Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü / Frodo'u Yakalayan Kavgacı Orklar

Merhaba

Hani bu Frodo örümcek tarafından zehirlenip sonra orclara yakalandı ve bunların karargahları gibi bir kuleye götürüldü ya. Sonra üzerinde ne var diye bakınırlarken zırh yüzünden (sanki zırh üzerlerine olabilecekmiş gibi..) kavga çıktı, herkes birbirine girdi. İşte orada 2 şey dikkatimi çekti benim:

İlki, galiba burada orcların yanı sıra Uruk Hai'de var. Uruk Hai'leri Saruman yaratmamış mıydı? Nasıl oluyor da Mordor'da da bunlara rastlayabiliyoruz? Ayrıca niye bu adamlar hop diye kavga etmeye başladı, kan gövdeyi götürdü? Aralarında bir husumet mi vardı, gıcık mı oluyorlardı birbirlerine?

İkincisi ise, Sauron'un, orcların, Uruk Hai'lerin filan sıradan bir günü nasıl geçiyor? Ne yer ne içerler? Sonuçta sürekli savaş, hazırlık filan yapılamaz. İnsanları, elfleri, hobbitleri, cüceleri filan az çok biliyoruz tabi ama bunların asıl amacı savaş, katliam. Nedir yani...

Kafamda deli sorular... Yüzükten mi etkileniyorum nedir...

Bildiğim kadarıyla orada Uruk Hai yok, goblinlerle orklar dövüşüyor. Sauron'un hizmetinde envai çeşit ırk var, onlar da her zaman birbirleriyle çok iyi anlaşmıyorlar zaten.

Kitaptan hatırladığım onlar da aslında diğer ırklardan pek farklı değil. Yani işte güzel kuzu etini seviyorlar, bira içiyorlar falan. Ama eş/sevgili durumlarını bilmiyorum, gerçi cüceler için de şaibeli o işler.

O dönemlerde (mesela ortaçağ'ı, öncesini vs. düşününce) askerlik çok yaygın bir meslek. Yani gerçekte de çok insanın ömrü savaşa hazırlanmak ve savaşmakla geçiyor. Şanslı olan azınlık biraz ganimet yüklenip memleketine dönüp emekli olabiliyor. Askerlik yapmayanın da zaten ömrü tarlada tükeniyor. Bugünkü şehir hayatı çok az bir kesim için geçerli bir yol. Tatsız zamanlarmış.
  • plutongezegendegilmi  (24.03.21 15:04:29)
ben kitabı okumadım ama onları burjuva orklar olarak düşünmüştüm. veya o kulede görevliler. eğlence içindeler.
urukhai yoktu sanki orda

  • ShadowOfMoon  (24.03.21 16:20:00)