yabancı iş başvuruları sürekli gender, race ve sexual orientation soruyor

Nedenini bilmediğimden soruyorum, neden soruyor? her şey mi canım seks?

Cesitlilik icin, diversity yani. Ayrimcilik icin degil.

  • baldur2  (13.03.21 01:59:39)
"güya" diversity içinmiş gibi görünmesi için daha çok

  • otonomo  (13.03.21 03:19:40)
@otonomo
orasi oyle, hatta multeci misin veya x azinlik grubundan misin diye de soruyorlar. mesela avustralya'da ozellikle aborjin misin diye soruyorlar. amac diversity ama kotuye kullanan elbette vardir.

ona bakarsan yas hic sorulmaz mesela. turkiye'de 35 yasindaysan basvuracak is ilani bulamiyorsun aq.
  • baldur2  (13.03.21 03:28:40)
İşe insan mı alıyorlar mal mı alıyorlar belli değil.

Bari cinsel deneyim detayı da sorsalar. Yuh yani.

Doğru yanıt bitkilerden hoşlanırım. Bunu demek lazım. Kaktüs çiçek verince çok tahrik oluyorum.
  • EasyTiger  (13.03.21 07:41:31)
Cinsiyetle cinsel kimlik aynı değil.
Cinsel yöneliminizi belirtmek zorunda değilsiniz.kimse sizin kimlerle seviştiğinizi merak etmiyor.
Ancak cinsiyet kimliğinizi yüksek sesle söyleyebilmek bize uzak olduğu için garip geliyor olabilir.
Zaten genelde belirtmek istemiyorum veya other gibi opsiyonlar oluyor. Other işaretleyince mülakatta, “other da tam ne yani” demiyorlar. Tr de derler kesin Lol.
  • rewlack  (13.03.21 08:24:16)
İyi tarafından bakmaya çalışırsak diversity işletmeler için kanuni açıdan zorunlu olabilir. Olabilir diyorum çünkü emin değilim. Ama bazı firmaların başı "bu firmada çalışanların %90'ı erkek. Ayrımcılık yapılıyor." gibi argümanlar yüzünden kanun önünde derde girebiliyor. Bizim ülkede çeşitlilik pek sallanan bir şey degil ama ABD gibi vatandaşı dünyanın her bölgesinden olan ülkelerde bu konu önem arz ediyor.

  • himmet dayi  (13.03.21 09:20:28)
evet diversity bazı firmalarda gerçekten de zorunlu. adamların doldurması gereken kadın, engelli, zenci vs kontenjanı oluyor. bir amerikan firmasında mesela bir ilan aylarca açık kaldı, meğer özellikle kota için kadın arıyorlarmış, sonradan değiştirdiler.

  • roket adam  (13.03.21 16:04:26)
@EasyTiger, @otonomo,

Bazi ulkelerde LGBTQ, kadin ya da erkekten gibi yasal bir statu. Bazi sirketler basvuranlarin durumuna gore bu bireylerin digerleri ile esit haklara sahip olmasi icin bu bireylere ozgu yan haklar sagliyorlar. Bu yuzden soruluyor olabilir. Mesela saglik sigortalari cinsiyet degistirme operasyonlarini kapsayabiliyor ya da gay bir ciftin cocuk sahibi olabilmesi icin gerekli bazi IVF tedavilerini karsilayabiliyor. Hatta izinleri bile bu duruma gore planlanip, aradaki esitsizlik giderilebiliyor. Bu tur sirketlerde anti-ayrimcilik yonetmelikleri de olabiliyor.

2. bir nokta; Mesela sizin bir sirketiniz var. Sirketinizin Sudi Arabistan'da, Yemen'de, Afganistan'da, Iran'da... ofisleri var. Bu ulkelere gondermek uzere birini ise alacaksiniz. Bu ulkelerde gay olmanin cezasi olum. Hal boyle olunca buralara gay bir calisan gondermemeye ozen gosteriyorsunuz. Bu acidan da bu sexual orientation onemli olabilir.

Ek olarak Baldur2 +1, himmet dayi +1
  • actor-observer bias  (13.03.21 16:50:27)
@actor-observer bias

bunlara bir itirazım yok da, bir şirket çalışanlarıyla ilgili bu bilgileri zaten istediği zaman toplayabilir. özellikle iş başvurularında sorulan şeyler, işe alım sürecinde değerlendirilecek şeylerdir.

diversity için böyle şeylerin sorulması her şirket için olmasa da büyük çoğunluk için tamamen göstermelik ve politik doğruculuk icabıdır.

yoksa iş başvurusunda ırkından cinsel kimliğine bir sürü şey soran şirketlerin gidip ofislerine bakınca hiç de diversified bir ortamlarının olmadığını görmek mümkündür.
  • otonomo  (13.03.21 17:05:25)
@otonomo

Confrontational bir sey yazmak istemiyorum ama mecbur birakiyorsunuz. Ezbere konusuyorsunuz. Cahil genellemesi yapiyorsunuz.

Sirketler is gorusmelerinde bu gibi sorulari iyiliginiz(LGBTQ iseniz) icin soruyorlar.
  • actor-observer bias  (14.03.21 06:59:04)
@actor-observer bias

Controversy için yanıp tutuştuğunuzu görebiliyorum. Ezbere konuşan ve cahil genellemesi yapan sizsiniz, bana yansıtmışsınız.

Dünyayı, hatta tüm US'i kendi şirketiniz, birkaç corporation ve Silicon Valley start-up'ları gibi zannediyorsunuz sanırım. Ben cevabımda zaten bu "göstermelik politik doğruculuk" durumunun her şirket için değil ama "çoğu" şirket için geçerli olduğunu belirttim. Neyi savunduğunuz neye itiraz ettiğiniz belli değil ki. Siz gizli-açık hiçbir ayrımcılığın olmadığı, herkesin el ele kardeşçe yaşadığı bir alternatif evrenden mi bağlanıyorsunuz? Bakın gerçek hayat şöyle:

www.fastcompany.com
www.mckinsey.com
www.pewresearch.org

Varsa elinizde bir data paylaşırsınız açar bakarız. Ha eğer yoksa lütfen direkt benim nick'imi mention'layıp başlattığınız bu tartışmayı, benim hakkımda yine küstahça yorumlar yaparak devam ettirmeyin.
  • otonomo  (14.03.21 17:09:14 ~ 17:09:39)
@otonomo

Cevap yazarak zaman kaybetmek istemiyorum. Burda noktaliyorum.
  • actor-observer bias  (14.03.21 22:55:43)