trendyol para iadesi ve hediye ürün

yaklaşık 2 ay önce trendyoldan bir ürün aldım.. beğenmedim ve iade ettim ancak gönderdiğim paket satıcı adresinde yok denilerek başka şubeye gitmiş orada satıcı aranarak gelip alması söylenmiş ama almaya gelmemiş. böyle olunca kargo firması da ürünü bana geri getirdi. bu arada trendyol bana paramı iade etmişti. ürünün bana geldiğini ve ne yapacağımı sorduğumda ise ürünün bende kalabileceğini söylediler. satıcının hakkına girmek istemediğimi, trendyol olarak hediye ediyorsanız kabul edeceğimi ancak satıcı zarar gördüyse iade etmek istediğimi söylediğimde "bize bu bilgiyi zaten satıcı verdi efendim" dediler. teşekkür ettim kapattım konuyu.

bu konuşmadan sonra vicdan yaparak bir de satıcının numarasını buldum ve aradım.. adam "abi yüzlerce ürün gönderiyoruz takip etmemiz zor oluyor trendyol hakkımıza giriyor bizim öyle bir talebimiz olmadı sipariş kodunu verin vs.. dedi. ben de iyi o zaman kargo kodu alın göndereyim dedim.. neredeyse 1 ay olacak hala haber yok.

trendyol'da satış yapanlar varsa böyle bir durum yaşadınız mı daha önce?

ürünün 150 tl'ye yakın bir değeri var. bu durumda satıcının emeğini sömürmüş, haksız bir şekilde ürün elde etmiş mi oluyorum yoksa "amaaan banane trendyol hediye etti mi etti gerisi beni ilgilendirmez" deyip bu kadar detaylı düşünmeye gerek yok mu?

Sözlü iletişimde, Ticaret işlerinde kimin doğru söylediğini bilmek çok zor. Belki satıcı doğruyu söylemiyor.

  • intihar etsem de kendime gelsem  (19.03.21 14:14:27)
sen yapacağını yapmışsın. takip etmek satıcı sorumluluğunda. 100lerce ürün gönderiyorum, takip edemiyorum diyosa kayıptan da sorumludur. sonuçta sen aramışsın, gerisi onları bağlar.

geçen ben de bi gömlek aldım trendyol kotondan. içinden bi gömlek daha çıktı. benim bedenim, benzer bi model. ölü taklidi yaptım allah affetsin :D
  • elorelia  (19.03.21 14:32:27)
Dogrusunu yapiyorsun. Saticiya bir kere daha ulasmayi deneyip sonrasinda icini iyice rahatlatabilirsin.

"Gerisi beni ilgilendirmez"den ziyade insanin kendine karsi duygulari biraz onemli burda. Benim icim rahat etmezdi, urunu en kotu birine hediye ederdim veya ucretinin bir kismini ihtiyaci olan birine verirdim.

Markette bir cikolatayi cebimize atsak farketmezler muhtemelen, cunku her seyi takip edemezler. Burdaki takip etmeler benzer bir sey bana kalirsa.
  • fakyoras  (19.03.21 14:54:25 ~ 14:55:10)
@fakyoras zaten ben de bir kere daha aramayı düşünüyorum.. "gerisi beni ilgilendirmez" derken acaba bu benim görevim mi demek istemiştim. müşteri olarak sorumluluğumdan daha fazlasını yaptığımı düşünüyorum.. o kadar zaman ayırıp trendyolla iletişime geçiyorum onlar hediye ediyor "tamam o zaman sağolun deyip olayı kapatmıyorum. hem kargo aşamasında hem daha sonra satıcının peşinde koşuyorum.. bana bunları yaşatmaya hakları var mı bu kadar işin gücün arasında.

ayrıca çikolata örneği yanlış.. ihtiyacı olan birine versem satıcının -eğer varsa- mağduriyeti açısından bir şey değişmeyecek ki. bana şunlardan birini demesini bekliyorum sadece: 1. tamam bu bizden olsun zaten trendyol resmi olarak belirtmiş, biz onlarla hallederiz 2. şu kargoyla gönderirseniz seviniriz.

bir de trendyol satıcıya ücreti aktardı ama satıcı buna rağmen ürünü istiyor olabilir mi diye aklıma takıldı. trendyol ve satıcılar arasında böyle bir uygulama varsa elbette.
  • jepa  (19.03.21 15:19:46 ~ 15:25:34)
Merhabalar,

Bahsettiğiniz durum marketplace durumlarında çok yaşanıyor. Siz iade olarak göndermişsiniz, satıcıya da ulaşmadığı halde direkt ücret iadesini size gerçekleştirip satıcıya da o satış gerçekleşmemiş gibi ödeme sağlamıyorlar. Zaten komisyonlar, kargo bedelleri vs. kurtların olduğu bu sofrada kalabalık arasında işletmeci zarara uğruyor. Özellikle küçük işletmeler. Zaten size de satıcı bu şekilde bilgiyi aktarmış.

Bu sebeple en doğrusu adresi öğrenip o adrese karşı ödemeli göndermenizdir diye düşünüyorum en azından arızalı bile olsa ürün ellerine geçer üretici kimse ona yönlendirirler vs.

1 kere daha şansınızı deneyin ama peşinde koşuşturmanıza da değmez tabii ki. Çok fazla yaşanan bir durum tamamen sizin hissettiklerinize göre ilerlemeniz en doğrusu.

Not: satıcıya ücreti aktarma şansı yok, size ücreti iade ettikleri için bunu satıcının gelecek ödemelerinden düşecekler.
  • c0sh_kun  (19.03.21 16:46:34)
2. defa kargoyla uğraşmazdım ben.
ilk kargoya verdiğinizde alıcının teslim almaması sizin suçunuz değil.

  • aslindasorunumpsikolojik  (20.03.21 01:14:18)