pickup vergilendirmesi nasıl oluyor? yıllık mtv

4x2 ve 4x4'lerde nasıl oluyor?

4x2 kamyonet sınıfında, 4x4 normal otomobil sınıfında mı değerlendiriliyor?

4x4 de kamyonettir.

  • erty_ksk  (01.02.21 16:06:47)
Ruhsatta ne yazdığı önemli bazı 4x2 lerin otomobil yazdığını okumuştum gezenbilir'de, 4x4 olduğu halde kamyonet de yazıyor olabilir.

Ruhsatta ne yazıyor?

Edit: Tabiki çift kabinler için bu karışıklık, yoksa tek kabin zaten direkt kamyonet.
  • John Bloor  (01.02.21 16:12:38 ~ 16:13:18)
kamyoneti alırken ne kadar vergi ödendiği ile ilgili bu sınıf meselesi. çok ama çok azdır daha yüksek vergi ödeyip otomobil sınıfında pikap alan.

4x2 ya da 4x4 olması fark etmez.
  • co2s2  (01.02.21 16:23:54)
4x4 pickupların yıllık mtvsi binek gibi ödeniyor. Alırken avantajlı sadece.

  • reactionic  (01.02.21 17:21:07)
bununla ilgili bir kesin bilgi yok mu yav

4x4 olunca otomobil vergisi alınıyor, 4x2 ise kamyonet vergisi alınıyor diyorlar. benim pickupım yok sadece bilgi amaçlı soruyorum.

2021 model 2000cc'ye kadar,arkası açık , 4x2 ile 4x4 pickupın vergisi ne olur?
  • false pretension  (01.02.21 18:27:41)
4x2 şahıs şirketi üzerine kamyonet olarak kaydediyorlar, çift kabinli olanlar panelvan olarakta kaydedilebiliyor. Vergisi düşük oluyor ama köprüden geçme, hız sınırlamaları gibi dezavantajı olabiliyordu.

4x4 arazi aracı (suv) gibi vergilendiriliyordu

www.gezenbilir.com
  • Northern Mariner  (01.02.21 19:12:26)
@northern mariner

artık köprüden geçebiliyor pickuplar. o dezavantaj kalktı. sahibinden'de baktığımda yıllık vergisi 6bin tl civarı görünüyor.
  • false pretension  (01.02.21 21:53:26 ~ 21:54:12)
Sahibinden'de Arazi & Suv & Pickup bölümünde hususi araç olarak vergileri gösteriyor. Ticari kaydedilen araçlar için farklı. Köprüden geçme mevzusu yine ticariler için farklı.

Ticari kaydedilince devletin gözünde Amarok veya Ford Ranger bile Hyundai H100 olarak görülüyor :)

Mesela Ford Ranger için 4x2 olan kamyonet olarak mtv şöyle çıkıyor.
i.hizliresim.com
  • Northern Mariner  (02.02.21 11:25:49 ~ 11:31:36)