Ssangyong korando nasıl bir araba?

İlk defa 2-3 gün önce site bahçesinde gördüm 2021 model bir tane aşırı beğendim ya. Bayıldım döndüm baktım etrafında bi tur attım falan.

Dünden beridir videolarını falan izliyorum oldukça dolu güzel bir araç. Fiyatlarıysa beni şok etti 290 civarından başlıyor

Tiguan ile kıyasladım, torku ve beygir gücü korando’nun daha iyi. Genişliği de bir tık daha iyi.

Ayrıca euro ncap’te 5 yıldız alan tek suv imiş. %74’ü çelikten üretilmiş aracın.

Sorum şu. Bu araç neden satılmıyor neden tutmadı? O kadar cazip bir araba ki, ben mi büyülendim ben mi bişey kaçırıyorum? Rakiplerinden çok daha mantıklı bir araç değil mi?

Kağıt üstündeki verilerle araç karşılaştırmamak lazım, hem tiguyu kullanıp hem de bunu kullanıp bakmakta fayda var. Ancak bir türlü tr pazarında tutmayan bir marka. Yedek parça, servis, vs sorunu olursa diye ikinci el değeri de düşük olur dolayısıyla. Vs, vs.

  • roket adam  (04.03.21 18:40:54)
@roket adam, ikinci el konusu aklıma tek gelendi ama yıllar geçse de bu kadar yüksek oranda çelikten üretilmiş bir araç 10 sene de bile diri kalmaz mı? mesela insanların peugeot, citroen'e soğuk olmalarını anlıyorum çünkü bi yerden sonra arabalar bildiğin yorgun yıkık oluyor. volkswagen nispeten daha iyi. yedek parça vs için de "24 saat içerisinde temin edilmeyen her parça ücretsiz olacak" diye maddeleri var o kadar iddialılar.

benim sorum uzun yıllar kullanmalık olur mu olmaz mı diyeydi aslında.
  • avatar is back  (04.03.21 18:48:35)
Araç iyi midir bilmiyorum ama aracın %74’ü değil, şasiyi oluşturan metal aksamın %74’ü yüksek gergili çelikten üretilmiş. Muhakkak diğer üreticilerden farklı olduğu için belirtmişlerdir, iyi bir şey yani ama satın alma kararını etkileyecek kadar önemli bir şey değil bence. Rakiplerinin de gövde ömrü açısından aşağı kalır yanı yoktur. 86 model Taunus’umuz artık bir başkasına ait ama hala yollarda mesela, iyi bakarsanız pas falan olmuyor. Muhtemelen ekonomik ömrü gövde ömründen daha önce dolacaktır. O yüzden kaportaya takılmayın, 10 sene sonra ne olacağını kestirmek zor, belki içten yanmalı motorlu araçların trafiğe çıkmasına bile izin vermeyecekler..

Ayrıca tek 5 yıldızlı suv değil, tiguan da 5 yıldız mesela, premium markaları söylemiyorum bile.

Çok beğendiyseniz elbette alınır da çok talep gören bir araç değil, satması zor olabilir, satışlar az olduğu için Türkiye’den çekilebilirler belki vesaire, başka riskler var. 2020 yılında marka olarak toplam 650 tane araç satmışlar, adil bir kıyas olması açısından sadece suv satan jeep markasına bakarsak 4369 tane satmış mesela.
  • orient blue  (04.03.21 19:57:52)
m.koreaherald.com

Olur da düşük satış sebebiyle cekilirse hem ikinci eli üç kuruş olur hem yedek parçası sıkıntı olur.
  • logisticsmanager  (04.03.21 21:13:59)
amerikalılar bu duruma
"too good to be true" derler

bu tip gerçek olamayacak kadar iyi şeyler genelde gerçek değildir.
aynı verilere sahip dediğin araba ile arasında 200 300 bin varsa, kalitesi, sürüşünde de vardır o kadar fark.
tiguan alan herkes salak, ssangyong alan herkes kapitalizm oyununa gelmemiş ultra zekiler değiller.

bütçenize uygun, daha çok olan bir araç seçin.
Bu tip durumlarda çoğunluğun bi bildiği vardır.

konudan bağımsız ama şöyle bir not vereyim.
320d
x3
x5
xc60
crv kullanmış biri olarak bir ara tiguan denemek istemiştim.
Mall of istanbuldan istoça arka yoldan giderken bir viraj vardır
en soldan girip sağdan çıkmıştım.
320d ve x3 le santim kıpırdamadan girip çıktığım virajdı.
yol tutuşu pek başarılı değil tiguan'ın
  • summatinyourteeth  (04.03.21 21:15:58)