mühendislere ve kendini mühendis hissedenlere soru

uzun ve detaylı anlatacağım.

arkadaşlar evimizde bir adet ayaklı lamba var. şunun hemen hemen aynısı: st2.myideasoft.com

yere basan ayağının şekli falan aynı bunun gibi, düz bir silindir değil.

bu lambanın ayağının içinde ağırlık yapması için, tam da ayağının şekline ve büyüklüğüne göre, içeri tam oturan plastik bir kaplamanın içine doldurulmuş kum vardı. gel zaman git zaman bu plastik kaplama çatladı ve içinden kumlar dökülmeye başladı. baktım olacak gibi değil, kum kabını söktüm attım tabii lamba ağırlığını kaybedince ayakta duramaz oldu.

sac kesim büküm işi yapan bir mükellefim var. ondan rica ettim, dedim bana 16 cm çapında, 15mm kalınlığında, ortasında delik olan yuvarlak bir parça keser misin diye, kestirdim (git: 1319271). elimde yaklaşık 2.5 kg bir ağırlık oldu. getirdim, lambanın ayağının içinde bunu ortasındaki delikten vidaladım. ağırlık oldu olmasına ama, hacim olarak ufacık kaldı. ayak yere basıyor ama ağırlık yere değmiyor, ayağın içinde yanlarına değmiyor. yani böyle dümdüz silindir değil de yanları yuvarlatılmış bir ayağın içine cuk diye oturan bir metal parça kestirmem mümkün değil, mümkün olsa bile orayı komple dolduracak (en azından yanlardan doldurmasa da yere kadar ulaşacak) metal öküz gibi ağır olacağı için (6-7 kg olur sanırım, dambıl flanşı gibi) işimi görmez, gerek de yok. lafla pek anlatamadım galiba, üstün paint yeteneklerimle çizdim, ayağın yandan kesiti şöyle oldu: i.hizliresim.com

siyah kısım ayağın kendisi, kırmızı olan da benim kestirdiğim ağırlık.

böyle olunca lamba ayakta duruyor, ama yere sağlam basmadığı için dingil dingil oynuyor, üstelik oynadıkça ayağın ince metal malzemesini de büküyor. bu şekilde de çok dayanmaz bu.

soruya geleyim. ben bunun içine cuk diye oturabilecek, hem ağırlık yapıp, hem de yere sağlam basmasını sağlayabilecek ne yapabilirim?

Ayağı sökün , kestirdiğiniz metal parçayı yerleştirin vidanın baş kısmından az büyük bir boru vs yerleştirin deliğin üzerine , ve nalburdan alacağınız yarım kilo çimentoyu hazırlayıp doldurun metalin içine ,kuruduktan sonra delik üzerine yerleştirdiğiniz boruyu çıkartıp ayağı yerine vidalayın .

  • delikedidilimiyedi  (03.03.21 00:57:22)
1 - Kalan boslugun kalinligini ve capini olc.
2 - Ona gore git marangozdan bir tane MDF kestir.
3 - MDFyi epoksi ile metale yapistir.
4 - MDFnin altina kaymayi onleyici birkac serit bant cekebilirsin ama agirliktan dolayi gerek kalmayabilir, o yuzden bu madde opsiyonel.
  • cooperr  (03.03.21 11:03:00)
evladiyelik çözüm;

i.hizliresim.com

yarım kilo çimento, silikon/bali ve halıfkes, nalbur veya koçtaş gibi yerlerden, mahalledeki döşemeciden vs. temin edilebilir.

silikon/baliyi sürmeden önce betonu kaplayacak olan 2-3 kat sprey cila tabaka her tabaka sıkıldıktan sonra 24-36 saat beklenerek yapılmalı. son tabakanın da kuruduğundan emin olunduktan sonra silikon/bali sürülmeli.

cila neden önemli? hem kurumuş betonu kaplayacağı için olası tozuma riskini sıfıra indirir, ömrünü uzatır, hem de silikon/bali tabakası için tozuma riski olan betona göre daha tutucu bir yüzey sağlar.

bu tekniği uygulamaya karar verirseniz uygulama talimatlarını detaylandırabilirim dm'den. kolay gelsin.:)
  • kisa bisey olsun istemistim  (03.03.21 11:30:23 ~ 11:36:21)
çimento çözümü iyiymiş. lakin ağırlığı çimentoya gömmeme gerek var mı? yani içeriyi dolduracak kadar çimentonun ağırlığı tek başına yetmez mi? metali kullanmak zorunda değilim, kaldırıp atabilirim.

bir de ortası delik olmalı ki lambanın gövdesini de delikten vidayı geçirip ayağa vidalayabileyim. onun için @delikedi "boru parçası koy" demiş ama gözümde canlanmadı. neyse o kısım işin detayı., söküp bakınca vidanın tutabileceği bir çözüm bulurum.
  • kibritsuyu  (03.03.21 13:18:25)