Eski model arabayı yeniden ürettirmek

Selam

Çok sevdiğim bir model araba var, hayalimde onu aslında 10 kaplan gücünde bir temizlik tamirat bakım ile restore ettirmiş gibi yaptırırım diye düşünüyorum ama içime sinmiyor, direkt restore ettiriyorum. Bu da içime sinmiyor. Mutlaka bütün her şeyi yenisiyle (sıfırıyla) değiştirilsin filan derken yahu bu arabayı yeniden ürettiremez miyiz diye düşündüm. Böyle bir şey var mı veya mesela 30 yıllık arabayı yepyeni malzemelerle yapabilen birileri yok mu? Bu işleme restore mi deniyor rekonstrüksiyon mu? Arabalara yapılan bu yenileme işlemine ne denir ve kim yapar bu işi? Yapılmaz mı ya 30 yıllık araba olsun sana bebek gibi??

Geçen gün nihatla sivrisinek dinlerken duydum, bir firma istediğin arabayı, günümüz şartlarına uygun olarak tekrardan üretiyor diye. Beni fazla alakadar etmediği için aklımda tutmadım ama firma çok kalabalıkmış sıra çokmuş.

  • etna  (05.03.21 08:35:21)
Prototip üretim yapan firmalar var. Bu söylediğin teoride mümkün ama kaç milyon dolara yaparlar orasını bilemem. Ucuz olmayacağı kesin. Ancak şöyle bir durum var; o aracın marka sahibi buna müsaade etmez. Tasarım telif ihlali olur.

O aracın orijinal parçaları ile yapmak mümkün değil. Çünkü ana sanayilerin tedarikçileri ile anlaşmaları gereği ilgili parçanın yedek parçasını tedarikçiler 10 yıl (genellikle) boyunca üretirler. Sonra tüm kalıplar hurda olur. Kimse işe yaramayan bir kalıbın saklama maliyetle uğraşmaz.
  • himmet dayi  (05.03.21 08:49:54)
30 yıllık araba çok eski değil, az sayıda üretilen ve bilinmeyen bir model değilse her parçası sıfır olarak bulunur. Komple restore ve revizyon hiç zor olmaz.

Takla atmamış ve de önden büyük bir kazaya karışmamış bir taneyi alıp komple sökerseniz sanaatkar kaporta/boyacılar harikalar yaratır. Adamlar iki arabyı ortadan birleştiriyor ve bazı eksperler anlamıyor bile.

Telif süresi 30 yıl olması lazım, arabaların telifi hakkında bilgim yok ama iyi bildiğim silah konusunda mesela 30 yıl dolduktan sonra bir tabanca modelini isteyen her firma klon olarak üretebiliyor.

Denildiği gibi 30 yılllık bir arabayı üretmek için bu kadar ciddi bütçelere değer mi?

Bir ihtimal de 30 yıl önceki o kalıpların ve üretim bandıın gelişmemiş bir ülkeye satılmış olma ihtimali de var.

Mesela bazı afrika ülkelerinde hala sıfır doğan kartal gibi bizim kuş modelleri üretiliyor. Bantlar ve kalıplar komple sökülüp götürülmüştü, e yedek parça zaten kıyamet gibi.

Belki sizin model de hala bir ülkede üretiliyor olabilir, çok merak ettim nedir bu model acaba?
  • John Bloor  (05.03.21 11:02:52)
aracın çoğu şeyini yaptırmak mümkün olabilir ama şasesini yaptırmak işin en zor kısmı olur herhalde. bu yüzden şasesi temiz bir tanesini bulup, onun üzerindeki herşeyi sıfır yedek parçalarla değiştirmek ya da tamir ettirmek en mantıklısı olabilir. hatta temiz 2-3 tane araç bulup bir tanesini şase olarak kullanıp, diğerlerini donör olarak kullanıp parçalarını ilk araca geçirmek bile mantıklı olabilir. tabii maliyetler nereye gider bilmiyorum.

Türkiye'de işin yasal kısmı nasıldır çok emin değilim. öyle sıfırdan araç yapmak -galiba- mümkün değil. elinizde öyle ya da böyle bir ruhsat olması gerekiyor (bu da şasesi temiz aracın ruhsatı olacak aslında)

ama şöyle bir öneri vereyim. bir kere bir yerlerde tanışmıştım, sözlükten de takip ederim, hatta tv'de bir yerlerde bir garaj/restorasyon programı bile yaptı galiba, @godless commie ile irtibata geçin. araba mevzusundan çok çok iyi anlar.
  • co2s2  (05.03.21 11:39:35)
çok pahalı tutar yani öyle böyle değil

mesela bir saç kalıbı için firma 50keuro ödüyor ve bundan en az 10.000 araç çıkartıyor diyelim. yani kalıp fiyatı araç başına 5euro

sen şimdi aynı kalıbı tek bir araç için ürettireceksin. düşün. daha bu kalıptan en az 20 tane yaptıracaksın ki o istenilen eğimi, kaliteyi verebilesin.

diğer türlü el işçiliği falan baya para birde kimse uğraşmaz ve kalitesini garanti edemez.

o sebeple çok pahalı ve zor. mesela arap şehleri falan aracını karbon fiber yaptırıyor sırf onun için bu paraların daha fazlasını 200keuro bir kalıp bir araç için verebiliyor.
  • duyurukullanıcısı  (05.03.21 11:45:56)
The grand tour un bir bölümünde bu şekilde yapılan Lancia ları göstermişlerdi. En ucuzu 250000€ idi.

  • inheritance  (05.03.21 13:56:20)
Markaya göre değişir. Porsche'nin rebuild (sırf restorasyon değil) hizmeti var. VIN kodu olan arabayı Almanya'ya getirip orijinal haline çeviriyorlar. Hatta Porsche Classics bünyesinde üretimi olmayan parçaları da üretiyorlar.

30 yıllık araba eğer premium bir marka ise çoğu parçası orijinal olarak bulunabilir.
  • bruce mclaren  (05.03.21 14:54:02)
Ben yakın zamanda ender bulunan araçlardan birini topladım, vw 1500 type3 notchback diye geçiyor. Hiç el değiştirmedi ve üzerindeki çoğu orijinal parçası duruyor buna rağmen saca kadar soyulup toplandı. Türkiye'de parçalarını bulmak neredeyse imkansız tam maliyeti 67bin lira tuttu. 3 sene sürdü ki ustaların çoğu tanıdık ve bağlantılı olduğum kişiler. Ancak tanıdık olmadan sanayiye götürseydim 150-200 bin arası tutardı masrafı. Az çok fikir versin diye yazdım

  • mirty  (05.03.21 14:58:18)
@john bloor

Nissan micra 1.3 gx
97 ve 98 modelleri sanırım. Birbirine çok benzeyen ama farklılıkları olan iki ayrı kasa var. Küçüklüğü ve otomatik vitesi beni çok cezbediyor. Ona güzel bir motor takılsa, şahane bir kilit sistemi uygulansa, diğer parçaları da tazelense cillop gibi olmaz mı ya? <3 <3
  • 1bir1bir1  (05.03.21 17:30:04)
Herkese çok teşekkürler. Hayalime destek verdiniz :)

Bu boyutlarda küçük araba ihtiyacı var bence. Çünkü park yeri sorunu had safhada.
  • 1bir1bir1  (05.03.21 17:34:02)