yol bisikletin olmazsa olmazları

güzel bir tane yol bisikleti aldım kendime. ilk aşama olarak;
-kilitli pedal
-pedala uygun ayakkabı aldım.
-aydınlatma ürünlerim var.
-kask var.

almayı planladıklarım;
-zırhlı teker
-xiaomi pompa(scooter olduğu için ikisini bir arada götürsün diye)
-suluk
-hız göstergesi almak istiyorum ama piyasada milyonlarca var gibi. kayboldum bir anda. elimde garmin saat ve garmin pro nabız göğüs kemeri var. yolda giderken saatten hızı görmek bir tık sorun olduğu için hız göstergesi almak istiyorum.
ikincisi ise, kesinlikle şunu almalısın, bu da olsa iyi olur dediğiniz aparat/ürün/parça var mıdır?

Bisikletin boyunu bilmiyorum ama kucuk govdeli bisikletlerde suluk alirken yandan koymali/cikarmali olmasina dikkat edin. Yukardan cekip cikarmali olursa cikaramazsiniz hareket halinde.

Iyi bir eldiven lazim, gozluk (farkli cam setleri olan gozlukler var, mesela gunduz gunes gozlugu olanla giderken hava kararinca seffaf olana degistirebilirsiniz)

Saatin kulaklik uzerinden hiz konusunda sesli bildirimi var mi?

Bir de iyi bir telefon tutacagi alip strava vs acik sekilde kullanabilirsiniz telden. (Yaninizda olacaksa tel)
  • kuehles blondes  (14.03.21 21:57:53)
Side cage diye geciyor bu arada o yandan cikarmali suluklar

  • kuehles blondes  (14.03.21 22:00:03)
Ayna ya da kask aynası, arkadan geleni kontrol etmek bana güven veriyor

  • freebird5406_2  (14.03.21 22:01:14)
Takip ettiğim bir kanal var. Orada gördüklerim.

Gövde için çanta. Genelde bir çantaya para, çikolata gibi kolay ulaşabileceğiniz küçük şeyler koyuluyor. Başka bir çantaya da GoPro kullanıyorsanız yedek batarya gibi şeyler koyuluyor.

Su geçirmez torba. Yanınıza yedek kıyafet alacaksanız kıyafetleri koyduğunuz çantayı su geçirmez torbaya/çantaya koyabiliyorsunuz. Yağmurda işe yarar.

Yandan çıkarılabilen suluk +1

Ne kadar uzağa gideceğinize bağlı tabii ki bunların hepsi.
  • dissendium  (14.03.21 22:11:01 ~ 22:11:25)
  • Mirket  (14.03.21 22:40:56)
Suluk yerine de bence şu

www.pedalbisiklet.com
  • Mirket  (14.03.21 22:44:58)
köpek düdüğü

  • onkiloversemtamamım  (14.03.21 22:59:53)
kiyiya vuran dildolar +1

Bence de tam takır hale gelmeden önce bi bakın bakalım yol bisikleti size göre mi, belki bu ne ya çok rahatsız diyeceksiniz birkaç ay sonra.

İlk etapta alacaklarınızı almışsınız, kilitli pedal daha önce kullanmadıysanız dikkat edin. Boş ve düz bir yolda (park bahçe de olabilir) alıştırma yapın. Sonra benim gibi ilk kırmızı ışıkta pedalı çıkarmayı unutup çuval gibi yana devrilirsiniz :D

Pompayı ayak pompası almanızı öneririm. Bende decathlon'un alüminyum gövdeli olanı var, gayet memnunum.

Zırhlı lastik yol bisikletini ağırlaştırır, bunun yerine iç lastiğe patlak önleyici sıvı (Formula X kullanıyorum) düşünebilirsiniz.

Lastik demişken yolda lastiğiniz patlarsa ve herhangi bir bisikletçiden ve evden uzaktaysanız başınızın çaresine bakmanız gerekecek. Yanınızda bir iç lastik ve formanın arka cebine sığabilecek, aynı zamanda sizi en azından toplu taşımaya vs. götürebilecek kadar hava basabilecek bir pompa gerekli. Ben decathlon'un en ucuz (en son 12 tl'den almıştım) pompasını kullanıyorum ama zor oluyor hava basmak, epey güç istiyor.

Ayrıca bir ara yanımda pompa yerine CO2 tüp de taşıyordum. Lastiği değiştirdiniz, aparatı ile tek seferde lastiği şişiriyorsunuz. Oldukça kullanışlı onu da düşünebilirsiniz.

urun.n11.com

Hız göstergesi olarak Garmin de kullandım, Igpsport da. Her ikisinden de memnundum. Garmin'lerin fiyatları üssel arttığı için Igpsport aldım en son, hiçbir sorun çıkarmadı. Ölçümleri, uyduyu bulması, harici sensörlerle (hız, kadans ve nabız ile kullanıyorum) bağlantısı gayet iyi ve çok nadir kopma oluyor. Strava'yla da eşliyor uygulama üzerinden senkronizasyon yapınca.

Eldiven ben kış harici kullanmıyorum, gidon bandı yeterli geliyor. Düşme durumunda üzülebilirim ama böyle daha rahat hissediyorum.

Başka sormak istedikleriniz olursa yardımcı olmaya çalışırım. 10 küsür senedir bisiklet sürüyorum, son 5 senedir de yol bisikleti sürüyorum.

Kazasız belasız sürüşler.
  • chicha_v2  (15.03.21 10:14:44)
merhaba,
yol bisikletini hangi amac icin kullanacaginiza gore degisir. Performans ve uzun turlar icin farkli ihtiyaclariniz olabilir.

zirhli tekeri ( lastik diye tahmin ediyorum ) unutun. yol bisikleti icin jant/lastik performansi en cok etkileyen donanimlar. Bunlarin mumkun oldugu kadar akici olmasi gerekli, zirhli lastigin agirligi buyuk dezavantaj. Lastik patlamasi icin en iyi cozum yedek ic lastik ve carbon tup. Pompa vs. gereksiz.
Eger jantlariniz tubeless uyumlu ise bu tarz lastikleri de deneyebilirsiniz ama ciddi bir patlak oldugunda ( lastik yarilmasi gibi ) kurtarmayacaktir.

guzel bir canta alip yedek lastik, carbon tup, levye vs. gibi malzemeleri koymaniz gerekecek. Sele alti, su gecirmez bir canta isinizi gorecektir.

Gozluk surus sirasinda gozunuze bortu bocek, toz vs. kacmasina engel olacaktir.

gidonda suluk cok buyuk fantezi, bunu gecelim zaten guldurursunuz kendinize. Performans ya da uzun tur icin 1 ya da 1'den fazla suluk kullanabilirsiniz. Bunlarin icinde izolasyona sahip ( termos gibi ) olanlar da var.

Eger elinizdeki garmin saat hiz/kadans sensorlerini destekliyorsa bunlardan alip entegre edebilirsiniz. Kadansi takip etmek gerekebilir, bunu saat kolunuzdayken yapmaniz zor. Garmin icin gidon adaptorleri var ama orjinal urunler cok pahali. Alternatif icin cin urunlerine bakabilirsiniz.

Benim nacizane tavsiyem yatiriminizi kaliteli bisiklet kiyafetine yapmaniz olur. Dechatlon'dan alacaginiz bir tayt ile castelli tayt arasindaki farki 100 km civari turlarda rahatlikla anlayabilirsiniz. Kisin da kullanayim derseniz bu sefer gore-tex dunyasina merhaba diyerek bisiklet kadar parayi kiyafetlere dokmeniz de gerekebilir.
  • whisky  (15.03.21 12:01:08 ~ 12:03:02)