Yabancılarla online iş görüşmem var. Nasıl davranmalıyım?

Merhaba arkadaşlar,

Birkaç gün sonra Almanlarla bir iş görüşmem var. Bu yabancılarla yapacağım ilk online görüşme. Serbest çevirmen olarak çalışmak için başvuru maili yollamıştım, beni daha iyi tanımak için 30 dakikalık bir Hangouts görüşmesi talep ettiler, kabul ettim. Ama şaşkınım, heyecanlıyım, ne yapacağımı bilmiyorum. Görüşeceğim İKcı kadın.

Ne giysem sizce? Takım elbise çok mu abartı olur? Almanlar sakal tıraşına falan dikkat eder mi? gibi kafamda deli sorular var. Daha önce, okul zamanlarımda birçok Alman tanıdığım oldu, hepsiyle de çok iyi anlaştım, hiçbirinden olumsuz bir dönüt almadım ama bazen tuhaf buldukları bir şey olunca tavırlarını değiştirdiklerini biliyorum. Ama cool insanlar.

Bu arada işin beni en çok geren kısmı dil becerilerim. İngilizce seviyem B1-B2 arası. Birçok yabancıyla konuştum bu zamana kadar, İngilizce mülakatlar oldu, iyi sınav verdiğimi düşünüyorum. Ama İngilizce listening seviyemden memnun değilim, ancak Fox News, CNN spikerleri gibi aksansız konuşan birileri olunca anlamakta sorun yaşamıyorum, diğer türlü karşımdaki aksanlıysa kaçırdığım yer çok oluyor. Sizce böyle durumlarda, İKcının söylediği şeyi tekrarlamasını isteme sayısını minimumda tutarak durumu nasıl toparlarız? Diğer yandan en korktuğum şey ise Almanca. Almancam çok fena paslandı kullanmadığım için. Yazıda pek problem yok ama konuşma bayağı geriledi. Test etmek isterlerse rezil olmaktan korkuyorum. Ne yapabilirim sizce?

Bu birkaç gün boyunca nasıl hazırlanabilirim sizce?

Aklıma gelmeyen şeyler de vardır illa ki. Aklınıza gelen bahsetmediğim şeyler olursa çok sevinirim. Yardımcı olursanız sevinirim, kendi online görüşme tecrübelerinizi de yazarsanız güzel olur. Çok teşekkür ederim.

Bankacı değilsen takım abartı olur. Hatta bazen kamera açılmadığı bile oluyor. Sakala da kimse takılmaz.

Bu IK görüşmesi olacaksa youtube'da ingilizce top10 HR question gibi yayınlar var. onlardan güncel olanları izle. vaktin varmış. ik'ci tekrar eder ama ikinci tekrardan sonrası genelde sıkıntı.bu nedenle anladığın şeye cevap ver. zaten o istediği cevap değilse soruyu başka şekilde yeniden soracaktır.

bir diğer öneri görüşmede kulaklık kullan. sesi daha iyi duymanı sağlar ve konsantre olursun.

almanca için yapacak bir şey yok. :) ama ik'ci kafasına göre almanca konuş demez.
  • helenart  (05.03.21 19:06:48)
ben almanlarla yanlışlıkla kamera açmıştım are we really doing that? diye çıkış yapmışlardı dsfgsdfg sana söylemedilerse görüntülü diye açmazlar muhtemelen ama smart casual giyinsen yeter

  • nahtoderfahrung  (05.03.21 19:57:53)