Çocuğunuzu kreşe gönderir misiniz

Merhaba. Gecen sene çocuğu kreş ten aldik malum salgından dolayı. Annanne bakıyor. Ancak çocuğun bir şeylerden geri kaldığını, arkadaş istediğini de gözlüyoruz. Siz olsanız şu dönem tekrar kreşe gönderir miydiniz. (ankara) teşekkürler

Ben çalışmadığım ve evde olduğum halde sosyalleşmesi adına verdim. Yarım gün gidiyor. Sınıftaki öğrenci sayısının az olmasından dolayı ikna oldum. Ve çocuk evde aşırı strese girip geriliyordu. Çizgifilmlere sarmaya başlamıştı vs. Sınıftaki sayı 2 öğretmenle beraber 10. Okuldaki veliler de çok dikkatli gerçekten. Biz İstanbul’dayız. Böyle bir kreş bulmak zor oldu benim için. Sınıflar çok kalabalık oluyor çünkü. Veli girişi yasak vs.

  • makarnacanavari  (24.02.21 19:02:19)
Gondermemek icin sartlari zorlarim. Salgindan ziyade cocuklarin ozellikle 6 yasina kadar anne ilgisinden maksimum duzeyde faydalanmalari taraftariyim. "Ayakkabinin alti delik degilse ve mutfakta da yiyebilecegin kadar patatesin varsa" hic bir sey bir cocukla anne ilgisi arasina girmemeli.

Ben kucuk yaslarda kaybettim annemi. Bu yasimda bile bir saatlik anne kucagi icin bir toyota vermeye raziyim.
  • Kirmizibavul  (24.02.21 19:06:08)
bence gönderilmemeli. evde bakacak insan varsa kreşteki hocadan bin kat iyidir. hatta kreş dışında anaokulu kısmı bile tartışmaya açık. çocuk ev sıcaklığıyla büyümüş olsun, daha iyi.

  • sivilceli ergen  (24.02.21 19:20:41)
Anaokulu psikoloğu olarak kar zarar hesabı yapılması taraftarıyım. İster kabul edilsin ister edilmesin; 0-6 yaş grubunda akranlarla sosyalleşme, öğrenme çok önemlidir. Evde anne babanın verdiği eğitim hiçbir şekilde yeterli gelmiyor. 6 yaşında okula başlayan bir çocukla 3 yaşında başlayan bir çocuk arasında bilişsel, fiziksel, ince/ kaba motor, sosyal gelişim, duygusal gelişim alanlarında dağlar kadar fark var. Ev sıcaklığı, anne sıcaklığı dediğimiz kavramlar önemlidir fakat tek başına yeterli değildir maalesef. Bu yüzden ki Avrupa ülkelerinin çoğunda okul öncesi eğitim zorunludur. Ben bu süreç yüzünden eğitimden mahrum kalan çocuklara çok üzülüyorum.

Süreç belirsiz, sonu ne zaman gelecek kimse bilmiyor ve cocuklarin hayatlarından çalmak da doğru degil. Bu yüzden güvenliğiniz bir okula gönderebilirsiniz. Ama gönderdiğiniz zaman kaygılarımız çok artacak ve bunu çocuğa da yansitacaksaniz ev mahkum, beklemek daha doğru.
  • fraise  (24.02.21 19:32:59)
Anaokulları, kreşler çocuklar için çok önemli. Çocuk hergün, sabah akşam kreşte olmuyor. Anneannesiyle, çalışan anne-baba ile ya da çalışmayan anne-baba ile aman aman seviyesinde verimli zaman geçmiyor. Çocukların çoğu kreşe gitmediği zaman tüm gün evde beraber kaldığı kişilerle süper kaliteli zaman geçirmiyor, hatta kaliteli zaman bile geçirmiyor. Kreşlerde sosyalleşiyor, yeni beceriler kazanıyor bir sürü avantajı var. Haftada iki gün bile dışarı çıkıp, farklı bir ortama girmesi, yaşıtlarıyla oyun oynaması çok güzel olur.

Galiba sizin evde anne-baba çalışıyor, dışarı ile temasınız var, sağlık sorunlarınız yoksa size uygun günlerde gönderebilirsiniz. Temiz bir yer bulursunuz, çocuğunuza maske, temizlik konusunda öğütler verirsiniz gönderirsiniz. Pandeminin ne kadar süreceği belli değil, bitene kadar okula göndermemek doğru olmaz. Hayat dört duvardan, sadece anneannesinden, annesinden, babasından oluşmuyor.
  • GoodMorningTeacher  (24.02.21 19:33:34)
Oğlum 21 aylık yana yakıla kreş arıyorum evin yakınlarında günde 1-2 saatlik programlara katılsın diye. Evde anne de olsa dünyanın en iyi bakanı da olsa akranlarına ihtiyaçları var. Kimseyi görmüyor çocuk pandemi sebebiyle saklarken gelişimine zarar veriyorum fikrindeyim bir çocuk gelişimci olarak.
Ben olsam sonuçta ben de 7/24 evde dünyadan izole değilim çocuğa da yazık sosyalleşsin der tedbirlerine güvendiğim bir kreşe gönderirdim.

  • cilekli pasta  (24.02.21 20:25:01)
gonderirdim. ev yuva sicakligi muhabbetini anlamiyorum kres dediginiz sey yatili yurt degil. gunde 3 saat 4 saat gonderseniz ben de gelisimi icin faydali oldugunu dusunuyorum

  • ala09  (24.02.21 20:59:27)