akran zorbalığının nedeni nedir?

Arkadalar özellikle lisede ortaokulda bunu sıkça görüyoruz.Zayıf olanı ezme dışlama şekil bozukluğu olanı hor görme gibi davranışlar olarak ortaya çıkıyor.Bunun nedeni nedir?İnsan zayıfa acımalı onu desteklemeli değil mi?İnsan neden kötüdür kötü olarak mı doğar yoksa bunun altında başka sebepler mi var sizce?

bence evinde,çevresinde zorbalık gören çocukların bunun iyi bir şey olduğunu düşünüp kendi çevresine yansıtması.

zira insanlar ne kadar sağlıklı ki çocuklar sağlıklı olacaklar o yaşta?idrak çağına gelinceye kadar da bunlar maalesef oluyor.
  • drako  (16.02.21 12:43:44)
Şu makaleyi okuyabilirsiniz.
dergipark.org.tr

"Türkiye’de Yapılan Çalışmalarda Akran Zorbalığının Bazı Değişkenlerle İlişkisi" bölümünde biraz nedenlerine yer vermiş.
  • la traviata  (16.02.21 12:46:14)
evde mutsuz olan ve evde ezilen çocukların dışarıda kendini kanıtlamak istemesi ile alakalı.

  • roket adam  (16.02.21 12:58:07)
çünkü birbirlerine üstünlüklerini göstermek istiyorlar. insanlar büyüyünce birbirlerine üstünlüklerini kazandıkları parayla, sahip oldukları mevkiyle gösteriyorlar. tabii çocukken böyle imkanlar yok. onlar da ellerinden geldikçe üstünlüklerini gösteriyorlar.

bir de ortaokulda, lisede daha havalı oluyor zorbalar. kızların ilgisini çekiyorlar.
  • nickini degistiren yazar  (16.02.21 14:37:08)
Bana oldukça doğal geliyor bu olay, yani tavuklar da mesela birbirlerini gagalayıp duruyorlar aralarındaki sosyal hiyeraşiye karar verene kadar. Onun insan versiyonu.

Sıkıntı çocuklar nerede duracaklarını bilmiyorlar ya da bu işin daha "incelikli" yollarını öğrenemiyorlar, çünkü başlarında bunları öğretebilecek bir büyük yok.

Bu zorunlu temel eğitim olayının öncesinde çocuklar hep büyükleriyle birlikte yaşıyordu ve bu olaylar nasıl oluyor öğrenebiliyorlardı. Şimdi başlarında bir büyük yok, kendi başlarınalar, dolayısıyla birbirlerine ciddi zarar verecek kadar ilerleyebiliyorlar. Halbuki başlarında bu işi öğrenebilecekleri büyükler olsa hem o kadar zarar vermezler, hem de kaybedenler daha iyi başa çıkma mekanizmaları geliştirebilirler.
  • plutongezegendegilmi  (16.02.21 14:44:35)
çocuklar oldukça korkunç varlıklar olabiliyorlar. empatiden de yoksunlar genelde, toplum içinde bunları yapamadıkları zaman büyümüş oluyorlar.

çocuk zorbalığı adına iyi bir film önerisi www.imdb.com
  • neverguesser  (16.02.21 15:08:34)
Mutlu ailenin ders notlari yuksek cocugu da zorba olabilir.

Yukarida verilen kumes ornegi gercekten cok basarili. Cocukluk ve ergenlik acik ve gizli sosyal hiyerarsilerdeki yerimizi saglamlastirdigimiz donemler. Sevilmek, begenilmek, saygi gormek vs... icin cok uc noktalara gidebiliyor insanlar.

Dislanan ve zorbaliga ugrayan cocuklar genelde buyuk kitleye uyumlu olmayan bir goruntu, dusunce veya davranis icinde oluyorlar. Bu ozelligin grupta kabul gormediginin disarida da bilincaltinda da onaylanmasi gerekiyor. Zorbalardan baslayarak herkes cikinti olana zorbalik yapip gruba ne kadar uyumlu oldugunu kanitlamis oluyor.

Yakin vakitte "cringe" kavrami hakkinda da baglantili bir seyler izledim. Orada da gruba uymayan ve bunun farkinda olamayacak kadar sosyal analizden yoksun insanlara karsi "cringe" duygusunu hissederek icten ice kendimizin uyumlu bir birey oldugunu onayliyor ve uyumsuz olmanin ne kadar kotu oldugunu kendimize hatirlatiyoruz.
  • cleric  (16.02.21 18:33:42 ~ 18:34:54)
eğitim ya da kültürle baskılanamayacak şekilde kötülük ve şiddete meylimiz olduğunu düşünüyorum. psikologlar - antropologlar bunu destekler nitelikte şeyler söylüyorlarmış.

  • zgrydn  (16.02.21 19:20:48)