kafam kadar portakallar

ben ilk defa bu sene farkettim portakalların bu kadar büyük olduğunu. kilosu 4-5 lira, 5 tane alınca 15 lira yapıyor doğru düzgün yiyemedik bu sene. bu portakallar ne zamandan beri böyle?

bide bu sıralar hangi meyveleri yiyorsunuz? 2 haftadır nar da mandalina da yok elma, portakal, greyfurta kaldık burada.

Ben hic denk gelmedim. Ben meyve yemiyorum ama esim duzenli olarak portakal suyu sıkıp ofise goturuyor. Boylari gayet normal..

  • matilda  (25.03.21 20:48:44)
portakalların da diğer narenciye türleri gibi farklı cinsleri oluyor.
bazıları sıkmak, bazıları yemek için daha uygun.
başka marketlere, manavlara da bakın, daha küçük türlerini bulursunuz.

nar yokluğu benim de dikkatimi çekiyor son bir haftadır ama nedenini bilemiyorum.
  • blatta hiberna  (25.03.21 21:04:57 ~ 21:05:24)
yerel bazı türler var ve güzel oluyor.
biz hep marketten aldıgımız için aynı / sıradan / bilindik türleri biliyoruzdur.
bi angaralı olarak keşke tüm türleri bilseydim diyorum :-)
  • ankara06  (25.03.21 21:43:06)
Yerli meyve sebze bulmak zor ne yazıkki.
Şiliden kanadadan falan geliyor :/ koruyucu kimyasalları falan siz düşünün..
Ayrıca mart bitiyor nisan geldi ne narı ne mandalinası.. elma muz armut falan yiyin, 1-2 aya yaz meyveleri dolar zaten.
  • rewlack  (25.03.21 22:45:34)
Şok’a sıkmalık ufak portakal geliyor file içinde.

  • heathen  (25.03.21 23:04:36)
Büyük boyları genelde reçellik yafa portakalları olabilir. Kabuğu etli olur. O kabuğun iç beyaz kısmı ayrılır reçel yapılır. Tabii kabuğa ilaç, parafin değmemiş olmak şartı ile.
Blatta'nın dediği gibi farklı cinsleri var portakalların. Daha yemelik y da sıkmalık olarak.
Mandalina'nın mevsimi geçti. Neredeyse Nisan. Çilek ucuzlamaya başlar.
  • SiyamkedisiZorro  (26.03.21 09:50:03)
Ben bu sene neredeyse hiç sıkmalık portakal görmedim pazarda (İstanbul-Kadıköy), markette de file olarak vardı ve abuk fiyatlaraydı. Bu hafta aynı dediğiniz büyük portakallardan aldım, adam zorla kesip bi dilim yedirdi, nefisti. Son 1 aydır falan güzel portakal geldi gibi sanki, o kadar sulular ki yerken her yer batıyor diye sıkıyoruz. Mandalina zaten mevsimi bitti, daha erken gider o.

  • whoosie  (26.03.21 11:10:09)
ben de patlıcanları görünce dehşete düşüyorum.

  • naksidil  (26.03.21 11:21:28)
Yukarıda belirtildiği gibi portakalların farklı cinsleri var. Size o denk gelmiş. Bu yıl portakalda hasat verimi az olduğu için fiyat yüksek, fiyat yüksek olunca da sizin alışık olduğunuz portakallar ya pazara gelmiyor ya da yurtdışına satılıyor. Nar ve mandalina bulamamanız doğal, çünkü neredeyse Nisan ayındayız, mevsimleri çoktan geçti. Portakal da bitmek üzere zaten.

Ürünleri doğru mevsimde tüketmeye çalışırsanız daha normal ve kaliteli ürünlerle karşılaşırsınız.
  • tss  (26.03.21 11:35:03)