Şu dönemde ev almak saçma değil mi?

Faizler %18 olmuş. Beylikdüzündeki 1800 lira kiraya verdiğim daireyi 300k ya sattım ve şuan faiz getirisi 4200 küsür lira. kiraya vererek resmen kerizlik yapmışım. Tamam şuan faizler yüksek olduğu için böyle ama ev almayı faizler düştüğü zaman düşünürüz. Ayrıca ev durduğu yerde yükseliyor diyebilirsiniz ama öyle evler merkezi yerlerde onlarda 600 den fazla ve 30 yıllık evler. Zaten 600 700k lık evler de 2,500 lira kiraya veriliyor şaka gibi

Yanlış mı düşünüyorum?

bence yanlış değil. ama dediğiniz gibi iyi takip edip faizler düşüp fırsatlar çıktığında tekrar ev almak da mantıklı. sürekli faizde para eriyor çünkü. ev ise fiziki bir varlık bir değer gayrimenkul olduğu için enflasyonla birlikte yaşamına devam ediyor.

  • papuayenigine02561  (22.02.21 18:51:52)
166 aylik kiraya ev satmissiniz.Bence yanlis karar vermissiniz.Insaat maaliyetleri yuzunden ev fiyatlarina tekrar zam geliyor.Bankanin verdigi mevcut faiz orani surdurulebilir degil. 1-2 yil sonra bankalar %10-12 faiz verirken elinizde nakit para ev fiyatlari da artmis sekilde kalacaksiniz.
not: Faizde beklemeniz ihtimaline gore yaziyorum.

  • turkuaz  (22.02.21 19:35:36)
her dönemde saçma değil mi :)

bence sadece 12 13 yıl içinde amorti ediyosa kendini, alınabilir
  • megacracker  (22.02.21 20:04:49)
Paran varsa hicbir zaman sacma degil oturmak icin ev almak

  • Anjelik  (22.02.21 20:19:24)
"Faizler %18 olmuş. Beylikdüzündeki 1800 lira kiraya verdiğim daireyi 300k ya sattım ve şuan faiz getirisi 4200 küsür lira."

faiz getirisi yuksek cunku parayi Turk lirasi tutuyorsunuz :) Bunun risklerini aciklamaya gerek var mi?
  • hot potato  (22.02.21 20:41:22)
insanların çok farklı istekleri var, sen kira / faiz karşılaştırması yapıyorsun.

diğer insan işime yakın olsun hazır korona kriz var fiyatlar yükselmeden bıdı bıdı deyip bir an önce almak istiyor.

ötekisi bıktım kirada yaşamaktan artık kendi evime geçeyim diyor.

yani insanların istekleri ile alakalı.
  • killerbee  (22.02.21 20:57:21 ~ 20:58:19)
166 aylık kiraya ev alan adam mantıklı bir hareket yapmıştır. bunun standardı 250-200 ay civarında. alıcı çok şanslıymış sizin gibi birine denk geldiği için.

faizler illa ki düşecek, döviz artacak, türk lirası her zamanki gibi değer kaybedecek, sizin 300 bin lira 150 bin lira ile aynı değere sahip olacak, ancak evi alan arkadaş o evi seneye 400'e okutabiliyor olacak. hesap tamamen bu.
  • roket adam  (22.02.21 21:29:52)
yanlis dusunuyorsun.

cunku tl degerini koruyan bir para birimi degil. hatta dolar bile her yil min %2-3 enflasyona yenik dusuyor. pandeminin basladigi surecten bu yana her seyin reelde en az %30-40 enflasyon yedigi bir piyasada %18 faizle birak para kazanmayi kendi cebindeki paranin degerini bile koruyamiyorsun. halbuki oteki tarafta elle tutulur, cok olmasada bir yerde degerini koruyabilen ve uzerine kredi cekilebilecek bir gayrimenkul vardi.

faiz boyledir zaten. havadan para kazaniyormussun gibi gelir ama kimseye oyle havadan para vermez. esasinda gecen surede paran cok deger kaybediyor.
  • rm  (22.02.21 21:34:44)
ev almak saçma.

ama senin yaptığın daha saçma olmuş.

evin fiyatına göre aldığın kira çok yüksekmiş. iyi getirisi olan evi satmak mantıklı olmamış. evin ederi yaklaşık 450.000 lira civarı olmalı.

faizde tutmak uzun vadeli zarar. çünkü faizler enflasyonun altında. paran eriyor.

faizler düştüğü zaman ev almak istesen ev fiyatları anında artıyor. bir anlamı kalmıyor.

faizden daha kazançlı yatırım yapabiliyorsan ne ala. yoksa faizde tutmak mantıksız.
  • dafuq  (22.02.21 22:00:09)
1.16dan kredi çekmiştim. 0.99 a düşüncem yapılandırdım. Hem evler nispeten uygundu. Hem ödemelerim hafifledi. Yapılandırma ihtimali 6-8 ay içinde belirebilir bana göre.

  • baal  (22.02.21 22:35:20)
en iyi yatırım akşam uyurken kafanızın en rahat olduğu yatırımdır
hayırlı olsun

  • superb  (22.02.21 23:18:19)
Cebinde paran varsa faizler yüksekken ev almak karlı oluyor, paran yoksa faizin düşmesini beklersin.

  • ofkeyle kalkanin yerine oturan yazar  (23.02.21 00:28:36)
çok yakın bi dostumun büyükçe bir inşaat firması var. kendisi sağolsun bana düzenli olarak ev satmaya çalışıyor fakat söylediği rakamlar 3 5 artmıyor 15 30 45 şeklinde artıyor. 300k'ya sattığınız daire 450 500 olabilir 1 sene sonra. kendi dairemi geçtiğimiz yıl 300'e aldım şuan 450 verseler vermem. kârı aya vurduğumuzda 12,5 yapıyor dikkatli olmak gerekir diye düşünüyorum.

  • dirildimde geldim  (23.02.21 00:47:17)
Kisaca yuksek enflasyon donemlerine likitte degil malda girmek lazim.

  • turkuaz  (24.02.21 17:44:47)