20 lik diş mevzusu

Herkeste kesin sorunlu mu oluyor ya da çıkıyor mu ? Aldırmak gerekiyor mu yani ? 24 yaşıma geldim hala çıkmadı, an itibari ile acı vs de yok ama parmağımla kontrol ettiğimde en arkada yeni çıkmaya başlayan küçük bir diş var gibi. 20 lik olabilir mi ? Sağ üstte bu arada. 20’lik diş altta mı çıkar üstte mi onu bile bilmiyorum.

Sorum özetle: bunu aldırmasak oluyor mu ağrı yapmıyorsa eğer ? %100 alınacak diye bir durum var mı ?

İnt’de baktığımda sağ altta ve sağ üstte diye görsel var ama doğru mu emin olamadım.

yandaki dişe baskı yapmıyorsa gerek yok denildi bana
bende gömülü var bi tane. yandaki dişe baskı da yapıyor ama diş çenedeki sinire çok yakın olduğu için dişin çekilmesi riskli. doktor dedi ki senelik röntgenle takip edilir, çürüme veya ağrı yapana kadar dursun. sorun olursa çekelim. cerrah bile risk almayalım dedi.
ama gömülü olmayan bi dişi çektirdim, doktor eliyle iterek çıkardı pıt diye. yani çekmesi kolay da olabilir.
  • sttc  (12.03.21 20:55:47 ~ 20:56:30)
Ya hiç ağrı yapmayabilir ama çıkarken dişleri itip en öndekilerin üst üste binmesine sebep olabilir, çene yapınıza bağlı. Bana oldu, çok hafif bindi üst üste, keşke ilk hissettiğimde çektirseydim dedim.

Bir de genelde en stresli zamanlarda zonklar nedense. Ufaktan bir dişçiye görünüp "bunlar düzgün çıkar mı yoksa yer yok mu" diye sormak faydalı olabilir.
  • whoosie  (12.03.21 21:00:38)
en iyisi o zaman bi doktora görünmek gibi, tedbiri önceden almak gerek.

  • garavel  (12.03.21 21:00:43)
20lik disler, 4 tane toplamda. Sag ve sol, alt ve ustte.

Agri sizi yapmiyorsa elleme, hele bu pandemi mandemide ne isin var discide?

Benim bi tanesi ciktiktan 10 sene sonra agri yapti, gosterdim, kendisi ve alt tarafindaki 20lik cekildi. Obur ikisi hala duruyor.

Sana sorun cikartana kadar elleme :D
  • invictae  (12.03.21 21:55:15)
çocuklugumda tel tedavisi de olduğum için 20liklerim diger dişlerimi sıkıştırarak çıktığından hepsinin çekilnmesi gerekiyordu. 20likler çarpraz çıktığından diğer dişlerimi zorluyordu. 4taneden 3ü normal şekilde çekildi biri tam çıkmadığından küçük bir operasyonla çekildi. geçmiş olsun

  • the coolest dude  (12.03.21 21:59:03)
en iyisi gidip röntgen çektirmek. ben 25 yaşında baktırmıştım meraktan. 3 tanesinde sıkıntı yok çıkmış zaten baya. ama bir diğeri tamamen gömülü ve problem çıkartabilir demişti.

şimdilik herhangi bir problemle karşılaşmadığım için bir işlem yaptırmadım ama.
  • kljgslsdkjsd  (12.03.21 22:13:38)
@invictae ben de aynı kafadayım ama yurtdışına yerleşme durumu olabilir bu sene. başımı bilmediğim gurbette ağrıtmasındansa gitmeden halledeyim bi dedim :D röntgen en temizi duruyor.

  • garavel  (12.03.21 22:22:29)
benimkiler altlı üstlü çıktı hepsi. hiçbiri ağrı yapmadı. baskı yapmadı. dişlerimi sıkıştırmıyorlar. hepsi inci gibi dizili duruyor. yani illa alınacak, ağrır vs şart değil.

  • phoenixbucklesby  (12.03.21 23:18:07)