Son Ekstreden Kalan Borç Kredi Skorunu Etkiler mi?

Geçen ay kredi kartı harcamamla ilgili ufak bir hata yaptım ve borcum biraz yükseldi.

Kredi kartımın asgarisinin üstünde bir ödeme yaptım ancak dönem borcunun bir kısmı kaldı. Günlük olarak faiz uygulanıyormuş, hesapladım, ay sonuna kadar ödemesem de ciddi bir tutar olmayacak.

Kredi Kayıt bürosuna gecikme bildirimi yapılmıyormuş asgarisi ödendi diye, sadece borç tutarı bilgisi aktarılıyormuş.

Gecikme bildirimi yapılmadığı için Findeks puanım düşmez diyebiliyor muyuz?

Cevap hem evet hem hayır.
Kkb aslında insanların ödeme performanslarına göre puan veren bir model ve bu modelin inputları var.
İnput sadece gecikme değil birçok şeyle besleniyor. O yüzden gecikme tarafından olumsuz etkilenmese de borç trendin, borç/gelir oranın, gelecekteki ödeme performansındaki kötüleşme vs gibi değişkenlere azıcık negatif input vermiş oldun.
Ha kkb de mi çalışıyorum hayır ama model kuran ekibin yerine koyduğumda bu inputları değerlendireceğimi düşünüyorum. O yüzden puanın direkt düşer olarak düşünme muhtemelen düşmeyecek ama artış hızında azalma olması daha olası.
Dediğim gibi bunlar benim bireysel kkblerdeki gözlemim. Kesin bir cevabını sadece modeli kuranlar bilebilir.
  • gokank4  (07.04.21 14:58:06)