evliliğin politik bir kavram oluşu

evlilik neden devlet tarafından kutsal görülür, neden korunmak istenir?

yeni mezun hekimim, istediğim şehre tabii ki atanamiyorum. evli olsaydım ve eşim istediğim şehirde calissaydi resmen bana burdan özel kadro tahsis edilecekti. belki sevgilimden ayrılmak istemiyorum, belki annemden babamdan.

nüfusun devamı ve kayıt altına alınması. evlen ki konut al, kirala, araba al, çocuk yap, iş gücü oluşsun, ekonomi canlansın. ben de seni eşinin yanına atayayım.

  • jepa  (27.02.21 15:00:33)
www.dr.com.tr

O zaman bu kitap senin için tam bu haftasonunun okuması, internette e kitap hali de bulunuyor ararsan

Evlilik dediğimiz şey miras hukukunun devamlılığı için bu kadar kutsanıyor düzen tarafından
  • freebird5406_2  (27.02.21 15:02:37)
Miras hukuku önemli bir konu olmakla birlikte, bir de 'nesep' takibi var.

Kim kimin evladı, kim kimin kardeşi bilelim ki; kardeşler/akrabalar birbirleriyle sevişmesinler.

Muhtemelen dinler ve kurulu ahlaki düzenden önce akraba evliliklerinin nesli kötü etkilediğinin farkına varınca insanlık; böylesi bir yola gitmiştir diye düşündüm cahil cahil.

Bilen varsa aydınlatsın bizleri:)
  • fever  (27.02.21 15:10:47)
evliliğin ve ailenin kökeni, devlet ve toplum nezdindeki rolü sosyolojinin bir alt dalı olan kültürel (sosyal) antropolojinin derinlemesine incelediği bir konu.

dediğiniz gibi evlilik tamamen politik bir kavramdır, bunun da birçok nedeni vardır.

en ilkel toplumlardan bu yana geçerli olan hatırladığım birkaçı:

fever'in belirttiği gibi soy bağının takibi
soy bağının bilinmesi ile toplum sağlığının sağlanması açısından ensest ilişkilerden sağlıksız bebeklerin doğmasının engellenmesi
soy bağı takibi ile freebird'ün belirttiği gibi mirasın düzenlenmesi

bunlar sadece en temelleri.

öte yandan egemen gücün, devletin sürdürmek istediği düzen bu olduğu için evlilik bir "kültürel hegemonya" aracıdır.

toplumun kabul ettiği yaş aralığında evlenmeyen insanların dışlanması ve ayrımcılığa uğraması da bu yüzdendir.

bunlar sosyoloji derslerimden hatırladıklarım ama daha detaylı yorumlar için bu kavramlar ile araştırabilirsiniz.
  • la lykia  (27.02.21 15:33:11)