AB ve aşı pasaportu

bu AB seyahat için aşı pasaportu çıkaracak ve sadece onayladığı aşıları olanları kabul edecek deniyor ya?

bu kişilerin karar ve seçme özgürlüğünü kısıtlamak değil mi? biz mesela ticaret yapıyoruz sürekli avrupaya gidip gelmemiz gerekiyor.

TRde avrupa aşıları yok, gelse bile belki ben çin aşısını yaptırmak isteyeceğim. bizim onayladığımız aşıyı yaptırmadıysan gelemezsiniz mi diyecekler? Bu ne kadar doğru ki?

Aynı zamanda bunun pasaport ve vizeden de farkı Yok diye düşünüyorum. Kendi mevcudiyetini ve refahını korumak üzere hareket ediyorlar.
Avusturalya ya giderken memleketten gıda getirmene karismalari gibi değerlendiriyorum

  • kisa  (13.03.21 11:47:25)
Şu anda konuşulan sadece aşı değil; PCR negatif ve antikor testi de dahil edileceği yönünde. Yani çin aşısı gerçekten işe yariyorsa o zaman vücudunuzda antikor oluşacağı için yine seyahat edebilirsiniz gibi görünüyor. Aslında yine bir esneklik sağlıyorlar bu durumda ama ilerleyen zaman dilimlerinde sadece bizim onayladığımiz asi olacak derler mi, bilemem. Şu haliyle bakıldığında adaletsiz olmuyor zira seçenekler sunuyorlar.

  • fraise  (13.03.21 11:56:58 ~ 12:00:41)
değil.
daha doğrusu aşı pasaportuna kadar normal pasaportu neden sorgulamıyoruz :D
tamamen aynı.

benim ülkem, benim yasalarım benim belirlediğim kurallar. dışarıda ne yaparsan yap diyorlar.

karar ve seçme özgürlüğünü zaten hiç kısıtlamıyor. aşıyı olma kararı veya marka seçme durumu size kalmış. erişebilirlik konusundan adaletsizlik ve eşitsizlik diğer pek çok konuda olduğu gibi burada da var.
  • rewlack  (13.03.21 11:59:52)
Hem belki asiyi yaptirmak istemeyeceksin, degil mi? Karar ve secme ozgurlugu ne demek bilmiyorum ama bu yasaklar sadece ayrimcilik degil, kolelik tadinda bir fasizm ornegi.

  • dunal  (13.03.21 12:37:35)
Valla kusura bakma ama bu insanoğluna özgürlük fazla. Al işte özgürüz diye başımıza geldi her şey. (Şu virüs dahil) Bence çok mantıklı, hastalık saçan aşısızlar bi zahmet evden dışarı çıkmasın.

Şöyle düşün ben ülkemi binbir güçlükle virüsten arındırdım, binbir zahmete girdim yeri geldi vatandaşlar aç kaldı. Ama sonra sen aşı olmaksızın ticaret adı altında girdin ülkeme ve virüsü soktun. Ne olacak şimdi bunun hesabını verebilecek misin vatandaşlarıma ?

Bana kalsa Çin devletine tüm dünya olarak dava açmalıyız Çin denilen virüsün başkenti bizim (tüm dünyanın) zararını gidermeli, ölenlere tazminat vermeli
  • infernalcadre  (13.03.21 13:10:29)
Ben aşı pasaportu uygulaması olursa çin aşısının ya da rus aşısının dışarıda tutulacağını düşünmüştüm.
Buna en başta italya, yunanistan gibi çin’den ve rusya’dan ciddi turist alan ülkeler itiraz ederler.
Ayrıca kabul etmemeleri için şimdilik geçerli nir argüman yok.
Bunlar şimdilik dedikodu kıvamında haberler
Takip etmek ama kulak asmamak lazım
  • otopsicocugu  (13.03.21 13:27:47)
bu henüz daha netleşmedi ama bence gerçekleşme ihtimali var, gayet de mantıklı bir hareket olur bunu yapmak. muhtemelen zaten belli bir zamandan sonra bu aşı olayı paralı hale gelip kafana göre istediğin aşıyı yaptırabiliyor olacaksın diye düşünüyorum. o zaman avrupaya gideceklere vize + aşı ücreti alınıp ek aşı yapılır gibi geliyor bana.

  • roket adam  (13.03.21 16:02:22)
asi olunmali zaten ama ab derseki sadece biontechi olanlar alinacak.. bu ne kadar mantiklj bunu sorguluyorum? turkiyede olmayan bir asi.. ticaret, turizm sadece abnin onayladigi asi markalarini yaptiranlara acilaksa bu ne kadar dogru olur bunu sorguluyorum..

  • zenc  (14.03.21 01:13:38)