Kült film tabiri

Bu kült filmler Imdb 100 listesinden mi ibarettir yoksa bunun dışında da böyle filmler var mıdır, varsa izleyip beğendiğiniz, önerir misiniz? Hem film kültürümü geliştirip vay be daha önce izlemeliymiştim deyip hem de izlemeden ölmemiş olmama sevinmek istiyorum.

Kült film demek kabaca kendi izleyici kitlesini yaratmış, sinematik kalitesi haricinde belirli sebeplerden ötürü diğer filmlerden ayrılmış film demek. O listedeki her film kült film değil. Kült film iyi film olmak zorunda da değil. Bir nevi kendi "alt kültürünü" yaratmış, belirli sayıda (ve bu sayının çok olmadığını söylemek lazım) bir insan tarafından aşırı değer gören filmlere deniyor. Bir film kült oldu diye çok iyi bir film olmak zorunda değil yani.

Ama kült filmleri izlemek sinema sanatı için önemlidir, alternatifleri, uçları görmek açısından. Mesela salo o le 120 giornate di sodoma bir kült filmdir ama hem herkese hitap etmez hem de hiçbir otoritenin en iyi film listesinde yer almaz. Buna rağmen sinema ile ilgilenenler bu filmi bilir ve çeşitli yönlerden takdir eder ya da eleştirir; sinema sanatına katkı yapmıştır.

Kült filmleri izleyip beğenmek için değil perspektif katması için izlemek lazım. Bence sen şu aşamada festival filmlerine giriş yap, sonra kültlere bakarsın.
Cannes, venedik, berlin, toronto, sundance gibi festivallerde yıl yıl hangi filmler ödül almış onlara bak onları izle derim. Sonra kültlere de bakarsın.
  • Jux  (14.02.21 13:06:26)
Top 100 derken Top 250'yi mi kastettin acaba? Çünkü ilk 101-250 aralığında müthiş filmler var.

Birkaç örnek vermek gerekirse;
139. A Beautiful Mind
152. Shutter Island
157. V for Vendetta
167. The Truman Show
219. Into the Wild
230. Rocky

Bunlardan daha güzelleri de vardır ama izlemediklerimi yazmadım. Bir de çok hızlı göz gezdirdim, bunlar dikkatimi çekti.
  • himmet dayi  (14.02.21 13:06:39)
kült film iyi film ya da çok izlenen film demek değildir. jux iyi açıklamış. yanlış kullanılıyor her yerde.

nereden başlayacağınızı hiç bilmiyorsanız top 250'den başlayın işte. şimdi daha ilk filmden tarkovski izle demek biraz mallık olur. yavaş yavaş girmek lazım bu sulara.
  • bohr atom modeli  (14.02.21 13:51:11)
Mesela true romance kült filmdir ama ilk yüzde yoktur.

  • deer hunter  (14.02.21 14:04:14)
(bkz: the room)
www.imdb.com
örneğin bu film de külttür. O kadar kötü ki yurtdışında kulüpler var, her yıl buluşup bu filmi izleyip perdeye plastik kaşık fırlatıyorlar (filmin içindeki bir durumdan dolayı böyle bir espri gelişmiş) :D gibi.

Jux'un açıklaması doğru kesinlikle.
  • nhk ni youkosu  (14.02.21 15:33:34)