Benim emeklilik yaşım kaç?

Merhabalar, daha 30 yaşında emeklilik hayallerine başladım. Benim ilk sigorta girişim 22.04.2008'de, bu yasa çıkmıştı mayıs ayından yürürlüğe giren, ondan önce yani. toplam 1900 günüm var şu anda.

Sigorta girişim bu yasadan önce yapıldığı için emeklilik yaşım 60 mı? Bir ara tartışmalar vardı bunların önüne geçileceğine yönelik. Çünkü o sigortanın fason olduğu belli nihayetinde, 16-17 yaşında idim o zaman ve sadece 20 günlüğüne yapılmış sigorta.

tabloya gore 60 olarak gorunuyor. (erkeksen) bir iki yil oynayabilir.
tabi sadece yas da yeterli degil, 60 yasina geldiginde 7200 gun primin de olmali.

60 yasina geldin ama bu yasa kadar surekli calismadin diyelim ve primin 7200 gunun altindaysa yine emekli olamazsin. tabi yillar icinde degisiklikler olabilir onu bilemeyiz

sgkrehberi.com
  • exlibris  (09.03.21 12:42:08 ~ 12:45:51)
@exlibris evet erkeğim ve 7200 doldurmuş olurum zaten çoktan. yapılacak değişikliklerle bu yaş artabilir mi? sanki yeni yasa çıkınca genelde sigorta girişi henüz yapılmamış olanları etkiliyor gibi.

  • bobinhoo  (09.03.21 12:48:20)
e-devletten bakılabiliyor, tabi resmi sonuç değil diyor ama olası emeklilik yaşını veriyor yani. benim de daha uzuuuun yıllarrrr var :(

  • pasp  (09.03.21 13:00:04)
Mezarda emekli olursun, oluruz.

  • stillalive  (09.03.21 13:44:02)
O zamana kadar emeklilik sistemi daha çok su kaldırır. Hayallerini kendi imkanlarına göre kur.

  • osssy  (09.03.21 14:21:02)
neyse bir bu kadar daha yaşasam emekli oluyorum, iyi iyi:)

  • bobinhoo  (09.03.21 15:07:07)
Y ve Z nesline tavsiyem devlet elinden emeklilik hayali kurmayin. Elinize ne gecerse tasarruf edin ve yatirim yapin. Emekli maaslari bizim emekliligimize gelince kusa donecek.

  • cleric  (09.03.21 15:49:49)
7.000 gün VE 60 yaş.
Yani 2050’de

  • otopsicocugu  (09.03.21 17:10:26)
Emekli maaşları y-z jenerasyonu için aynı koşullarda 2000’lerden önce emekli olmuş birine göre yarı yarıya az olacak. Bu doğru. Çünkü ABO her yıl düşüyor.
Ama siz yine de ne yapın edin maaşınızo asgariden göstermek isteyen iş yerlerinde çalışmayın imkanınız varsa. İşte o zaman kuş bile kalmayacak. Günümüz parasıyla 150-200 euro maaş ancak alabilirsiniz emeklilikte.

  • otopsicocugu  (09.03.21 17:13:22)