tek seferlik yüklü euro al/sat yapmak

merhaba, kenarda 10bin eurom var.

para islerinden hic anlamam; ama euro 10 lirayken satip simdi alsaydim epey kar edecektim.

hersey bu kadar basit mi?

eger bu isin bilmedigim bir noktasi yoksa, su an 10bin euroyu satip tekrar dustugunde satin almayi tavsiye eder misiniz?

etmezseniz sizce hangi seviyede bu islemi yapayim? cunku gecmise baktigimda 10 lira zirve seviyesi gibi gorunuyor.

10 lirayken düşeceğini tahmin etmek o kadar kolay değil. teknik analiz bir şeyler söylüyor elbette ama ekonomi politikalarında yapılan değişiklikler öngörülmemişti. dolar 6.95 seviyesine indikten sonra da tekrar 7.45'i göreceğini önceden kimse bilemiyor. saçma sapan siyasi tartışmalar yüzünden anormal dalgalanıyor. bu kadar dagalanan kurda kâr etmek mümkün ama zarar da edilebilir.

genelde olan şudur: "dolar 7 liranın altına inecek, fazla zarar etmeyelim 7 liradan satalım." diyorsun çünkü hsbc yıl sonu dolar beklentisini 6.50 olarak açıkladı. sonra işte damat polemiği oluyor bir anda 7.40'a geliyor dolar. "bu tartışma daha sürecek dolar tekrar çıkar, 7.30'dan alalım bari" diyorsun bu sefer de tekrar düşmeye başlıyor.

özetle, kısa vadeli al sat yapmak göründüğü kadar kolay değil. uzun vadeli düşününce de euro 10 lirayken "8,5'a inecek heralde, buradan satıp aşağıdan alalım" demek kolay değil. kimseden yatırım tavsiyesi almak da mantıklı değil.
  • himmet dayi  (01.03.21 11:34:50)
Kanka bu iş o kadar da kolay değil. Ekonomist değilim zeki biri bile değilim bence. Amatörce ilgilenmeye çalışıyorum bu işlerle. Tahmin etmek o kadar zor ki. Yaptığım çok doğru hamleler oldu. Yanlış işlemler oldu. Hele Türkiye de bunun gerisini doğrusunu çizmek çok zor. O nedenle ben kar değil birikim olarak bakıyorum dövize artık. Paradan para kazanmaya bir gün şansınız yaver gitse bir gün terse gidiyor.
Yıllardır ilgileniyorum dediğim gibi. Fakat bu daha çok babamın parası üzerindeydi. Şimdi kendi birikimimi yapabiliyorum cok şükür. İlk dolar aldığımda kur 6.08 Di. 6.08 den sonraki her fiyattan dolar aldım. Misal bir yerden bir harcamadan elime 10 lira mı geçti gittim dolar aldım. Her fiyattan aldım. Hiç düşünmedim hiç fiyata bakmadım. Bunun daha doğru bir yatırım olduğunu düşünüyorum. Naçizane böyle davranıyorum ben.

  • allah yazdiysa bozsun  (01.03.21 11:48:03)