Kedi psikolojisi akil danisma

Benim icin onemli bi karar hakkında kafa yürütürseniz mutlu olurum. Benim 7 aylık bir kedim var sokakta bulmuştuk cok küçükken, evde sürekli onunla ilgilenen 4 kisi var, en çok ben ilgileniyorum tabi bu yüzden de sıklıkla benim yanımda. Coook enerjik biri, buyuk bir evimiz var surekli koşuyor evde, bazen saatlerce balkonda durup disariyi izliyor oynuyor. Ben bu ay tek başıma istanbula tasiniyorum max 50 metrekare %99 balkonsuz bir ev olacak ve günün çoğunda evde olmayacağım. Kedimi cok seviyorum, uyurken bile özlüyorum ama benimle gelirse mutlu olmayacağını düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Evdeki diğer bireyler öf pöf yapmadan ilgileniyor ve seviyorlarsa, götürme derim. Kurulu düzeni varken ve sevgi görüyorken (varsayıyorum) sensiz de yaşayabilir. Hayvanlar çabuk uyum sağlıyorlar birinin yokluğuna. Sevilip bakılsınlar yeter.

  • jalapeno  (08.02.21 20:45:28)
Ben de bu yüzden kedimi yanımda getirmemiştim orada daha fazla alanı vardı ve yerine bağlı oluyor kediler diye. Ben de götürme derim.

  • turkce konusan uzayli  (08.02.21 20:49:52)
Hem kedi hem köpek bakmış biri olarak kediden ayrıldığında üzülen sen oluyorsun, kedi çabuk unutup ortama uyum sağlıyor ama köpek gerçekten son nefesine kadar seni bekliyor :) Ve tabii kediler için dışarı çıkamıyorsa geniş evde yaşamak çok daha sağlıklı çünkü gerçekten çok hareketli hayvanlar ve onların özgürlüğünü kısıtlamak hoş değil, zaten evde tutarak özgürlüklerinin büyük bi kısmını ellerinden alıyoruz. Bi de mekan değiştirince depresyona girebiliyorlar :)) Onun için bence de evde ilgi görüyorsa şu an yaşadığı yerde kalsın, daha iyi onun için.

  • superfluid  (08.02.21 20:51:53)
burada yazılanların aksine, kedilerin eve bağlı olması fikrine tamamen katılmıyorum.
evet içgüdüsel olarak ve yapıları gereği tabii ki büyük oranda öyle, ama bu aranızdaki bağa göre de değişiyor.
"beni yanında ister" diye bir şey diyebiliyorsanız, yeni evinize götürün.

ama bunu diyemiyorsanız ve evde kalan diğer kişilerin çok iyi bakmaya devam edeceklerine dair güveniniz tamsa, götürmeyin.
zaten siz gittikten sonra bir şekilde huzursuz ya da mutsuz olursa ve alışamazsa, evdekiler de size haber verir diye düşünüyorum.
o zaman almayı düşünürsünüz belki.
  • blatta hiberna  (08.02.21 21:10:59)
Aslında bunun cevabını sen de biliyorsun :) Aklını çelmeyeceğiz, eğer evdeki diğer kişiler sen yokken de onunla ilgilenebilecekse kesinlikle götürme.

  • pandispanya  (08.02.21 21:11:00)
Valla bizim ev de çok büyük sayılmaz, 80 m2 falan sanırım ve balkonsuz dediğin gibi ama kedimiz gayet mutlu. eğer orada bakabileceklerse bırakabilirsin tabii, ama aklında soru işareti varsa kedini de yanına al derim.

  • roket adam  (08.02.21 21:32:39)
O koşma enerjik olma mevzusu 1 bilemediniz 1,5 yaşında normale bağlayacak. Salgın sonrasında çok gezen evde durmayan biriyseniz almayın ama kedi sorumluluğu alıp yalnız bırakmayacaksanız alabilirsiniz de bence. Ben de yakın zamanda daha ufak koridorsuz bi eve taşındım yine koşacak yer buluyo hatun yani sıkıntı olmadı pek :)

  • hedep  (08.02.21 22:38:37)
Diğerleri ilgileniyorsa bırakmak daha mantıklı.

  • elorelia  (09.02.21 07:42:12)
Ben başka bir açıdan yaklaşacağım. Eğer İstanbul'da tek kalacaksan, ailenin yanına tatile gitmek istediğinde, arkadaşlarınla tatile gitmek istediğinde vs. kediyi evde yalnız bırakacaksın ve ona bakacak birini organize etmen gerekli.Veya işe başladığında kedi evde tüm gün yalnız kalacak,seni akşamdan akşama görecek. bazı akşamlar arkadaşında kalmak isteyeceksin, evde kedi yalnız kalacak. kalabalık bir evden yalnız küçük bir yere geçmek kedinin depresyona girmesini kolaylaştırır. O yüzden onun iyiliği için bırak derim. Tabii tüm bunlar evdeki diğer kişilerin kediye iyi baktıkları senaryo için geçerli. Eğer sen gittikten sonra senin kadar iyi bakılmayacak ise o halde mutlaka götür.

  • wendyangelamoiradarling  (09.02.21 08:51:13)
geçen akşam bir rüya gördüm, anlatmak istedim.

iki kedim var. rüyamda; sebebi her neyse kedilerimin burada kalırlarsa mutsuz olacaklarına eminim. daha mutlu olabilmeleri için onları taşıma kutularıyla bir gemiye (!) koyup amerikaya göndermeye karar veriyorum :D gemiye veriyorum bunları, sonra gemi tam kıyıdan biraz uzaklaşıyor, pişman oluyorum. kıyıdan deliler gibi bağırıyorum kedilerimi geri verin vazgeçtim diye. gemi de kocaman bir gemi, neyse bir çalışan duyuyor beni. dönemeyiz artık kalktık diyor. ama o kadar bağırıp ağlıyorum ki üzülüyor. tekrar kıyıya yanaşıyorlar koca gemiyle, bir ton iş. ama kedilerimin taşıma kutusunu geri alıyorum sonunda. ve bir yandan diyorum ki, acaba onlar için yanlış mı yaptım, sonuçta burada kalacaklarsa mutsuz olacaklar. ama evde yokluklarına da dayanamayacağımı da biliyorum. neyse iç sıkıntılarıyla uyandım. herhalde boğaziçi olaylarından biraz etkilenmiş olmalıyım, çocuklarımızın gelecekleri tehlikede yurtdışına göndermek gerek falan :D

yani sonuç olarak ben olsam bırakamazdım. yanımda götürürdüm. baktım ki kedi bir süre sonra bile hala mutlu değil, o zaman geri götürmeyi düşünebilirdim. bensiz kalınca da üzülecek sonuçta, küçük eve taşınınca da belki üzülecek, belki de sorun etmeyecek. ama her iki duruma da belli bir süre sonra alışacaktır. tercih burada sana kalıyor bence. sen onsuz yapabilecek misin, onsuz ve tek başına yaşadığın bir evde ne kadar mutlu olacaksın?
  • istanbul kanatlarimin altinda  (09.02.21 09:01:00 ~ 09:03:34)