Herkesin coin alması

Herkes bir de uzmanıymış gibi aptal aptal yorumlar yapıyor. Sizce bu patlayacak mı gidecek mi?

Bi yerde patlıcak. Bu senede sürer bu tantana.

  • basubadelmevt  (11.02.21 21:59:53)
Biz de yorum yapsak aptal aptal mı diyeceksin?

Bitcoin, Ethereum gibi piyasa değeri çok yüksek kripto paraların patlama gibi bir ihtimali olduğunu düşünmüyorum. Tamamen kişisel görüşüm.
  • himmet dayi  (11.02.21 22:00:47)
bazı coinler düşüyor bazıları yükseliyor. onu da anlamıyorum. dolara bağımlı değil tam

  • ShadowOfMoon  (11.02.21 22:03:02)
too big to fail diye bir tabir var. zor ancak unutulmaması gereken her piyasanın manipüle edilebileceğidir. kenarda az param var değerini yitirmesin dersin koyar unutursun. ama al-sat yapacağım parama para koyacağım dersin o da olur. unutulmaması gereken bir yerde kazanan varsa bir yerde de kaybeden olur. mesele kaybeden olmamak ki illa ki olur. dediğim gibi manipüleye kurban da gidebilirsin ya da şansın yaver gider zamanında satarsın.

  • phonex  (11.02.21 22:09:49)
Himmet dayı aptal aptal dememin nedeni yatırım alanında bir iki ay önceye kadar hiçbir fikri olmayan insanların çok bilmiş bi şekilde fon yöneticisi gibi konuşmaları.

  • mg3929  (11.02.21 22:10:50)
her konuda böyle insanlar :) yeni bi konu öğrenince insanlar seviyo muhabbetini. hele üc kuruş kar ettiyse piiiuu

  • ala09  (11.02.21 22:15:05)
defalarca patladı. ama uzun vadede hep kazandı.

  • sttc  (11.02.21 23:01:24)
4-5 senedir al/sat yapip takipliyorum. "pro" duzeyde degilim fakat bu isin patlamasi icin bence henuz cok erken.

Ama bundan sonra ne olur, bi sure altcoin party olur, birkac ay alan alir satan satar sonra bitcoin 20.000 altina iner, sonra ayi sezonu 1-2 yil surer. Sonraki patlamada 100.000 dolarlarin uzerine cikar. Ben elde duran fazla paranin bi kismiyla bir miktar btc alip uzun vade tutmanin kazandiracagi gorusundeyim.

Ama alt'lara Etherium ve birkac coin disinda girer miyim girmem.
  • msb  (11.02.21 23:09:00)
Yıllardır her düşüşte patladı diyorlar, sonra daha fazla çıkıyor.

Gidiyor valla önünde bir engel görünmüyor. Şu fiziksel paralardan tamamen kurtulursak asıl o zaman görün şenliği.
  • ananiyimioguz  (11.02.21 23:14:36)
elinde 3 kuruş olan bir çok insan gizli işsizliğini saklamak için yatırımcı triplerine girer, bu tüm dünyada böyledir.

patlayacak mı dersen normal şartlar altında patlaması lazım ama dünyanın en büyük ekonomisi olan abd'nin karşılıksız para basıp, halka yardım diye dağıtması gibi olaylar yaşadığımızdan her türlü balon uzunca bir süre daha gider muhtemelen.
  • roket adam  (11.02.21 23:42:27)
Bu konuda bir ekonomist şu fıkrayı anlatmıştı.

Adamın biri pazarda eşeğini 100 liraya satmış. Alan kişi eşekle köye gitmiş, işlerini görmüş ve tekrar pazara gelip eşeği satlığa çıkarmış. Ancak pazarlık payı olsun diye fiyatına 200 Lira demiş. İlk satan adamda pazarda eski eşeğini görmüş. Bakmış ki 200 Lira Allah Allah demiş, bu eşekde galiba bir marifet var 1 haftada 100 den ikiyüze çıkmış der ve 200 Lirayı verip eşeği geri alır. Eve götürür bakar hiç bir marifet yok. Tekrar pazara çıkarır. Ancak kazıklandığı 100 liranın hatırına eşeğin ücretine 300 Lira der. Bir hafta önce eşeği 200 e satan adam galiba satmakla iyi etmedim. Bu eşekte özel bir durum olsa gerek der ve 300 liraya eşeği geri alır. Ancak evde eşeğin sağına bakar soluna bakar hiç bir özellik yok. Geri satışa çıkarar ve bu silsile komşularında araya girmesi ile devam eder ve eşeğin fiyatıda 1000 Liraya çıkar.O da ertesi hafta eşeşi geri almaya karar vermis. Bu alisveris her hafta fiyat arta arta devam etmis. Birkac hafta sonra pazara bir başka köyden Ahmet M. gelmiş. Ahmet pazardaki kalabaligin arasina dalinca bir de ne gorsun:
- "Al, al, al, sat, sat , sat" bağrışmaları arasında bir yaşlı eşek ve bu eşeğin 1000 Liralık satış fiyatı....!
Yanındakine sormuş
- "Hemşerim, bu yaşlı esek 1000 lira eder mi yahu?"
Adam hemen yanıtlamış;
- "Valla grafikler ortada. Bu eşeğin fiyatı 100 liradan başladi, 1000 liraya kadar geldi. Şöyle bir tekniğine bakarsan görürüsün. Eşeğin fiyatı 1000 Liradaki direncini kırarsa, 1500-1650 bandına kadar yolu var.

Bu konuda bir de Ekonomi Dünyasının İlk Spekülatif Balonu: Lale Çılgınlığı konusunu araştırmanı tavsiye ederim.
  • Mirket  (12.02.21 00:19:08)
piyasa neye para diyorsa para odur.

  • engelbert humperdinck  (12.02.21 01:40:24)
Bence kripto para konusunun en sorunlu kısmı spekülasyonla dönüyor olması. Elon musk-dogecoin olayı en büyük örnek. Büyük balıklar, kripto paraları normal borsaya göre daha kolay ve hızlı speküle ediyor. Her yerde büyük balıklar ekmeği yerken geri kalan muhittin topalaklar kırıntıları yeme peşinde koşar ama burada durum daha da aşmış boyutta. Bütün piyasa spekülasyon üzerine kurulmuş.

Kısa vadede patlayacağını sanmıyorum, denildiği gibi uluslararası piyasada kabul görürse, kullanım alanı genişlerse bir sorun olmaz aksi durum soğuk duş etkisi yaratabilir.
  • biravekahve  (12.02.21 01:49:50)
Beni yavastan durtmeye basladiginda bitcoin $500 civarindaydi. Eninde sonunda kesin patlayacak diye diye 5 sene gecti, bu arada bitcoin 48bin dolari gordu.

Zamaninda kenera attiklari 3-5 coin ile yurtdisinda araba alan arkadaslarim var, araba bayilerinin kapisinda bitcoin kabul edilir yazilari asili. Artik is "kesin bir noktada patlayacak" olayini gecmis vaziyette gibi duruyor.
  • cooperr  (12.02.21 02:11:54)
Lale cilginligiyla bunu bir tutmak sacmalik. Piyasa hacmi inanilmaz biyutlardaz birileri ciksa bile baskalari girip bitcoin aliyor.

  • cay sigara  (12.02.21 03:49:10)
"Patlamak" ile kasıt "sıfırlanmak" gibi bir şeyse, bence hayır. %10 geri çekilir, %35 düzeltme yapar, uzun süreli ayıda %85 çöker piyasa ama ben de patlamaz diye düşünüyorum. 2013 yükselişinde yoktum, 2017'den beri varım piyasada öyle ya da böyle, 2021'de de benim bir önceki dalgadaki halim gibi daha önce "parayı gecelik faize koyam, 3-5 de dolar alam"ın dışında finansal hiçbir şey yapmamış binlerce insan ve milyarlarca dolar dahil oluyor piyasaya. O bir yana, inanılmaz bir kurumsal para akışı ve tanınırlığı da var. Bir nevi ponzidir nihayetinde, erken girenler ve çökmeyi denemişli olanlar avantajlı, henüz tanışmış olup her şeyin sonsuza dek yükseleceğini umanların canı sıkılacak büyük ihtimalle öyle ya da böyle.

  • harfitarif  (12.02.21 13:57:52)
Hükümetler karşı hamle yapmadıkça, kendi resmi coinlerini çıkartmadıkça pek bir patlayacaklarını sanmıyorum, elimde param olsa kesinlikle bende üç-beş bir şeyler koymak isterdim.

  • zekicalik  (12.02.21 15:51:20)
borsada şöyle derler; "eğer bir hisseyi şirketteki çaycı bile duyup, aldıysa o kağıttan çıkmanın zamanı gelmiştir."

herkese bol şans.
  • false pretension  (12.02.21 16:02:20)
uzun dönemde gelişerek gidecek ama eski döngüler gibi olursa tepeden (henüz oraya geldiğimizi düşünmüyorum ama geldiği noktada işte) %70-85 düzeltme yapabilen bir enstrüman bu. Ben 2018'de içeride kaldım iyi bilirim :D

sonuç olarak bitcoin gibi arzı sınırlı şeyler atıyorum 2030'da şimdikinden çok çok daha üst yerlere de çıkar, ama arada milletin hayatını etkileyebilecek kadar düşüşler de görüyor bunu bilin. (altcoinler daha da fena, keşke tepede her şeyimi btc yapıp öyle tutsaymışım demiştim)

elinde coinleri tutan biri olarak da henüz alt rally'nin geldiğini düşünmüyorum. Hala çok fazla para btc'de.

edit: tepeyi kestirmeye çalışan varsa, ben şunu takip edeceğim: www.lookintobitcoin.com

edit2: bence kullanım alanları da artıyor. Geçenlerde "avans hesap" kullanır gibi loan aldım (tabii elimdeki daha fazla coini teminat göstererek) onunla yatırım yaptım sonra geri ödedim. Baya kullanışlı olmaya başlıyor bu iş.
  • nhk ni youkosu  (12.02.21 16:17:01 ~ 16:19:25)
Ha patladi ha patlayacak, aptallik etmeyin donunuza kadar alacaklar diye diye izledik olay enteresan noktalara geldi.

2014-2015 gibi bir bitcoin ATMsi dikkatimi cekti kahve alirken, ustunde 600 kusur dolar yanip sonuyor, BTC o kadardi o zamanlar. Ya buna hangi salak gider bu kadar para verir diye icimden gecirdigimi net hatirliyorum. O gun 5 tane alsaydim simdi baya baya rahattim. Sans iste.
  • cooperr  (11.03.21 20:56:29)