Dimli (ışık şiddeti ayarlanabilir) led ampul

Osram ın yaygın olarak satılan uzaktan kumandalı led ampulünden aldım, akşam babamla sohbet ediyorduk, kaç watt bu ampul dedi, 60 watt deyince aa çokmuş dedi, ben de kısılabiliyor dedim, bu ampuller kısılsa da aynı elektriği çeker dedi, mantık olarak kafama yatmadı, ışığı azaltıyorsak az elektrik çekmeli

Bu konuda bilgisi olan var mı durumu merak ettim :)

bildiğim kadarıyla (totomdan atıyor olabilirim) bu dim olayı rezistansla ayarlanıyor. yani devreye giren enerji 60W ama içerde bi kısmı hiç ediliyor.

ytd. :)
  • kalifiye balta sapi  (18.02.21 21:43:25)
baban yanlış biliyor. kısılırsa daha az elektrik harcar. sizdeki teknoloji böyle yani. eskilerin kısma işlemi daha farklıydı.

  • bohr atom modeli  (18.02.21 21:44:56 ~ 21:46:56)
O da eskilerden yola çıktı, kalifiye balta sapının dediği gibi olduğunu söyledi, çektiği enerji aynı fakat bu içeride hiç edilerek ışık şiddeti düşürülüyor gibi

  • freebird5406_2  (18.02.21 21:52:36)
bohr +1. eskiden anahtar dimmerlar vardi ampulde dimmer yoktu. anahtar dimmeri da kisiga aldiginda ampulden cizir cizir sesler geliyordu.

edit: ayrica ampulun 60w oldugundan emin misin hocam? yanlis bakmis olmayasin? led ampulde hic duymadim 8 olur 10 olur ama 60 cok.
  • nibba  (18.02.21 21:58:40 ~ 22:04:16)
@Nibba dediğin gibi 9w ben normal ampulde 60 lık ışığa denk geliyor onu söyledim
www.amazon.com.tr

  • freebird5406_2  (18.02.21 22:11:21)
babaya 60w denir mi hocam kalbine indirme adamcagizin :) de ki baba bu yeni teknoloji led diye bir sey. 9watt yakiyor ama 60watt isik veriyor. o aldigin ampulden bende de var birkac sene once aliexpressten cakma markalilardan almistim bir suru. kisinca daha az yakiyor emin olabilirsin devreyi inceledim cunku.

  • nibba  (18.02.21 22:17:04)
Az ışık = az enerji tüketimi.

Bunun aksi zaten enerjinin korunumu kanununa ters. Ancak ışığın azaldığı ve direncin arttığı bir yöntemle mümkün olabilirdi, yani gelen elektriğin bir kısmını ısıya çevirecek bir direnç olmalı devrede. O da fazla ısınmaya sebep olur ve aşırı mantıksız olur. Yani senin düşüncen doğru.
  • himmet dayi  (18.02.21 22:21:50 ~ 22:22:06)
:))) oradaki 60 watt inkadescent lambadaki 60 watt'a eşdeğer olan 60 watt, etiketinde de öyle yazar

  • esref  (19.02.21 00:16:57)
Babanıza oturup PWM (Pulse width modulation) konusunu araştırıp anlatıyoruz. Diyoruz ki işler artık eskisi gibi değil, kullanmayacağımız kısmı bir direnç vs üzerinde ısı olarak harcamıyoruz. Bunun yerine bir kare dalgadaki "dolu" kısmımları arttırıp azaltarak gerilim seviyesini ayarlayabiliyoruz.

  • kimlanbu  (19.02.21 09:59:58)