İzmir motosiklet egitimi ve ekipman

Merhaba.

Eskilerden mahalle cocuklari hatirlar, zengin cocuklarin bisikletlerini "bi tur versene yeaa " diyerek alir mahalle turu atardik... Veya bisikletimizi diger cocuklara verirdik. Ahanda ayni bu sekilde 3-5 defa mahalle arasinda scooter kullandim sadece yillar once.

Sonunda sartlar olustu ve motosiklet almak istiyorum. Fakat tecrubem yukarda yazdigim uzere: yok denecek kadar az.

İzmir'de (Karsiyaka ilcesi uygun olur) saglam bir ehliyet kursu onerisi rica ediyorum. Uzerine de ekstradan surus egitimleri alabilecegim bir yer olsun.

Ekipman icin de markalara vs yabanciyim. Su su marka iyidir, sundan uzak dur diyebileceginiz her turlu oneriye acigim. Kask, eldiven, ceket vs...

Bir de bu ekipmanlarin asagi yukari maliyeti ne kadar gunumuzde?

Bir baska sorum da su: 50 cc'lik bir scooter ile iyice alisip yeterli zamani gecirdikten sonra 125 veya 250 lige gecmeyi dusunuyorum. Dogru bir yaklasim mi?

Son bir not: 10-11 yillik ehliyetim var, aktif sekilde arac kullanabiliyorum, kendimi bildim bileli bisiklet de surerim. Kimisi bunlar daha kolay kavrar diyor kimisi ne alakasi var diyor :D

Buraya kadar da okuduysaniz tesekkur ederim :) her turlu fikre, oneriye acigim...

Ben Bostanlı sürücü kursundan almıştım, bürokratik işlemlerde sıkıntı olmadı, normal şekilde ilerledim ve ehliyeti aldım, kurs yeterince ilgili görünüyordu. Sürüş eğitimi de veriyorlar ama sadece kursu tamamlamaya yetecek kadar diye düşünün, diğer kursların da farklı olduğunu sanmıyorum. Eğitimi haricen almak lazım. Yamaha’nın riding academy programı var ama pandemi sebebiyle durmuştu, onu araştırabilirsiniz. İzmir’de bir tane daha düzgün eğitim veren kurum vardı ama ismini çıkaramadım, google’larsanız çıkar tahmin ediyorum.

Düşük hacimle başlamak doğru ama naçizane fikrim 50’lik almayın, hem maddi olarak zarar edersiniz hem de çok kısa süre içinde daha oturaklı bir motosiklet isteyeceksiniz. Hem bu süreyi uzatmak hem de nispeten güvende kalmak için bence 150cc civarı bir motosiklet bakın, nmax gibi.

Ekipman konusu derya deniz. Bence adı sanı duyulmamış markalar yerine biraz daha fazla verip iyi markaların nispeten ekonomik modellerine bakın. Kask için shoei, arai, agv gibi. Mont eldiven ayakkabı konusunda da sertifikalı koruma ekipmanı bulunduran herhangi bir marka alınabilir, sertifika standardı gösteriyor çünkü. Gerisi kozmetik şeyler. bilindik iyi markalara örnek dainese, revit, clover, knox olabilir. Kışın sürecek misiniz bilmiyorum ama sürecekseniz 4 mevsim ceket almayın, kış ve yaz için ayrı olsun. Çok kabaca kask için 4 bin, ceket için 3 bin, eldiven için 500, pantolon için bin lira desem herhalde gerçekçi olur.

Bisiklet süren bence de motosiklete yatkın oluyor ama genellemek ne kadar doğru bilmiyorum. Çünkü bisiklet ve motosikletin dengesi farklı. Bisiklette kas gücüyle gittiğiniz için uygulayabileceğiniz güç sınırlı, haliyle dönmek, durmak motosikletle kıyaslanmaz. En fazla düz gidişte denge açısından avantaj verir, bir de çevresel farkındalık açısından faydalı olur diye düşünüyorum.

Ben de acemi bir sürücüyüm, 3 sene kadar oldu, hep temkinli olmama rağmen birkaç kez asfalt yüzünden, çukurdan kaçarken, kendi dikkatsizliğimden ya da dikkatsiz diğer sürücüler yüzünden riskli durumlar yaşadım, neyse ki bir şey olmadı. O sebeple her zaman acemi gibi davranın, sıfır riskle hareket edin, “buradan geçerim, o mesafede dururum” diye düşünmeyin, hep tetikte olun, acele etmeyin. Hayırlı olsun :)
  • orient blue  (08.03.21 12:46:27)