Neden Türkiye'de bir kesim erkeğin hazine ve define aramaya merakı var?

Ülkemizde bir kesim erkeğin (çoğunlukla eğitimsiz, anadolu kökenli, belli bir yaşın üstündekiler oluyor sanki) define aramaya merakı olduğunu gözlemledim. Bu öyle küçük bir kesim de değil, facebook'ta grupları, forumları filan var ve çok fazla sayıda insan bu konuyla ilgileniyor. Youtube'da da bir sürü şey var.

Bazen paranoyaya varacak seviyede tuhaf keşiflere çıkıyorlar. Bir tarlanın ortasındaki bir taşın üstündeki izin cinlerin bıraktığı bir iz olduğunu düşünenler filan var mesela. Çok acayip şeyler var.

Böyle insanlar tanıyan oldu mu, sizce niye yapıyorlar bunu? İşsizlik mi?

İşsizlik, macera arayışı, kolay yoldan köşeyi dönme hevesi.

  • helena  (11.03.21 16:06:00)
hazine, define işleri tamamen mesnetsiz değil. Bu coğrafyada çok uzun zamanlar insanlar kazılardan, mezarlardan, taş altları, gömülerden hazineler bulmuş. Şimdilerde pek kalmamış olsa da anadoluda insanlar bu hikayeleri dinleyerek büyüdü. işin macera, heyecan, büyülü şeylere inanma, o gerçek olamayacak kadar güzel şeye ulaşma arzusu tarafı da var tabi ama gerçekçi yanı da var.

  • benim bir gizli bildiğim var  (11.03.21 16:14:25)
kolay yoldan köşeyi dönme hevesi +1

şark kurnazlığı, tembellik.
  • kedimedi  (11.03.21 16:20:08)
Parayı vurma isteği

  • horowitz  (11.03.21 16:37:50)
işsizlik, cahillik, kolay yoldan parayı vurma hevesi. ben de tanıyorum böyle bir kaç kişi. tam olarak bu saydıklarımın özeti.

  • roket adam  (11.03.21 16:40:19 ~ 17:14:59)
www.youtube.com

genelde doğaüstü şeylerle birlikte inanırlar evet. Fakat bence de geçmişte altınlarını gömen kaçanlar vs. bi tarihi durum olabilir.
  • nhk ni youkosu  (11.03.21 16:45:04)
çiftlikbanka para yatıranlarla aynı kişiler muhtemelen.

  • jelly bear  (11.03.21 16:51:44)
Cevap soruda yatıyor aslında. Anadolu, tarla, eğitimsiz... Bunlar anahtar kelimeler. Tarihî eserler genelde köylerde çıkıyor. Köylerde bulundukları için ilk olarak orada yaşayanlar tarafından keşfediliyorlar. Bu kişiler de çoğunlukla eğitimsiz oluyorlar.

İkincisi, tarihî eser kaçakçılığında inanılmaz para dönüyor. Tarsus'ta yapılan kazının ne olduğu kaç yıl geçmesine rağmen hâlâ belli değil. Böyle bir tanıdığım var. Sikke bulduğunu söylemişti. Birini görmüştüm hatta. Anadolu bu konuda çok zengin. Roma, Selçuklu, Osmanlı kalıntıları bulmak mümkün.
  • dissendium  (11.03.21 16:55:03 ~ 16:55:42)
Köşeyi dönme +1

Ehlikeyf bir adam olan dayım da meraklı gömüye hazineye. Öyle mağaralara git didin veya elinde alet kilometrelerce yürü şeklinde değil de çağırıyor köye (dağın başında eski Rum köyü) kepçeyi dedemin yerlerini kazdırıyor. Sıfıra sıfır elde var sıfır şu an :D
  • chicha_v2  (11.03.21 16:56:02)
gençler iddaa oynuyor
orta yaşlılar at yarışı oynuyor
yaşlı ve kırsal kesim define arıyor

bence en zevklisi define aramak. indiana jones gibisin.
  • dafuq  (11.03.21 17:11:35)
@dafuq Evet mağaralarda çökme veya sıkışma sonrası yavaş yavaş can vermek heyecanlı olsa gerek. Çok kişi ölüyor böyle saçma sapan yerlerde saçma sapan şekillerde.

  • chicha_v2  (11.03.21 17:35:24)
1 - define meselesi hepten boş bir iş değil, bulanlar var ama hem yasal bir iş yapmadıkları için (çoğunlukla el altından satmaya çalıştıkları için böyle diyorum, yoksa define bulup devlete haber verirseniz yaptığınız şey yasal oluyor) hem de piyango kazananların etraflarına söylememeleri gibi, duyulmasını istemedikleri için, gizli tutuyorlar. bu yüzden de define bulan yok gibi sanıyoruz.

2 - eğitimsizlik ve cahillik sebebiyle define işine kanmıyorlar. eğitimli insanların yapacak başka işleri olduğu için definelerle daha az uğraşıyorlar. eğitimsizler için güzel bir gelir kapısı.

3 - nereden bakarsan bak, kolay para.

4 - kolay para olduğu için, (üstte yazdıklarımın aksine) birileri birilerini kandırıyor. harita satıyor vs vs
  • co2s2  (11.03.21 17:40:25)
bu kumar (dopamin) bağımlılıgı gibi bir sey bence.

  • orpheus  (11.03.21 17:48:36)
Kolay para

Yalnız bunun muhabbetini yapmayı seviyorum, eski çalıştığım yerde akrabalarıyla kazı yapmaya gidecek biri vardı

Definedeki büyüden defineyi korumak için yapılmış muskalardan cinlerden çekiniyorlardı :) hatta yanlarında bir hoca ayarlamışlardı

Facebooktaki define grupları da eğlenceli
  • freebird5406_2  (11.03.21 17:53:57 ~ 17:55:29)
yılmaz güney'in "umut" diye bir filmi var, tavsiye ederim. kısmen sorunuza cevap olur: umut.

  • rusalka  (11.03.21 19:40:41)
tehcir esnasında yerinden yurdundan olmak zorunda kalan gayrı müslimler değerli eşyalarını gömdüler ve öyle gittiler. başka çareleri yoktu çünkü yolda soyulma riski vardı. genelde eski rum/ermeni köyleri pek bi rağbet görür bu insanlar tarafından. ve çok fazla gömü bulunuyor. maceraperestlik diye kestirip atılamayacak bir mevzu. bir tür yağma söz konusu..

  • ghostinthemech  (11.03.21 20:38:50 ~ 20:39:54)
Anadolu medeniyetlerine baktığınızda 100lerce medeniyet kurulmuş yıkılmış burda. Hepsi de bi izler bırakmış o yüzden dünyanın en çok define bulunan topraklarından biridir anadolu. Köylülerin genelde tarım ve hayvancılıktan başka işleri olmadığı için böyle şeylere merak salması normal. Her taraf taş toprak olduğu için işaret gördükleri yeri (mezar girişlerinde işaret oluyormuş sanırım) kazıyorlar bir ümit. Hazine bulup kaçakçılığını yapan da çok var. Mesela antik çağın en zengin kralı lidyalı karun'un paha biçilemez hazinesini bulup amerika metropolitan müzesine satanlar da köylülerdi.

  • sanquis  (11.03.21 22:42:37)
discovery channel'dakiler de ariyor altin. sadece turklere mi ozgu ? define arayanlar da var yabancilarda. hatta bir programda baya baya arka bahcelerden eski savas kalintilari cikiyordu.

oak çukurundaki gizemi arayanlar, bizdekilerden daha manyak emin olun.
  • evimin paspasi  (11.03.21 22:46:00 ~ 22:46:37)
piyango kazanmak istemeyen var mı aramızda?
Ben de isterdim bulayım bir antik şehir kalıntı. Kendi bahçemizde roma cenaze seremoni parası buldum çok heyecanlı.
İndiana jones köylü mü.
Cahil kesimi kandırarak istismar ediyorlar o ayrı.
  • gatherer  (11.03.21 23:27:15)
bir kişi dışında kimse soru sahibinin erkek vurgusuna odaklanmamış.

kadınlar sadece konuşarak ya da kötü hissettiklerinde ağlayarak deşarj olabilirler ama erkekler bunu yapamıyor. bunları yapan erkeği hem toplum kabul etmiyor hem de erkekteki kas kütlesi, dolayısı ile enerji seviyesi daha yüksek olduğundan yeterli gelmiyor. erkekler daima bir thrill, bir challenge arayışındadır. bir şeylerin üstesinden gelip manevi tatmin elde etmek isterler. bu define aramak, araç modifiye etmek, deriden ya da metalden objeler üretmek ve kadınların rağbet etmediği daha bir sürü şey olabilir.
  • sinek kral  (11.03.21 23:48:06)
Tanidigim biri var, yurtdisinda yasiyor. Para problemi yok.
Can sikintisindan macera pesinde. Yazlari turkiyeye gittiginde tatille karisik define avciligi pesine dusuyor. Bayagi alet edevat falan almis, hatta bunun icin gitti 4x4 aldi bir tane dag tepe dolasiyor. Bana birkac fotograf gosterdi.Birkac tane madeni para, taki falan birseyler bulmus.

  • cooperr  (12.03.21 00:03:54)
o değil de başlığı görünce aklıma geldi, anneannemin annesi savaş zamanı sanırım, büyük bir sandıktan çok daha büyük miktarda altını toprağa gömmüşler. mevzular uzun ve karışık da, sonuç olarak bizimkiler gidip almamışlar. tabii tam olarak nereye gömüldüğü de söylenmemiş ama birileri mutlaka bulmuştur diye tahmin ediyoruz. artık milyar mı, trilyon mu kaç paraydı... benim de şimdi anlık olarak açlıktan nefesim kokuyor :dddd

  • rose parks  (12.03.21 01:09:56)
Bildigim bir sey define avciligi bagimlilik yapiyor ve bu dusunceyi kafadan atmak kumar aliskanligindan kurtulmaktan daha zor. Bir gizemin pesine dusmek, onu aciga kavusturmak icin arastirma yapmak, ip uclarini toplayip birlestirmek. Bunlar insana haz veren seyler. Bazilarina gore aramak bulmaktan daha guzel. Hastalik gibi hatta.

  • Kirmizibavul  (12.03.21 14:41:59)