yemeksepeti siparişine kötü yorum karşılığında aranmam

sinirim çok bozuk, tansiyonum çıktı.
bu hafta sipariş ettiğim bir yemeğe kötü yorum yazdım. gerçekten berbat gelmişti.
çatal yerine kaşık göndermişler onu da yazdım.

adam bu saatte: 22:15'te arayıp bana madem beğenmediğiniz bu yemeğin tarifini verir misiniz falan diyor :/ çok gerildim.
numaramı paylaşmışlar diye yemeksepetine şikayet mi edeyim sizi bir de dedim. yok, geçmişe dönük siparişinizden buldum falan dedi.

bizim telefon numaralarımız nasıl bu kadar kolay ulaşılabilir ya?

gerçekten yemeksepetini arayıp napıyorsunuz siz mi desem? yoksa hiç uzatmasam mı adamlarda numaram var artık nasılsa daha çok bela mı olurlar?

eve değil, iş yerine söylemiştim yani adresim yok ama numaram ellerinde.

ben olsam yemeksepetini arar şikayet ederim.

  • jelly bear  (25.02.21 22:26:21)
kişisel veri ihlali zaten bu. ben olsam yemeksepetini arardım, şikayet edeceğimi de söylerdim.

  • jangbogo  (25.02.21 22:28:26)
ama nereden ihlal işte? nasıl ispatlayacağım?

  • rewlack  (25.02.21 22:29:06)
Verilen her sipariste otomatik olarak musteri telini de goruyor sanirim restoran. Hani kurye adresi bulamazsa arasin yol tarifi alsin diye.
Isletmeci varsa dogrulasin lutfen.

  • neverletyougodown  (25.02.21 22:36:52)
@neverletyougodown evet varsa işletmeciler doğrulasın.
ama bu saçma değil mi öyle olsaydı neden doğrudan aranmıyoruz teslimat sırasında da yemeksepeti üzerinden bir numaradan aranıyoruz? getir'le mi karıştırıyorum yoksa ben :/ (bi de sistemin yapısına ters değil mi zaten? adam arar der ki iptal edin, yemeksepetine komisyon vermeyelim, size direkt getireyim..)

  • rewlack  (25.02.21 22:41:27 ~ 22:49:55)
abartmanıza gerek yok. ben de kötü yorum yaptığımda telafi etmek için aramışlardı veya "elmalı içecek şu an yok, vişneli verelim mi?" diye arıyorlardı. size bayağı saçma biri denk gelmiş. bu normalde bayağı düşük ihtimaldir.

yapacağınız şey belli: yemeksepeti'ni arayacaksınız veya mesaj atacaksınız ve bu dükkan böyle böyle yaptı, saçma sapan konuştu diyeceksiniz. olay kapanacak.

veri ihlali konusunda şikayet etmenizin bir yararı olacağını sanmıyorum. çünkü yıllardır böyle gidiyor zaten. sistem bu, tekil bir olay değil ki.

edit: size verdiği fişte adresiniz ve telefonunuz yazıyor zaten, bu doğal ama dükkanın sisteminde (yani onların yemeksepeti arayüzünde) nasıl ve neden duruyor bu bilgiler bilmiyorum. belki aynı fişin bir kopyasını kendilerine basıyorlardır, o duruyordur ya da belki 1-2 gün sonra siliniyordur ama sanmıyorum.

"adam arar der ki iptal edin, yemeksepetine komisyon vermeyelim, size direkt getireyim"

bununla kimse uğraşmaz. kaldı ki o komisyonun yarısını sipariş edene de versin ki benim de her defasında tekrardan adres vs. verip uğraşmak için motivasyonum olsun. ayrıca böyle peş peşe 10 tane iptal edilen sipariş oldu mu yemeksepeti arar ne oluyor der.

abartmayınız :)
  • ahm1  (25.02.21 22:48:27 ~ 23:02:18)
telefonunuz görülüyor siparişlerde, veri ihlâli falan değil çünkü kurye adresi bulamayabilir ya da siparişteki bir değişiklik için size ulaşmak gerekebilir.

bence buradaki asıl ihlâl, yorum yapanın kimliğinin tespit edilebilmesi.

ben olsam yemek sepetini arar, bu saçma tavırdan haberdar eder ve şikayet kaydı oluştururdum.
konu telefonun ellerinde olması değil çünkü ahm1'in dediği gibi durumlar da olabilir.
asıl problem böyle bir işletmeyi barındırmaları.
buna benzer bir durum benim de başıma gelmişti, yemeksepeti gerçekten ilgilenmişti sorunla.
bu tip konularla ilgileniyorlar yani, muhakkak şikayet edin.
  • blatta hiberna  (25.02.21 23:01:19 ~ 23:03:06)
"numaramı paylaşmışlar diye" değil, seni arayıp bu şekilde konuştukları için şikayet et ama çok bişey çıkmaz o işten.

Ayrıca numarayı biliyorlar bu yeni bişey değil ki ? Hiç mi aramadılar seni "abi aşağıdayım kapıyı açar mısın" diye.

Edit: Ekşiye rezalet başlığı açmak ve açıkça ifşa etmek daha mantıklı ve etkili olabilir.
  • infernalcadre  (26.02.21 00:01:08 ~ 00:02:18)
Ekşi sözlük'e yazmadan önce, ilk olarak Yemeksepetine geri dönüş yapabilirsiniz bence. Böyle yorum yaptım, 22.15'de arandım böyle böyle dendi diye.

Ne kadar yaptırım olur, bilmiyorum ama en azından bilgilendirme olur.
  • put it in your appropriate place  (26.02.21 00:04:53)
yemeksepeti gayet ilgileniyor bu tur durumlarla. benim tecrubemde kurye gerizekali oldugu icin pos makinesini getirmemis sonra da sanki evden kacacakmisim gibi gecenin 12 bucugunda ters bi sekilde arayip gelip odeme alicam demisti. ben de yalniz yasayan bir kadin olarak ne kadar rahatsiz oldugumu yorum olarak yazmistim. ertesi gun dukkanin sahibi aradi beni binbir ozur dileyerek. kurye bilememis sizi bu sekilde rahatsiz etmeyi kesinlikle istemezdik ozur mahiyetinde paket gonderelim gonlunuzu alalim yorumu silin, kuryeye gerekli konusmayi yaptik bir daha yasanmayacak size ya da baskasina dedi istemedim paket filan ama adamin samimiyetine inandigim icin yorumu silmek istedim. yorum silmek ancak musteri temsilcisine baglanarak yapilabiliyormus, musteri temsilcisine yorumumu silmek istedigimi soyledigimde tehdit edilip edilmedigimi ya da restorandan herhangi bir kotu muamele gorup gormedigimi sordu hem de birkac kez emin misiniz diyerek. kotu bir durum olmadigina ikna olduktan sonra sildiler yorumumu. amma uzattim ama yemeksepeti bu tur konularla ilgileniyor onu anlatmak istedim :)

  • in vino veritas  (26.02.21 00:25:56)
Aradıklarında hiç muhatap olmayacaktın.

+Buyrun kimsiniz?
-Falanca yerden arıyoruz şikayet etmişsiniz bla bla
+ (çat kapat + engelle)

Yemeksepetine şikayette bulunun.
  • indifferent  (26.02.21 00:37:26 ~ 00:37:54)
sipariş verdiğinde adın, adresin, telefonun restoranların sistemlerine kayıt ediliyor. her sipariş verdiğinde bu bilgileri almak ve tekrar girmek gerekmesin diye. yemeksepeti siparişi de versen, telefonla da arayıp sipariş versen kayıt edilirsin. yemeksepetiyle ilgili bir durum değil.

restoranı yemeksepetine şikayet et +1
  • istanbul kanatlarimin altinda  (26.02.21 08:02:04)
Normalde telefonunun verilmemesi lazım, teknolojiyle çok ilgili olmayan birinin "abi telefon olmaz ise kurye nasıl ulaşacak?" diye sorması normal!! fakat uber yada benzeri platformlarda bu işi aplikasyon uzerinden yapıyorlar, yani o siparişini zaman aralığında senin numaranı görmeden sadece arayuzdeki ismine tıklayarak sana ulaşabiliyor.

eğer yemeksepeti hala ilkel usul işletmelerle müşteri bilgilerini paylaşıyorsa bu şirketin kendi altyapı yetersizliği, muhtemelen kullanım koşullarında bunu kabul ettirmiştir ama siz arayın ve geri bildirimde bulunun.

böyle ukala heriflerle muhattap olmak zorunda değilsiniz. işini adam gibi yapmayı öğrensin, ayrıma hiç bir şey yapamaz sıkıntı yapma.
  • bluewhale  (26.02.21 12:26:06)
Bu konu için ilk önce cimer.

Daha sonra da burası sikayet.kvkk.gov.tr

Sonra gör curcunayı.
  • mucoaga  (26.02.21 17:59:40)
yani olayın içeriği bi tarafa;
telefon numaralarının bu kadar açık seçik gösterilmesi çok saçma değil mi?
yani artık getir veya uberde olduğu gibi basit bir uygulamayla çözülecek bişeyken..
bi hamburger söyleyeceğiz diye komisinden kuryesine herkes numaranızı görüyor falan :/
  • rewlack  (26.02.21 18:09:47)
geçici telefon numarası atamak çok büyük bir yatırım olmamalı yemeksepeti için.

  • screamshot  (26.02.21 18:10:41)