Altın alanlar olarak battık diyebilir miyiz

Ortalamam 457 son aldiklarimla, (490di başta) battık dimi artık bunlar sonraki ay da faiz arttirir. Hayatta satamam en az artık bir yıl. Geçen zamanda kaybettigim faiz gelirini saymıyorum bile.

altın zaten uzun vadeli bir yatırım, ekstrem şeyler olmazsa 5-10 yıl sonrasında bir anlam kazanmış oluyor.

  • Jux  (19.03.21 18:14:04)
alım fırsatıdır ama yatırım tavsiyesi değildir:)
jux+1 uzun vadeli birikim yapmayı düşünmüyorsanız altın çok uygun değil.

  • ilkot  (19.03.21 18:21:14)
aldığınız miktar normalde çok şişmiş bir fiyat. 390'dan altın alıyorken bankadaki görevli dayanamayıp bana "asla tavsiye verme gibi bir durumum yok, resmî olarak da söyleyemem böyle bir şey, ama 390'a kadar çıkmış, bu fiyattan alınır mı" demişti. onun üzerine 500'leri gördü aldığım altın. Bu durumlarda inme sinyali alındığı an satılmalı, çünkü olağan serinde değildi zaten.

ama ben ne yaptım? inmeye başladığı o istifa sabahında sattım, ertesi gün "Daha da inmez herhalde" diyerek tekrar aldım :)) Hızla indiğini görünce hemen sattım, o arada kazançtan biraz kaybetmiş oldum. normalde satar satmaz tekrar almazdım, ama her ne kadar "ytd" yazsalar da, ekşi sözlükteki yorumlara bakıp almıştım. yeni bakan da umut vermiyor, tekrar fırlayacak, yazılarını görüp.

bahsettiği meblağ küçük, o yüzden rahatım. benzeri bir durumdaki akrabamla şöyle anlaşmıştık, o 470'ten almıştı altını, dedim ki çıksın/insin, ama 462'yi gördüğün an boz. bu senin sınırın olsun. çünkü o kadar zararı tolere edebilirsin.

siz de kendinize razı olduğunuz bir zarar belirleyin derim. ve o gözle bakın altın fiyatlarına. yoksa çıksa da zararı kapatmadı diye düşünürsünüz, zararı kapatınca da yeterli kar etmedi daha dersiniz, uzar gider.
  • lovemyself  (19.03.21 18:35:52)
bundan yaklasik 10 yil once istifa ettigimde tazminatla altin almistim. o ara 109 filan olmustu, ben de yatirimdan zerre anlamayan genc bir kiz olarak 102'yi gorunce yapistirdim.

5000 liralik almistik. yaklasik 50 gr altin iste tam hatirlamiyorum.

o gunden sonra dustu. birak kar etmeyi 102'ye donmedi bile. e ben de issizim gram gram bozdurdum ve neticede yastik altindan daha berbat bir yatirim yapmis oldum.

ama bak 400ler diyorsunuz simdi (artik hic ilgilenmiyorum) direkt 4 kati olcakmis demek 10 sene bozmasaymisim.

uzun lafin kisasi, kisa vade icin hic ama hic mantikli bir yatirim yontemi degil altin. ha denk gelir bozarsin o ayri. ama cikmakta olan seyi de bozduramiyor insan.

para lazim degilse bozmayin dursun, unutun.
  • supergirl  (19.03.21 19:47:22)
benim de moral yerlerde. buralardan almaya devam ediyorum mecbur. ortalama hesaplamayı da bıraktım. 460 470ler olsa gerek benim

  • ShadowOfMoon  (20.03.21 00:19:50)