Hâhiş ?

Selam

Bu "hâhiş" kelimesinin anlamı "arzu, istek" diye geçiyor sözlüklerde. Ama merakım şu, bu kelime eski metinlerde arzu ve istek dışında, çok benzer bile olsa bu iki anlamdan farklı anlamlarda kullanılmış mı, bilen varsa bilgi verebilir mi? Kullanılmışsa hangi anlamlarda kullanılmış?

Hiç ummadığım birinden hiç ummadığım bir cümle içinde kullanıldı, bir türlü konduramadım, anlayamadım da... kıvranıyorum bildiğiniz gibi değil, öğrenmem lazım... yardım edebilen çıkarsa beni çok ama çok mutlu eder...

Nasıl bir konseptte kullanıldığını söylerseniz belki yorum yapmak mümkün olur. Başka anlamlar da var, ama hep istek-arzu minvalinde. Farsça'da, teşekküre karşılık 'rica ederim' anlamında kullanılıyor.

  • tingen  (01.04.21 09:24:21)
arapca degil bu kelime. muhtemelen farscadir...

  • camussar  (01.04.21 14:25:28)