Birikmiş parayı dolara çevirip evde saklamak mantıklı mı?

Merhaba. Öncelikle ekonomiden çok anlamıyorum. 2023'e kadar dolar 10 lirayı geçer mi? Eşim tl'nin değerinin önümüzdeki yıllarda çok daha fazla düşeceğini düşündüğünden birikmiş parasını dolar halinde fiziki olarak evde saklamak istiyor. Bankalara güvenmiyormuş. Kasa alalım dedi. Hatta senin birikmiş paranı da aynı şekilde saklayalım diyor. Onun 50.000 dolar, benim de 5.000 dolar civarı param var.

Eşimin bu düşüncesinden bağımsız olarak, sizce ben paramı dolara çevirmeli miyim?

evde cash para mı saklanır yahu. yıl 2021.

gidin iş bankasından vadesiz dolar hesabı açın koyun içine. iş bankası batarsa ülke batmış demektir zaten :)
  • mr.goodcat  (13.03.21 13:11:00 ~ 13:11:08)
evde para saklanır ama ne bileyim orta halli müteahhit galerici, ihaleci iş adamı falansındır, hani ani bir şekilde topuklaman gerekir, kasada bulundurursun birkaç milyon civarı para. döviz tl şeklinde pasaport, hatta sahte pasaportla beraber. ama 50 bin dolar vs. bu paralar için evde saklamak gereksiz bence. koyun bankaya dolar olarak dursun. hatta dokunmayacaksanız vadeli döviz hesabı açın akmasa da damlar 3-5

  • papuayenigine02561  (13.03.21 13:14:24)
Banka hesabinda durmasi en guvenlisi ama devlet "el koyuyoruz" tarzinda seyler diyebilir. Demesi cok zor ama diyebilir. Bura turkiye.

Bank kasasi devlete karsi daha guvenli. Is bankasindan kasa kiralamanizi oneririm, hatta istanbuldaysaniz 24 saat erisilebilir olan isbank kulelerindeki robot kasalari kullanabilirsiniz. Duran para abd enflasyonuna gore eriyecektir tabi ama tr'de yasarken gormezden gelinebilir.
  • fakyoras  (13.03.21 13:18:41 ~ 13:22:04)
Hırsızlar evdeki küçük kasaları patlatabiliyorlar sanırım. O banka olayını da hatırlıyorum.

Eğer devlete güvenmiyorsanız, ki ben de çok güvenmiyorum, bir kısmını USDT, USDC gibi bir stable coin’e çevirip borsada DEĞİL kendi ether cüzdanınızda tutmak en mantıklısı bence. Ama tamamını değil, bir kısmını. Sepetleri bölün.

Bilmeyenler için, stable coinler hep 1 dolara endeksliler, arzıyla oynayıp sürekli öyle tutuluyor. 0.99 veya 1.02 olduğu olur ama ortalama 1.
  • nhk ni youkosu  (13.03.21 13:22:27)
dolara az da olsa faiz verenler var. oralara koymak daha iyi olur madem bekleyecek. çekerken de şubeye gidip çekmek lazım

  • ShadowOfMoon  (13.03.21 13:29:44)
@nhk ni youkosu

adam bankaya güvenmiyor sen stable coin diyorsun hocam :)
  • mr.goodcat  (13.03.21 13:36:04)
fakyoras, diyemez, demez, demedi, 2001de bile demedi, memur maaşları ödenemeyip japonyadan borç alındığında bile demedi, suriye batarken suriye devleti bile demedi, paranoya pompalamayın abi lütfen
yapsa yapsa likiditeyi kısar, ki bu -el koyuyoruz- demek değildir, dalgalanmayı önler

  • esref  (13.03.21 13:38:37 ~ 13:41:40)
Youtubedaki saçma sapan videoları izleyip gaza geliyorsunuz sanırım. Dolar 10 lira olacak, bankalar batacak falan.

  • dafuq  (13.03.21 13:43:10)
Saklama kısmı hemen hemen eşit riskleri içeriyor. Ama bunlar çok düşük ihtimaller. Tamam burası Türkiye ama dövize el koymak şu şartlar altında pek mümkün değil. Evde nakit tutmak çok daha riskli. 18 Mart faiz kararı ve 3 Mayıs zaten Halkbank davası.

Demem o ki bu tarihleri dikkate alarak dolar alıp banka hesabında muhafaza ederdim ben.
  • m3mphis  (13.03.21 13:50:52)
Gerek yok. Bircok kesim yazın acayip gaza geldi o YouTuberlardan dolayı. Altın alın gömün devlet el koyacak bankalara vs vs. muhabbetlerine.

Tamam ülke ekonomik olarak zorda da. O kadar da değil. Gaza gelmeyin. YouTube videolarından uzak durun. Elinizdeki birikimden olursunuz, üzülürsünüz
  • westblack  (13.03.21 13:52:50)
Devletin el koyması filan hepsi paranoya, ne krizler ne darbeler ne savaşlar oldu da olmadı öyle birşey, ne bizde ne bize benzeyen ülkelerde.

Ama illa fiziksel saklamak istiyorsanız kağıt para değil de altın saklayın. Yaklaşık bir kilo altın yapar sizin para.

Onu da kasada çekmecede filan değil, bir duvarı güzelce kesin ve altını gömüp üzerini sıvayıp boyayın.

Sizin kolayca ulaşacağınız her saklıya hırsızlar da kolayca ulaşır. Altın yanmaz, akmaz, kokmaz, çürümez. Yangında evde dolarları markları yanan çok insan var haberiniz olsun.
  • John Bloor  (13.03.21 14:35:29)
evde para kesinlikle saklanmaz. hesabında dursun. onun dışında dolarda durmasında bir sıkıntı olmaz, dolar sürekli artan bir şey yani sonuçta.

devlet bir gün senin 50 bin dolarına dahi el koyacak seviyeye gelirse o zaman dolardan daha büyük sorunlarımız var demektir (savaş vs gibi), olma ihtimali sıfıra yakın bunun. paranızı evde tutmayın.
  • roket adam  (13.03.21 15:59:58 ~ 16:00:49)
50-55 bin dolari evde sakliyorsaniz yillik 3-4 bin dolarlik eurobond faizini cope atiyorsunuz demektir. Dolar kuru dediginiz gibi 10'u gecerse yilda 30 bin TL'yi cope attiginizin farkinda misiniz.

Bu arada devlet paraya el koymaz.En fazla bankadaki paranin tamaminin cekilmesini engeller Yunanistanin yaptigi gibi.Bunun bir tik fazlasi ikili kura gecilmesi ve bozdurursaniz dusuk bir kurdan bozdurmak zorunda kalmanizdir ancak el koyma olmaz.
  • turkuaz  (13.03.21 16:08:56)
evde para mı saklanır yahu hangi devirde yaşıyoruz. yatırın bankaya dursun.

  • dirildimde geldim  (13.03.21 19:35:33)
Eksi 40 milyar $ kasada var, önümüzdeki 1 yıl 184 milyar $ ödememiz var. Turizm çortladı, havadan gelen dolarlar da azaldı (Katar, EU, Suudi..vb). Eşine katılıyorum, 10 mu olur 12 mi bilemem.
Bu durumu yaşayan ülkelerde banka hesaplarındaki dövizlere el kondu ve günlük max 100-200 çekilebilir yasası çıkarıldı (Yunanistan, Venezuella, Arjantin...vb). Eskiden olsa evde 10 TL saklamam aslanlar gibi banka var derdim. Şimdi ise yasalar 2 dk'da değişiyor. Eşine hak veriyorum.

  • rastinon  (13.03.21 20:38:45)
@rastinon bu saydigin ulkelerde devlet paralara el koymadi. Verdiginiz bilgi hatali

  • turkuaz  (14.03.21 16:04:48)