mutant virüsün koronadan farkı

Ne tam olarak?

Geçirmiş biri olarak söyleyeyim, öyle "aman allah herkes ölecek mutant virüs" diye bir durumu yok. Daha kolay bulaşıyor, ama zarar vericiliğinde bir fark yok öğrendiğim kadarıyla.
Semptomlar biraz değişkenlik gösteriyor. Hiç ateş geçirmeden, aşırı vücut ağrısıyla atlattık biz. Tat ve koku hastalığında başında gideceğine, son günlerinde gitti, 1 hafta sonra geri geldi.

  • quaker  (03.02.21 23:50:24 ~ 23:50:51)
korkulan asıl şey mutant virüsün üretilen aşıları etkisiz hale getirmesi. bulaşıcılığının veya öldürücülüğünün artması da kötü tabii ki ama şu an endişelenmemiz gereken şey mutant virüsün aşıyı etkisiz kılması olur çünkü virüs zaten bin çeşit mutasyon geçiriyor, bu anormal bir şey değil. yalnız aşıyı bertaraf edecek bir mutasyon geçirirse o zaman şu ana kadar kaydedilen aşama büyük oranda yitirilmiş olacak.

gerçi bir bilim insanının yazdıklarını okumuştum, "mutant virüs nedeniyle mevcut aşılar etkisiz hale gelse bile yeni virüse karşı aşı geliştirebiliriz. sonuçta sıfırdan üretmedik bunu, yıllardır üzerinde çalışılan bir teknoloji. biraz vakit alır ama mevcut bilgi birikimimizden faydalanarak yenisi için de aşı üretebiliriz" demişti. o yüzden biraz içim rahatladı şahsen.

yine de o tarz bir mutasyon geçirmemesi daha iyi tabii. şimdi bile nüfusunun %2'sinden fazlasını aşılayabilen tek ülke israil sanırım, işin içine yeni aşılar ve üretim süreçleri girerse bu hikaye daha çok uzar.
  • der meister  (03.02.21 23:58:49)
teoride öldürücülüğü artarsa bulaşıcılığı düşecektir.(bkz: vice versa)

  • nuisance  (04.02.21 00:05:19)