Gitmek mi kalmak mı =?? ben ne yapsam...

Arkadaşlar özet geçiyorum.
ben 29-eşim 26 yaşında polonyalı. 4 yıldır birlikteyiz yeni evlendik.
yaklaşık 3 yıldır Türkiyede yaşıyorduk.Ama eşimin ailesinin çok yaşlı olması sebebiyle kendisi artık onların yanında yaşamak istediğini söyledi ve Krakow'a yerleşmemiz konusunda rest çekti.
gidersek araba alınacak ve ev kirası ilk 1 sene onlar tarafından karşılanacak (onlar köyde ve de cocuk olunca ev de alırız yeter ki gelin demişler)

Ben orada öğrenciyken 6-7 sene yaşadım ve dillerini kültürlerini biliyorum.
ancak Polonya bir almanya-hollanda ,ingiltere -amerika ,kanada değil...
iş konusunda kendi işimi kurmazsam bir firmada 4000 zloty (7800 tl ) civarına çalışıcam,pek fazla seçenek yok. Diğer yandan eşimin maddi problemi pek yok o keyfekeder çalışacak.

Ama ailem her şeyi yapacak yeter ki gel diyor.
Ben turizm ve gayrimenkul satış işi yapıyorum.
türkiyenin başka yerinde olsam büyük ihtimal koşarak giderdim ama... Marmariste yaşadığım için pek gidesim yok. çok arada kaldım...

not: 2mizde tek cocuğuz.

Zor bir durum. Bilemedim şimdi. Onlar gelse nasıl olur?

  • olaylar olaylar  (01.03.21 12:44:11)
polonya bir almanya, hollanda vs değil ama sen de bu saydığın ülkelerden birinde değilsin zaten. ingiltere'den kalk gel dememişler sonuçta.

söyledikleri maddi destekler net sağlanacaksa bence gidilebilir.
  • elorelia  (01.03.21 12:50:26)
Ben olsam giderdim. TR’de yabancılara gayrimenkul satmaya oradan da devam edebilirsiniz. Aylık programlar oluşturup randevulaşıp gayrimenkul turizmi gibi her ay birkaç gün TR’de geçirebilirsiniz. İmkansız değil. Eğer 4.000zloty dediğiniz maaşlı işler garantiyse gidin, çocuk düşünürseniz o da orada doğmuş olur. Sonrasına bakarsınız. Mecvut işiniz akademik ya da kariyer basamaklarını hırsla tırmanmanız gereken bir iş değil, her an her yerde yapabilirsiniz gibi.

  • pandispanya  (01.03.21 12:50:41)
Marmaris gibi bir cennet köşesinden krakow gibi bir kış köyüne taşınmak biraz yoracaktır muhtemelen seni ama yapacak pek bir şey yok gibi görünüyor. Eğer maddi imkanın varsa onları getirtmek gerçekten iki taraf için de daha keyifli olabilir.

Bi de ileride sizinkiler de yaşlanınca benzer bir derde sen de düşme, bence bunu da düşünmek lazım. Bi de bu rest olayı biraz sıkıntılı bence.
  • roket adam  (01.03.21 12:52:09 ~ 12:55:42)
onların gelmesi gibi bir durum yok. annesi istiyor ama peder bey köylü bir para babası olduğu için geniş perspektifde düşünemiyor maalesef. cennet gibi yerler varken köyümüze yakın olun diyorlar.

  • bialo czerwoni  (01.03.21 13:02:34)
eşinin ailesi marmariste ev alsın, yazın marmaris kışın polonya takılın.

  • kveldulv  (01.03.21 13:03:24)
bir turk erkeginin kendisini batili bir ailenin karsisinda bu duruma sokmasi buyuk hata olur bence. bu durumdan kastim, ipleri onlarin eline vermek. yarin obur gun en ufak bir tartismada baba, anne vs.. kira-arabanin lafini yapabilir. turkiye gibi -aman damata ayip olmasin demezler. pattadanak yapistirirlar yuzune karsim.

  • dokunmakalbime  (01.03.21 13:06:59)
4 yildir birliktesiniz, ama resti evlenir evlenmez mi cekti?
ben daha cok rest konusuna takildim. boyle hayati bir karar icin rest cekilmez. beraber karar verilir.

  • camussar  (01.03.21 13:13:22)
Onlara bağlı olmak sıkıntı. Marmaristen gitmek de üzebilir. İstanbuldan wroclawa giden kız arkadaşıyla yaşayan arkadaşım var, o mutlu ve 5 yıldır orada mesela, ki wroclaw küçücük yer krakow eminim çok daha gelişmiştir. Ama soğuk, doğu Avrupanın az gelişmiş (bazen ırkçı) insanları var falan. Zor bir karar ama eşinin istediği şey de makul bir yandan, ama rest çekmesi problem.

  • nhk ni youkosu  (01.03.21 13:18:32)
san diego'ya gitme resti cekse de gule gule denir, opsiyonel olarak hayatta basarilar dilenir. biraz onur, biraz gurur kafi. aksi takdirde yarin bir gun varsova'daki ninesinin yanina gitme resti cekmeyecegini nereden bileceksin?

  • ateistanbul  (01.03.21 13:31:24)
reste rest

oraya gidip onlardan maddi destek aldığında bunun etkilerinin olma ihtimali az değil. ( hele köylü kafa bir kayınpeder varken)
yanlış anlamayın ama burada ayaklarınız üstünde dururken orada iç güveysi-sığıntı olma ihtimalininiz var.

ama asıl sıkıntı eşinizin resti evlendikten sonra birden bire çekmesi, bana iyi niyetli gelmedi.
  • nuisance  (01.03.21 13:48:26 ~ 13:49:43)
Eğer ailenin kendi kendilerine yaşamlarının artık mümkün olmayacağı ani bir gelişme (kalp krizi, kaza, yaşamı zorlaştıran herhangi bir şey) yaşanmadıysa bu süreçte, eşinizin yaptığı pek de hoş değil. Bunlar ani karar gerektiren bir ortam yaratabilir ama ortada bu gibi bir şey yoksa aklında bir gün onların yanına taşınma fikri olduğunu size rest çekmek yerine çok önceden paylaşmış olmalıydı.

Taşınmayı şahsen ben istemezdim. Onların yanında o kadar maddi destek alarak nasıl bir muamele göreceğiniz belli değil. Ayrıca şu an sanırım sizin ailenizin de müdahil olmadığı bir evlilik yaşıyorsunuz. Ama oraya taşınırsanız aileyle fazla içli dışlı olmak zorunda kalabilirsiniz. Ben eşimin ailesine bu kadar fazla maruz kalmak istemezdim, hele ki köy ağası gibi bir babayla. Ayrıca Krakow'a yerleşeceksiniz şimdi tamam ama ya ilerde yok böyle de olmuyor ailemin olduğu yerde yaşayalım gibi bir rest daha gelirse? Özellikle de çocuklar olunca ev alırız denmiş, bu ev nereden alınacak. Hiçbir şey belli değil. Çocuk varken ayrılmanız da zor boyun eğmek zorunda kalacaksınız belki de.

Biraz fazla gelecek kaygısı içeren bir cevap oldu ama eşinizi siz daha iyi tanıyorsunuz, ileride böyle şeyler için sizi baskılayıp baskılamayacağını düşünün derim.
  • Mossy  (01.03.21 14:27:54)
bence bunun cevabini yalniz siz verebilirsiniz zira biz sizin esinizle olan iliskinizi, onun ailesi olan iliskinizi bilemeyiz. Nasil bir gelecek istiyorsunuz, nasil bir ortamda yasamak istiyorsunuz, ne kadar fedakarlik yapabilirsiniz esiniz icin? bunlarin hepsi cevabi sizde olan sorular!

  • coney island  (01.03.21 16:05:57)
hayat ne kadar garip, bu sorunun cevabını verecek olan ben olsaydım koşarak giderdim sırtımda taşırdım evimi de. ama seçim yapıp gitmek istememeyi düşünenler de var burada olup da. gönlüne göre olsun en önemlisi o bence, gidip pişman olmak veya kalıp pişman olmak da var.

ama benim sana önerim burada durmak için seni çok ama çok bağlayan bir şey yoksa neden duracaksın ki? ne farklı senin için iki ülke arasında? sonuçta yaşadığın yer ailenle birlikte olduktan sonra ne fark eder ki?
  • sahadaki adam  (01.03.21 16:34:56)
Boşanacaksanız eşinizin desti izdivacına talibim. Şaka bir yana Polonyalı eş, köy hayatı teklif edecek ve ben bunu 1 sn düşünmem. Cehennemden Cennette bilet almışsınız. Arkadaşım bana sorsa şımarıklık yapma derim.

  • boray eris  (01.03.21 17:23:04)
marmaris'ten polonya'nın muhtemelen ırkçılarının yaşadığı bir köyüne gitmeyi cehennemden cennete bilet olarak yorumlanması. ::facepalm:: )

  • nuisance  (01.03.21 18:04:51)
Marmaris'ten Ingiltere, ALmanya,Hollanda vb. saydiginiz ulkelere bile tasinsaniz tasinacaginiz yerle ilgili memnun olma ihtimaliniz dusuk.Esinizin ailesini buraya getirmeye calisin.Bunun nedeni Marmaris :)

  • turkuaz  (01.03.21 18:52:30)
Rest çekme olayı sıkıntı, ileride devamı gelir.

Atalarımız olayı tek bir cümle ile özetlemişler zamanında; "Parayı veren düdüğü çalar"

Ama biz burda ne söylesek boş, "sen karını ne kadar seviyorsun?" sonucu belirleyecek olan tamamen bu.
  • zikardo  (02.03.21 01:23:55)