Kızgınlıkta kısırlaştırma

Kedim 7 aylık kızgınlığa girip çıkmıştı hastaydım veterinere kisirlastirmaya goturemedim 1 hafta geçti tekrar girdi. Veteriner fark etmez bu dönemde de olur dedi ama ben olmuyor diye biliyorum? Ne yapacağım

Normalde kizginliga girdigi gunden 10gun sonra yapabiliyorlar ortalama. Ikinci kez girme olayini bilmiyorum. Zaten ameliyattan once kan degerlerine bakarlar, eger kan degerlerinde sorun varsa yapmazlar.

  • fakyoras  (04.02.21 18:55:04 ~ 18:55:25)
Ben olsam beklerim. Çünkü ben de beklenir diye biliyorum. Ya da başka bir hekim görüşü daha alın.

  • elorelia  (04.02.21 21:35:21)
Ben de bekle derim. Ben de öyle biliyorum.

  • himmet dayi  (04.02.21 21:56:39)
1 yaşından önce kısırlaştırma önermiyoruz. Bekleyin hayvanı da tehlikeye atmayın derim. Kızgınlıktan sonrası uygundur ama yanılıyor olabilirim bu konuda.

  • Amory Lorch  (04.02.21 22:45:50)
@amory siz kimsiniz

  • hayaletimsi  (04.02.21 22:56:35)
1 yaşından önce kısırlaştırma kim önermiyor anlamadım. Yurtdışındaki pratik 5-6 aya yerleşmiş durumda, İngilizce anahtar kelimeleri yazın şu bahsettiğiniz 1 yaşından önce önermiyoruz klişesini bir tanesinde bile göremezsiniz. Hatta ilk yazdığımda önüme gelen today’s veterinary practice’te acaba daha da mi öne çekilmeli tartişması. Çekilsin dediğimden değil, uygulamanın yerleşikliğini anlatmak için. todaysveterinarypractice.com
Burada da birçok veterinerin uygulaması bu yönde ama neye dayandığı bilinmeyen bir 1 yaş klişesiyle Bekletilen onlarca kedi hamile kalıyor, kızgınlık stresine giriyor, baş edemeyenler evlerinden atıyor.
Soruya gelince evde tek kediyse biraz daha beklerdim, sokakta tehlike altında erkek kedilerden kaçmakla geçiyorsa günü kısırlaştırırdım.
  • sibertenik  (04.02.21 23:01:39)
@sibernetik yolladığın sitede de yazıyor. Hipotermi riski yüksek. Riske girmeye gerek var mı? Ayrıca yaşı, kilosu, cinsi ve cinsiyeti vs de önemli.

Yavru kediyi başka bir şeyden dolayı ameliyat ediyorsak ve değerleri de uygunsa aynı ameliyatta kısırlaştırıyoruz. Onun dışında yapmıyoruz. Mesela uyutma(ötenazi) da yapmıyoruz. Seçim meselesi.

Bence barınaklarda yaşı küçük veya büyük bakmadan kısırlaştırıyorlar. Acaba niye diye düşünmek lazım. Adamlar kendileri de diyor nüfusu azaltmak için yapıyoruz. Feline fix by five var. Aynı amaca hizmet.

"The optimal age to spay/neuter a cat is before it reaches 5 months of age. For owned cats, the optimal age would be 4 to 5 months; for cats in shelters, the optimal age could be as early as 8 weeks."

www.avma.org

"The AVMA supports the concept of pediatric spay/neuter in dogs and cats in an effort to reduce the number of unwanted animals of these species. Just as for other veterinary medical and surgical procedures, veterinarians should use their best professional judgment based on the current scientific literature in deciding at what age spay/neuter should be performed on individual animals. The decision should be made by the animal’s owner in consultation with a veterinarian after discussing associated risks and benefits.​"
  • Amory Lorch  (04.02.21 23:43:48 ~ 23:51:30)
6 hafta yani bir buçuk ay ila 14 hafta yani 3 buçuk ay arasındaki hayvanların hipotermi riskinin nasıl minimize edilebileceğini tartışmışlar. Burada 1 yaşına kadar beklenmeli sonucunu mu çıkardınız?
Yolladığım sitede 5-6 ay “öncesi”nden bahsediliyor tekrar yazayım “öncesi”. Yurtdışında sahipli sahipsiz hayvanları kısırlaştırdıkları yaş 5-6 ay. Sizin söylediğiniz 1 yaş.. Barınaklarda daha da küçük yaşta 2 aylığa kadar hayvanlarda uygulanan operasyon ve riskleri konumuz değil. Evet muhtemelen çoğalmayı önlemek için erken yapıyorlar ameliyatı.
Amaç aynı olabilir ama bahçede, sokakta baktıkları kedilerini kısırlaştırmak isteyen insanları çok yanlış yönlendiriyorsunuz bu şekilde, onlarca hayvan doğum yapıyor ipin ucu kaçıyor. Son gönderdiğiniz alıntıda da sahipli hayvanlar için 4-5 ay demiş zaten. Siz de alıntılamışsınız.
  • sibertenik  (05.02.21 00:03:20)
@siberteknik

Buradan nasıl hipotermiyi azaltırız dediklerini çıkarıyorsun. Şuna hastayım Türkiye'de; herkes internette okuduklarının reelde de aynı şekilde işlediğini düşünüyor. Yapan vardır. Olamaz mı dedik? Biz yapmıyoruz dedim. Uygun görmüyoruz. Ev kedisi diyor başlık sahibi. Onlarca doğum yapıyor dediğiniz hayvanlar sokak hayvanı. Sana yolladığım yazılarda da yazıyor. Riskler mevcut. Minik vücutlarda her veteriner iş yapamaz. İnce parmaklılar daha iyi ameliyat edebilir. Hipotermi var diye yazıyor yazıda sen ise "hipotermiyi nasıl azaltırız yazıyor" diyerek konudan sapıyorsun.

Nüfusu kontrol altına almak için o yaşlarda kısırlaştırıyorlar diyorum konuyla alakasız diyorsun

"Concerns about small body size, hypothermia, and hypoglycemia are valid and require that the veterinary staff pay attention to maintaining body temperature and minimizing the length of time that food is withheld before surgery. Risk for hypothermia can be minimized by limiting the amount of hair clipped; using warm scrub solutions without alcohol; and using warming devices such as water-circulating heating pads, forced warm air flow, or active polymer warming blankets. Risk for hypoglycemia can be minimized by not withholding food for more than 2 hours before surgery."
  • Amory Lorch  (05.02.21 00:23:03)
İki ayrı evde, 4 dişi kedi bakıyoruz. İkisini eylül ayında kısırlaştırdım. Diğer ikisi için de ameliyat yakın.

Kızgınlık döneminde ameliyat yapmanın normal vaziyette ameliyat yapmaktan tek farkı kanama miktarı. Burada kanama kedinin yaşamsal fonksiyonları sürdürmesinden ziyade ameliyatı gerçekleştiren ekibe zorluk çıkardığı için endişe yaratıyor. Elbette vücudun travması da daha zor toparlanıyor ama ameliyatı başaramayan dişi kedi oranı 1000'de 3 civarıydı bildiğim kadarıyla.

İlave bilgi: Bazen kedilerin bünyeleri de şaşıyor. Bir hafta sonra tekrar girebiliyor ya da kızgınlıkta olup eskisi gibi çok ağlamıyor. Bu dış etkenlere ve biyolojik saatine bağlı olan bir şey. Saat burada günlük değil, biyolojik zamanlayıcısı anlamında.
  • Etanglement  (05.02.21 00:25:39)
5-6 ayın normal kabul edilip öncesinin risklerinin tartışıldığı makaleyi gönderdim size tekrar yazayım da. Siz bunu kafanızdaki 1 yaş saplantısını her şekilde doğrulandığını düşünüyorsunuz.
İnternette okuduğum şeyler demişsiniz bu basit bir kısırlaştırma ne zaman yapılıyor, uygulama ne şekilde sorusu ve evet Onlarca kaynakta da benzer cevaplar var. Türkiye’de de, yurtdışında da uygulamayı bu şekilde yapan (ev kedilerine ve sokak kedilerine) onlarca yer var. Tedbir olarak beklenebilecek dönemde yine5-6 aya kadar olan dönem olarak işaret edilmiş. Siz kafadan bir 6 ay daha ekliyorsunuz.
Konuyla alakasız olan 2 aylık yani aşırı erken kabul edilen kısırlşatırma. O şekilde yazdım okursanız. Diğer bahsettiğiniz bir hayvanın boyutlarının ameliyat için küçük olması, Sağlık durumunun elverişli olmaması bunların hepsi o hayvan özelinde değerlendirilecek konular. Benim de bir sürü sağlık sorunuyla doğmuş, ortalamadan ufak kalmış, kronik hastalıkları olan 4 yaşında kör bir kedim var. Hastalıktan başını kaldıramadığı için kısırlaştırmadım ama bu ona özel bir durum. Aynı şekilde başlık sahibinin durumu da biraz beklemesini gerektirebilir. Ama 1 yaşına kadar önermiyoruz diyerek yaptığınız genelleme bugün modern pratiğe uymuyor. Siz ev hayvanına, beklesin derim zararı yok nasıl olsa diye düşünüyor olabilirsiniz. Yine söylüyorum tersi yöndeki uygulamanın yaygınlığına rağmen. Yalnız bunu söylediğiniz zaman kapısının önünde kedisini besleyen bağ kuran insanlar da bekleyelim o zaman diyor. Sonuçlar ortada.
  • sibertenik  (05.02.21 01:05:39)
@siberteknik
"İnternette okuduğum şeyler demişsiniz bu basit bir kısırlaştırma ne zaman yapılıyor, uygulama ne şekilde sorusu ve evet Onlarca kaynakta da benzer cevaplar var"
Uçak nasıl uçurulur veya nükleer enerji nasıl oluşur sorularının da cevabı internette var. Ama gerçekte nelere dikkat edeceğin veya kaç bin değişkenin olduğu yazmaz. Kısırlaştırmada bir çok değişken var. Çok ameliyata girdim. Öyle dediğin gibi kolay değil hiç bir şey. Basit değil. Masadaki bir canlı. Bizim doktorlara internette baktım bende şu hastalık var diye caka satmaya benziyor yaptığın.
  • Amory Lorch  (05.02.21 01:32:02)
bayağı yanlış anlamışsınız , ben sorunun basitliğinden bahsettim, ameliyat kolay demedim, bu konuda tek bir sözüm keşke hiçbir operasyona ihtiyaç olmasa. Basit olan “soru”ya dönecek olursak, “kediler için uygun kısırlaştırma yaşı“ Bu basit bir soru ve evet internette sizin veteriner misiniz bilmiyorum meslektaşlarınızın da içinde olduğu grupların toplulukların bu konuda yılların birikimiyle sizin kabul etmediğiniz ama sizin pratiğinizin aksine verdiği cevaplar var. Sizinle tamamen zıt yönde giden tartışmaları var. Onlar da aynı ameliyattan bahsediyorlar, kedilerin özel hallerini de değerlendiriyorlardır. Çok da uzağa da gitmenize gerek yok soru sahibinin kedisini emanet ettiği veteriner de 7 aylık bir kediye operasyon yapacak.
Kedi kısırlaştırma için uygun yaş nedir sorusunu kaynaklardan araştırmakla internetten teşhis koymak arasındaki bağlantı kurmanıza şaşırmadım gerçi. Ne zaman gelecek diye bekliyordum. Size kendi uygulamalarınızda başarılar.

  • sibertenik  (05.02.21 02:35:32)
Tekrar yazayım soru da basit derken tartışılmamalı, tek bir cevabı olmalı anlamında değil. Hakkjndaki verilere, pratik uygulamalarınIn dünya genelindeki yansımalarına ulaşılabilirliği anlamında.

  • sibertenik  (05.02.21 02:40:45)
@siberteknik
İnternetten okuduklarınla burada haklı olduğunu öne sürüyorsun. İşin içinden biri olarak tecrübelerimi aktarıyorum.
"Just as for other veterinary medical and surgical procedures, veterinarians should use their best professional judgment based on the current scientific literature in deciding at what age spay/neuter should be performed on individual animals"

Yukarıda da yazdığı gibi veterinere sorun o bilir diyor. Senin gibi kesin cümleler kuramıyorum. Biz yapmıyoruz ve önermiyoruz da. Sen internetten okuduklarına inanmaya devam edebilirsin. Adamlar bas bas bağırıyor nüfusu kontrol etmek için bu yola başvurduk diye. Ev kedisi burada bahsettiğimiz. Mesleğini söyle bizler de sallayalım internette okuduklarımızla. Doktorsan mesela nasıl kanser teşhisi koyduğumuzu google'dan referanslarla sana gösterelim. Aselsanda isen taramalı bomba atarların ne kadar efektif olduğunu karikatürlerle gösterelim.
  • Amory Lorch  (05.02.21 11:34:18 ~ 11:34:39)
Başlık sahibinin kedisini tanıyan bilen kendi veterineri 7 aylıkken ameliyat edecekken ve soru bu değilken 1 yaş öncesi önermiyoruz diye dalan sizsiniz :)
Yurtdışında yerleşik anlayıştan bahsedince de onların tek kriteri nüfus kontrolüymüşçesine cevap veriyorsunuz.
Neyse dediğim gibi tekrar size kendi uygulamalarınızda başarılar.
  • sibertenik  (05.02.21 13:15:06)
Ne yapacağım diye sormuş. Senin mantığına göre kimse cevap atmamalı. Meslek erbabından çok bilen siz bile cevap atabildiğinize göre sorgulamanız pek mantıklı değil.

Yurtdışındaki uygulama burada da yapılıyor. Önermiyoruz diyorum. Yapan yapıyor. Nedir bu kadar takılıp kalmanız? İnternette yazılan her şeyi veterinerler o şekilde yapmak zorunda değil. 2 aylık kediye kısırlaştırma yapılır diyor ama her kedi sahibi o kırılgan canlıya bakabilir mi ameliyat sonrası? Enfekte oldu, dikiş attı, kanama veya vücut ısısı düştü veya arttı diyelim; bunlarla uğraşmak akıllı adam işi mi? Neyse teşekkürler vaktiniz içi Veteriner Bey/Hanım.
  • Amory Lorch  (05.02.21 13:36:25)
Evet 2 aylık kediye kısırlaştırma ameliyatı akıl işi değil, pratikte bir karşılığı da yok belki aşırı uç uygulamalar hariç. İnternette yazan şey dediğiniz makalelerde de böyle bir öneri yok. Herkes aynı fikirde.

İyi günler size de.
  • sibertenik  (05.02.21 15:01:56)