Araba kullanmayı öğrenmek

Araba kullanmayı hiç bilmeyen biri kaç günde trafiğe tek başına çıkabilecek noktaya gelir? Araç yok pratik için moov'dan araç kiralayıp pratik yapmayı da düşünüyorum biriyle. Kaç saat olmalı mesela? Kurslar yeterli değil sanırım.

kurslar yeterli fazladan ödeme yaparsanız. moov falan çok pahalıya gelir. kimse size şu kadar günde tek başınıza çıkarsınız diyemez. yıllarca tek başına çıkamayan insanlar var. bu size bağlı.

  • uuth  (01.04.21 17:57:03)
Kurs hocaları sinirli gibi. Öyle duyuyorum hep. Biri azarlamaya kalkarsa ben de ters tepki veririm. O yüzden çok muhatap olmamak için bir yakınımdan öğrenmek istiyorum. Bir de moov saatlik 70 liraya kiralanıyor. Kurs daha fazladır sanırım.

Kursa da belge almak için giderim sanırım. Youtubetan direksiyon dersi izledim. Teoride öğrendim bir şeyler gibi. :d
  • hknty  (01.04.21 18:03:24)
geceleri trafik boşken çık sür. zor olan araçtan ziyade trafiğe alışmak. bu şekilde problem yaşamadan kullanmaya başlarsın trafikte de.

  • ghostinthemech  (01.04.21 18:25:41)
tanıdıktan değil de hocadan ders almanı öneririm. kendi aracıyla ders veren hocalar da var. kaç dersin yeteceği de sana bağlı. ben biraz kazmayım, kurstan 22 saat ders alıp direksiyon sınavını geçtim ama trafiğe çıkabilecek gibi değildim, özel ders aldım 7*2 saat. sonra kullandıkça kendime güvenim geldi.

  • pati  (01.04.21 18:34:30)
tamamen kişiye göre değişiyor. Kardeşim ilk defa ehliyet kursunda araba kullandı. Ehliyetini aldı. Sonra yıllarca araba kullanmadı hiç. Ehliyeti aldıktan 5 yıl sonra falan araba aldık. 1 gün mahallede pratik yaptı.

Ertesi gün yanında benimle trafiğe çıktı. 1. ayın sonunda birlikte dönüşümlü kullanarak uzun yol yaptık.

Tamamen kişisel bir şey olduğunu düşünüyorum mevzunun.
  • anten  (01.04.21 18:47:36)
1- trafik dışında pratiği öğrenme: 30 dakika (manuel vites ise hadi 1-2 saat diyelim)
2- sakin trafikte: 2 saat (2-3 gün üst üste)
3- kalabalık trafiğe balıklama dalış: günde 2 saat (1 hafta boyunca her gün)

artık hazırsın.

trafikte heyecanlandığın yerde yak dörtlüleri hiç sorun değil. başlarda ayna kullanmayı bilmeyeceksin. sen buna özen göster, aynaları unutma. şerit değiştirirken de akan trafiğin ritmini bozmamaya özen göster, çok yavaşlama. dediğim gibi baktın stres oluyorsun bir noktada, yak dörtlüleri.
  • juninho77  (01.04.21 20:02:05)
Araba kiralamaktansa sürücü kurslarından hoca bulup özel ders alman çok daha mantıklı. Sana bir hoca önerebilirim ama İstanbul'daysan. Yoksa araba kiralamak sana çok pahalıya patlayabilir gerek yok.

  • 1bir1bir1  (01.04.21 20:05:05)
@1bir1bir1 moov saatlik 70 lira. Kurs 100 liradan az değildir. Kiralamak daha uygun değil mi? Aslında derdim düzgün birinden öğrenmek. Hoca nasıl bir tip bilemem. Saçma sapan pazarlamaya kalkar ters tepki veririm.

  • hknty  (01.04.21 23:04:43)
En ideali referanslı bor hoca bulmak olur.Para verdiğiniz hocanin size bağırması gibi bir durum olamaz. Onun da önünde pedallar oluyor. Tanıdıktan öğrenmekten farkı, hem daha sakin ve öğretmeyi bilen biri, hem de size her şeyin tekniğini söyleyecek ve bu hep aklınızda kalacak. Ben ehliyet aldıktan sonra 5 saat ders almıştım ve yetmişti. Hoca park etmeyi, aynayı kontrol etmeyi, trafigi takip etmeyi vb. Birçok noktanın hepsini bir teknikle anlattı, bende de refleks olarak oturdu bunlar. Tanıdıklar bunu katamazdı ve katamadı da zaten.

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (02.04.21 00:32:54)
İyi araba kullanmak en temel anlamda 3 şarta bağlı bana göre.

1- Aracı sürme yetisi ve araca hakimiyet.
2- Trafiğe hakimiyet.
3- Özgüven.

1 ve 2 artınca 3 kendiliğinden artıyor.

Eğer ehliyetiniz var ve sadece trafik/araç pratiği edinmeniz gerekiyorsa ilk başta otomatik araç kiralama yolunu deneyebilirsiniz. Araca hakim hissettirecek, özgüveninizi arttıracaktır. Bu sayede trafiğe hakimiyetinizi oturtabilirsiniz. Diğer türlü hem aracı hem de trafiği kavrayacak multitasking öğrenme aşamasında işlemcimize ağır geliyor.
  • armagan abanuz  (02.04.21 04:47:17 ~ 04:47:47)
Kiralık arabayla alıştırmaya çıkılmaz. Acemilik hali, çarparsınız vs başınıza iş çıkar. Kurs arabasında kafanız rahat eder bu açıdan

  • housedaki topal doktor  (02.04.21 16:22:18)