Yatırım tavsiyesi olmayan yatırım tavsiyesi

Şimdi elimde bir miktar lira var. Bir de yatırım fonlarım var. Altı tane fon. Bu parayla fon alacağm. Bu fonları bir yıldır ufak ufak alıyorum sürekli. Neyse, şimdi ortalama maliyet ve bugünkü değer üzerinden bu fonlardan ne kadar kar ettiğimi hesapladım.

Değerler yüzde olmak üzere
A - 70,25
B - 65,92
C- 72,08
D- 31,42
E- 50,72
F - 45,19
Ortalama- 57,76

Şimdi sorum şu: Bu elimdeki üç kuruş parayı bu fonlara nasıl yatırmalıyım ki akıllı bir iş yapmış olayım? Bunları uzun vadeli yatırım olarak düşünüyorum. Yani üç beş sene ellemem. Aklıma gelen seçenekler şunlar:

A - Parayı altıya bölüp hepsinden eşit almak
B - En çok kar edenden almak
C - En az kar edenden almak
D - Hepsinden kar ettiği nispette almak

Elbette bu fonların ileride ne olacağı fonların kendisiyle de ilgili onu biliyorum. Ben sadece matematiksel yorumu anlamaya çalışıyorum. Teşekkür ederim.

söz ettiğin fonları tanıyor musun? takip ediyor musun? ne kadar sürede %70,25 kar etmiş mesela. şunu demek istiyorum ülkenin içinde bulunduğu duruma göre fonlar, döviz, altın vs farlı tepkiler veriyor. örneğin altın fonu geçen sene en çok kar eden fon olmuştur ama faiz oranları vs. bir takım farklı değişkenler ile birlikte insanlar parayı altından farklı yerlere kaydırır. ülkenin borç durumundan tut, faizler vs bir çok farklı değişken var. yatırım yapacağın fonların grafiklerini tek tek incele. hangi dönemde artışa geçmiş, hangi dönemde düşmüş. sonra geleceği tahmin etmen gerekiyor. önümüzdeki dönemde neler olabilir ön görebilirsen doğru yatırım aracını tercih edebilirsin. zor işler. o yüzden ortaya karışık yap :)

  • draconas  (22.03.21 11:43:57)
Burada kısıt olmadığı için (yani en az bu kadarı ile F alacağım ya da her birine en az bu kadar yatıracağım gibi) size optimal bir şey yazamıyorum.
Hoş, yazsak da mantıksız zira değişkenlerin sayısı pek fazla.
Hepsinin artmış olması güzel bir başarı, D seçeneği mantıklı görünüyor.

Bir gün hepsinin yaklaşık oranda kıymetleneceğini düşünürseniz, (yani D Fonu'nun da bir gün %70'e varacağını düşünürseniz) D şıkkının tersini uygulamak da mantıklı olabilir.
  • Etanglement  (22.03.21 12:06:21)
Cevaplar için teşekkür ederim.

Draconas ilk mesajımın son kısmını tekrar oku lütfen. Ben işin matematiksel kısmını anlamaya çalışıyorum. Yoksa elbette yarın bu fonlardan herhangi biri tepetaklak olabilir onun farkındayım.

D seçeneği bana da mantıklı görünüyor. Hepsi zaten bambaşka fonlar. Avrupa var amerika var, petrol var, teknoloji var, sağlık var falan filan.

Peki D seçeneğindeki nispet olayını, doğru orantı mı yapmalı yoksa ters orantı mı? Yani "bu mal değerlenmedi şimdiye dek ama yarın değerleneceğini düşünüyorum o yüzden daha fazla miktarda fonu daha ucuza alabilirim şu anda" demek doğru bir mantık mı? Neticede yatırım dediğin şey "ucuzken al pahalıyken sat"tan başka bir şey değil.
  • alperz  (22.03.21 12:32:23)
D'yi biraz analiz ettim. D'yi oluşturan şeylerin şu anda yüksek olması hasebiyle D'yi elimden çıkardım. Dolar bazında sıfıra sıfır çıkmış oldum o fondan.

  • alperz  (22.03.21 14:29:48)