim. Bir daha asla boyle bir sorun yaşamadım. (Şimdi annem bakiyor)

Öte yandan şu anda benimle beraber olan kedimde bu işe yaramadi. Geçen dolabın içindeki demir çamaşırligin içine girip çıkamadı mesela defalarca kızdığım halde. Kablolara sarmiyor Allah'tan. Kapıyı açar açmaz dışarı kaçar. Bunu kapının yanına kolonya veya herhangi bir koku spreyi koyarak çözüyorum. Spreyi sikmama dahi gerek kalmıyor. Spreyi elime aldigim anda kaçıyor. Başka bir odada yukarlara çıktığını hissettiğim zaman adını söyleyip bagiriyorum genelde takmıyor başta, sonra ayağa kalkar gibi ses çıkarıyorum hemen kaçıyor. Bu konuda sartladim, begenmedigim bir davranışı ilk kez yaptığında o tonda bağırıyorum ve onu yapmaktan kaçınıyor.
  • sanguine  (11.04.21 21:12:58)