olası üçüncü dünya savaşında taraflar nasıl olur?

abd+avrupa vs çin. en kesin vs olabilir ama kimleri hangi tarafa eklersiniz siz olsanız?

orta asya ülkelerinin çoğu rusya+çin ittifakında yer alırdı.irandan başlayıp türki cumhuriyetler + afganistan vietnam kuzey kore aynı ittifakta yer alırdı. bunun karşısında da nato kuvvetleri yer alırdı muhtemelen. ama sanırım türkiye hem natoyla hem asyayla aramı iyi tutucam diye düzgün politika seyredemezdi. ha ismet de aynısını yaptı ama adam en azından başarılı oldu çünkü sağlam bir siyasetçiydi. ama şu anki durumda heralde nato batıdan rusya doğudan girdimiydi 2. dünya savaşı polonyası gibi olurduk

  • onkiloversemtamamım  (01.03.21 00:42:46)
bence olur.türkiye sağa sola asker yollayabiliyor. şuna savaş açtık dese kim karışacak.
anca böyle çöp ülkeler arasında olur. avusturya macaristan ile sırbistan arasında başlayan savaş gibi büyür mü sonradan bilmem.
savaş etiği nasıl olur onu da merak ediyorum. nükleerler havada uçuşur
  • ShadowOfMoon  (01.03.21 00:44:30)
Osman Pamukoğlu, Rusya'nın iki dünya savaşında da Avrupa'nın yanında yer aldığını ve üçüncü dünya savaşında da Avrupa'nın yanında yer alacağını söylüyor. Ayrıca, Rusya ordusunun %65 i çine yakın olan bölgede, ki bu bölge Rusya'nın topraklarının altıda biri kadar.

  • mezarkabul  (01.03.21 00:46:33)
Taraflar savaşın nedenlerine göre ortaya çıkar. Komünizm tehdidi söz konusuysa zaten tahmin etmek kolay. ABD vs Rusya olacağı açık ama komünizm diye bir şey kaldı mı... Nato bu ihtimali göz önünde tutuyor hâlâ.

Çin'in yayılması savaş nedeni olursa ABD ile Rusya aynı tarafta da olabilir.

Bloklaşmalar eskisi gibi değil. Ermenistan'ın çiğ çiğ yenilmesine Rusya hiçbir şey yapmadı.
  • dissendium  (01.03.21 00:47:15 ~ 00:51:33)
Muhtemelen çin ve hindistan baş aktörler olacak.Hindistan ile kanlı bıçaklı olan ve rusyanın yancısı pakistan fırsattan istifade hindistana saldıracaktır. Hindistanı ise abd dolayısıyla nato yalnız bırakmayacaktır. Bu noktada güney kore abd tarafında olarak çine karşı cephe alacaktır bu da kore yarımadasında gerilimi yükseltecektir çünkü kuzey kore de çin ve rusyanın yancıları arasında. İşin özeti olası bir 3. Dünya savaşı rusya destekli çin ile abd destekli hindistan arasında patlak verecektir. Olası senaryo insanlık tarihinin en korkunç ve kanlı savaşı olarak görünüyor.

  • apocalipy  (01.03.21 01:33:02)
rusya 2 dünya savaşında da avrupanın yanında yer aldı ne demek oluyor? rusya 2. dünya savaşında almanyayla savaştı. ingiltere/amerika avrupa oluyor da almanya neresi oluyor? dünya savaşlarının bölgelerle ya da medeniyetlerle en ufak bir alakası yok. tamamen ekonomik. tüm dünya pazarını eline geçirmeye çalışan bir almanyaya karşı ekonomik olarak atılım yapmaya başlayan bir amerika var. faşizm vs demokrasi hepsi işin retorik tarafı.

3. dünya savaşının da bölgesel ya da kültürel hiçbir dayanağı olmayacak. günümüzün değeri olan "data" yı elinde tutan batılı şirketlerle bu düzeni tehdit eden güç kimse onun arasında olacak. ve bu kaçınılmaz olarak olacak. kimse elindeki zenginliğin ve refahın ellerinden kayıp gitmesini usulca seyretmez. o yüzden ülkeler askeri teknolojileri geliştirmeye manyakça devam ediyor.
  • ghostinthemech  (01.03.21 08:12:43)
Sanırım şunu demek istiyor Osman Pamukoğlu, Rusya'nın Çin'in yanında yer alacağını Garanti olarak görenler, zamanında Avrupalı ülkelerin yanında yer almıştır, illa bir tarafta ABD var diye, karşısına Rusya'yı konumlandırmak doğru değil diyor olabilir.

Bir de yukarıdaki arkadaşlarin da ifade ettiği gibi, komünizm tehlikesi yok artık, dolayısıyla ABD, Rusya ve ab ülkeleri, aynı tarafta yer alabilir Çin'e karşı.

Rusya'nın ordusunun yüzde altmış beşi çin sınırında.
  • mezarkabul  (01.03.21 11:55:40)