Isı Yalıtım Boyası

Hiç kullandınız mı veya bu boyaların verimi hakkında bilgisi olan var mı? Annemle evin duvarlarını bununla yaptıralım diyoruz ama ilk defa dün annemden duydum, hiç bilmediğim bir şey. Bilgisi olan paylaşabilir mi acaba, gerçekten işe yarıyor mu, hatırı sayılır bir fark yaratıyor mu? İsonem'in kendi sitesinde 2 mm kalınlıkta uygulanırsa 4.80 küsur desibel absorbe ettiği yazılmış ama bana hiç de mânâlı gelmedi bu fark. Ne dersiniz?

4 desibel hiçbir şey. yani şöyle yapılsa, mesela alçıpan bölme duvarınız olsa, içinde de taşyünü veya özellikli ses yalıtım levhası olsa; duvarın üzerini o boya ile boyayıp -4 desibel de öyle kazanırsınız falan mantıklı olabilir. ama kışın pencereleriniz açık yatıyorsunuz, üzerinize 2 derece yalıtım yapan battaniye örtüyorsunuz ve üşümeyeceğinizi düşünüyorsunuz gibi bir şey...

  • malheiros  (21.02.21 23:00:10)
ses yalıtımı tecrübe işi, baştan genel olarak hangi sistemle yapıyolar ne kadar kazanç sağlıyor onları araştırın.

mesela duvara taş yünü döşemek, başka ses kesen plakar döşemek, üstüne alçıpan duvar yapmak vb vb gibi.
  • killerbee  (21.02.21 23:08:26 ~ 23:08:56)
Ses yalıtımının en temel meselesi sesin kaynağına yalıtım yapılmadığı takdirde hiç bir işe yaramaması. Yani sizin yapacağınız yalıtım asla %100 efektif olmaz çünkü sesin kaynağında yalıtım olmayacak.

  • zekicalik  (21.02.21 23:12:48)
4.8 dbspl'in komik bi değer olmasını geçtim hangi frekanstaki 4.8 db'yi soğuruyor acaba? muhtemelen 15khz üzeridir deli saçması iş.

Askerde işi boya olan bir arkadaş "ulan boya dediğin şeyin kalınlığı ne ki ısı yalıtımlı boya satıyoruz ama büyük hikaye" diyordu :)
  • hedep  (21.02.21 23:36:08)
tirivir onlar inanmayin.

  • turbo sadık  (22.02.21 01:04:00)
Yani bence de tırıvırı şeyler bunlar. Hadi "boya" değil de "uygulama" satsa anlarım. Ayrıca başlığa ısı yazmışım ama o anda aklımda "ısı değil yav ses" ünleyişi vardı. He işte sesi yalıtan boya mı olur yahu? Yalıtım deyince insan hayli ciddi bir fark beklentisine giriyor ama bi bakıyosun adam kaldırmış 5 desibel diyor. Ne anladım bu işten yahu. Hadi de ki "boyamız şu şu şu malzemeler ile şu şu uygulamalar yapıldıktan sonra şöyle şöyle uygulanır" de. O da yok. Saçmalığın daniskası ya.

  • 1bir1bir1  (22.02.21 03:02:46)
ses yalıtımı kesen bi boya olsa kesin zift gibi plastik tabanlı kalın bişey olurdu.

  • killerbee  (22.02.21 08:32:17)
keske isi/ses yalitimi isleri boya ile halledilebilecek kadar kolay olsaydi.

  • cooperr  (22.02.21 08:35:21)
@alperz buyur

www.isonem.com.tr
  • 1bir1bir1  (23.02.21 22:56:07)
@alperz

Halk olmak çok zor azizim. Reklam denen şeye kıymet verenin aklına üfürme dönemine girmiş bulunuyorum. Ayrıca sosyal mesaj vermek istiyorum; biz dedikodu yöntemiyle yönetilen bir halkız.
  • 1bir1bir1  (25.02.21 00:23:36)