tek seansta ilacı yapıştıran psikatri bilimi ve bilinmezliği

selamlar arkadaşlar, hiç psikoloğa ya da psikiyatra gitmedim çok şükür. tabii ki herkes gibi belli takıntılarım, anksiyetelerim var, nefes alamıyorum gibi hissettiğim uyuyamadığım çok sorunlu zamanlarım da oldu ama bunu neyin tetiklediğini tespit edip, ondan uzak durarak hayatımı sürdürebilir seviyede tutabiliyorum (mesela alkol, uykusuzluk, uzun süre hareketsizlik sporsuzluk, meşgalesizlik, bi takım zararlı maddeler vs)

etrafımda psikoloğa ya da psikiyatra giden herkesin çok kısa süre içerisinde ilaca başladığını ve asla bir daha bırakamadıklarını gözlemliyorum. gerek okb olsun gerek anksiyete gerek depresyon olsun, belki farklı şeylerle çözülebilecek bir çok sorunu hemen kimyasallarla çözmeye çalışıyorlar gibi geliyor. yani düşünüyorum mesela alkol kullanan adam, depresif olacak çünkü depresyonu tetikleyen bir olay. ya da atıyorum anksiyete, keza aynı şekilde atıyorum spor yapmayan hareket etmeyen biri daha çok anksiyeteye kesinlikle maruz kalacak. ama bizim türk hekimler direkt al sana x y z ilaç diyorlar, sonra sürekli reçete yazdırmaya gidiyor bu insanlar, bir nevi mürit edinmiş oluyorlar kendilerine.

bu konuda hiç bir eğitimim olmadığı için bu olayı doğru değerlendiremiyor olabilirim. haksız mıyım, son zamanlardaki "psikoloğa / psikiyatra git" ve hemen ardından gelen "x y z ilaçları kullanıyorum" muhabbeti sizce de olağandışı seviyede garip değil mi? yoksa gerçekten insanlar ancak kimyasallarla çözülebilecek seviyede problemli hayatlar mı yaşıyorlar?

bunu bir gelir seviyesine bile indirgeyemiyorum çünkü fakirden zengine, eğitimliden eğitimsize herkes çareyi beyaz haplarda buluyor ve bu tedaviyi evet abi geçti başarılı artık eskisinden bin kat daha iyiyim diyerek sadece ilaçla sonlandırabilen hiç kimseyi görmedim hayatımda. evet %0.1'in gerçekten kimyasal tedaviye ihtiyacı olabilir, ama sizce de bu ilaçlar biraz bol keseden dağıtılmıyor mu bu ülkede?

Benim gördüğüm tıbbın çoğunluğu zaten semptomları tedavi etmek üzerine. Sorunun kaynağını bulup çözelim gibi bir yaklaşım yok. Burnum akıyor, burun spreyi veriyor doktor, artık içeride virüs mü bakteri mi ne varsa vücut kendi kendine çözsün diye bekliyoruz, tedavi bununla ilgili değil. Psikiyatri de böyle herhalde, ilacı basıyor ki semptomlar hafiflesin, sonrasında derdin sıkıntın neyse çözersin sen.

Tabi bu bahsettiğim hafif depresyon, anksiyete falan için, daha ağır hastalıklarda ilaçsız mümkün değil, ama ilaç harici bir tedavi de yok, çünkü kimse ne olup bittiğini bilmiyor aslında.

Youtube'dan Jordan Peterson diye psikolog bi elemanı takip ediyorum, dersleri videoları falan var. Onun işte 4-5 tane kriteri varmış, misal spor yapmıyorsun / hareket etmiyorsun, depresif olman normal. Önce spor yap, sonrasında hala depresifsen o zaman ilaç öneririm diyor. Bana da senin dediğin gibi bu yaklaşım daha mantıklı geliyor da, belki de millet sporla falan uğraşmak istemiyordur, hap yutup geçmek daha kolay geliyordur. Kim bilir.
  • plutongezegendegilmi  (10.04.21 23:07:34 ~ 23:08:47)
haksızsın.
birincisi alkolü yada sigarayı bıraktırmak çok zor,
spora başlattırmak ve sürekli devam ettirmek çok zor.
ilaç kullanılması ise kolay ve hergün 30 saniyenizi alıyor. daha uygulanabilir ve sürdürülebilir bir metod.

ben spora başladım mesela devam etmedim, 1 ay ancak devam edebildim. evden hazırlan git merkeze, spor yap, duş al kurulan giyin dön eve günde 2-3 saat onamı ayırcam dedim devam etmedim.

ilaçlardanda gayet faydalandım. kesin çözüm olmadı ama kafanızın migen gibi zonk zonk ağrıması yerine hafif bir başağrısı kaldı gibi düşünün. hiç yoktan iyidir.

bence sorun fazla ilaç yazılması değilde psikolog seanslarının pahalı olması.
200 tl'den 20 seans, 4000 tl vermek birçok vatandaş için kolay değil.

psikiyatri doktoru ilacı yazıyor ve terapiye yönlendiriyor.
biliyorki %95 ihtimalle hasta terapiye devam etmeyecek. maddi sebeplerden yada aylarca git gel yapmak istemediğinden yada terapiyle çözümün çok yavaş ilerlemesinden.
toplamda elde uygulanabilir tek metod yine ilaç kullanımı olacak.

o zaman doktor herkese
"git yazılım öğren, bir uygulama tuttur, $100.000 kazan, para varsa huzur varda diyebilir" :) teoride mümkün ama keşke herkes yapabilse.
  • aslindasorunumpsikolojik  (10.04.21 23:10:26)
Doktorlar kendileri kullanıyor. O yüzden ilaç yazmaktan çekinmiyorlar.

  • Battalgazininintikaml  (11.04.21 09:03:34)
Diyelim ki çişini yapamıyorsun ve artık pratik hayatına devam edemeyecek hale geldiğinde doktora gidiyorsun ve sana idrar yolu enfeksiyonu tanısı koyup hemen antibiotic yaziyor hani. O doktor için neden hemen ilaç yazdı diye sormanın saçmalığı ile bir psikiyatr için sormanın saçmalığı aynı. Psikyatr tıp doktoru. ruh hastalıklarını iradi olarak düzeltilebilecek şeyler gibi düşünmek epey yanlış. Idrar enfeksiyonu gibi düşünsen aslında tüm sorun çözülecek. bir de sahiden psikiyatr ilaçalrına karşı olan tüm tıbba karşı olursa tutarlı olabilir ancak.

  • velvetmorning  (11.04.21 09:20:11)