gecelik swap faizi nedir? etkileri nedir?

%1160'lara çıkmış. cuma günü %14 imiş bir de. bu nasıl rakamlar yahu? yabancı yatırımcı tl'den kaçmasın diye mi bu seviyeye çıkarılmış? bu yüzden mi yabancılar borsa'da çılgınca satış yapıyor?

Senin elinde cillop gibi monami pastel boya seti olsun.
Boya kalemlerinin her 1 tanesi de bugün sınıfta 10 tl değerinde olsun.

Ben yan sınıftan gelen öğrenci olarak biliyorum ki 3 gün sonra, 1 tanesinin fiyatı 6'ya düşecek. Ama resim dersi almadığım için elimde hiç boya kalemi de yok. Bu durumda, fiyatın 3 gün sonra 6'ya düşeceği bilgisi ile nasıl para kazanabilirim?

Sana gelirim, bana 1 tane kalemi 3 günlüğüne ödünç ver, 3 gün sonra bana kalemi ödünç verdiğin için sana havadan 2TL vereceğim derim.
Kalemi senden alırım, sonra gidip piyasa değeri olan 10 TL'ye satarım. Elime 10 TL geçer.
3 gün sonra beklediğim gibi fiyat 6'ya düşer. Ben de gidip 6TL'den alırım. Sana da kalemini iade ederim, 2TL'ni de veririm. 10TL'nin 6'sı piyasadan geri almaya, 2'si sana gider, 2 TL kârım olur.

Bunun olmasını engellemek için resim öğretmeni gelir, arkadaşınıza kalem ödünç verecekseniz 1 kalem için en az 15 TL almanız gerekir der. Ben de kesin zarar edeceğim için çok yanaşmam. (10TL ilk gün sat, 6TL geri al, sana da 15TL ver; 11TL zarardayım)

Bu durumda da resim öğretmenine öğrenciler arasında olan serbest piyasa ekonomisini bozduğu için uyuz olunur.
  • archmage mahmut  (23.03.21 16:56:22 ~ 16:58:44)
@archmage mahmut, muazzam anlatım için çok teşekkürler.

  • avatar is back  (23.03.21 18:09:58)