Antalya'da yaşamak

Yakın zamanda Antalya'ya taşınmak gibi bir planımız var. Neden Antalya? Bilemiyoruz, bize çok yaşanılası bir yer gibi geldi güneydoğudan sonra. Cehennem sıcağı olmasına rağmen (Temmuz-Ağustos) biz yaşayalım burda hissiyatı uyandırdı son gittiğimizde, hazırlıklarımızı yaptık. Taşınmak için biraz birikimimiz var, maddi maliyeti karşılayabiliriz. İş imkanlarını da araştırıyoruz hala, tavsiyelere açığız.

Önemli sorum ise, turist olmayan biri için Antalya'da yaşam nasıldır?

turkiye'de yasanabilecek en guzel ve dogru yer. yaz sıcağı dışında kötü bir ozelligini dusunemiyorum. sakin, temiz, ferah, ucuz, güzel, düz (yokus mokus yok) ve yeşil bir şehir.

  • hazen  (01.02.21 10:50:03)
Üniversitedeki 5 senelik ara dışında 34 senelik hayatımın tamamını geçirdiğim şehir Antalya. Hâlâ buradayım. Yaz aylarındaki cehennem sıcakları ve dayanılmaz nem oranı dışında ülkenin en yaşanılası şehri bence. Her köşesi ayrı güzeldir. Kafanıza takılan, özellikle öğrenmek istediğiniz herhangi bir konuda daha detaylı yardımcı olabilirim.

  • ultranil07  (01.02.21 11:03:56)
Antalyada yaşam güzel.. her türlü soru sorabilirsiniz.. mesleğiniz ve yaşlarınızı merak ettim iş olanakları için tavsiye vermekte faydası olur..

  • denizmaniaherif  (01.02.21 12:39:23)
2 ay önce Antalya'dan istanbul'a taşındım, taşınmak zorunda kaldım. İş yok, olan işlerin maaşı düşük. İstanbul'da benzer masraflarla(kira, fatura vs) maaşım 2 katından fazla arttı. Uzun süre sonra ek iş yapmadan ay sonunda cebimde para kalmasının huzurunu yaşıyorum.

Yaşamak için mükemmel bir yer. Milletin kıtalar aşıp tatile geldiği yerde yaşıyorsun, çevresinde gezmek tozmak için dünya kadar yer var.

Tek sıkıntısı insani şartlarda yaşamak için gerekli maaş yok. Ayrıca kiralar uçtu, 1000tl ye kaldığım evden çıkınca sahibi sonraki kiracıya kapıyı 1700tl'den açtı.
  • kimlanbu  (01.02.21 13:24:47)
3 yıl oldu biz geleli. Ankaradan geldim ben. Bence yaşanılır bir yer. Araç varsa ve uzaklık sorun değilse Döşemealtı taraflarına bakın. İstanbulda normal eve verdiğini kira ile bahçeli villada oturursunuz. Nem ve sıcaklık düzeyleri merkeze göre daha yaşanılır seviyede. Şehiri sevdim, görüntü güzel, sosyal imkanlar bolca.

İş konusunda benim alanımda kısıtlıydı mesela, iş bulurum umuduyla geldim, bulamadım, eski işime home office olarak devam ediyorum. Sizin de iş imkanınız sektöre bağlı.
  • curukturpkokusu  (01.02.21 13:25:09)
eğer iş güç işlerini çözebilirseniz türkiye'nin en güzel şehri bence. benim de 20 ye yakın senem geçmiştir. şu an istanbuldayım, buradaki şartlarımla orada iş bulabilecek olsam 1 saat beklemeden dönüş yaparım.

turist olmayan biri için güzeldir esasen antalyada yaşam. antalyanın en sevdiğim yanı, büyük şehir zaafiyetlerini onlara göre nispeten az çekerek, büyük şehir avantajlarını sonuna kadar kullanmasıdır. trafik bir büyük şehire göre fazlasıyla kabul edilebilir seviyede. yaşam yine onlara göre fazlasıyla kabul edilebilir maliyetlerde ancak sosyal faaliyet olarak onlardan geri kalan hiç bir yanı yok. dışarı çıktığın zaman gece gündüz yaşam var. tiyatroya sinemaya konsere gideceğim desen var, gece hayatına takılacağım dersen fazlasıyla var.

tek önerebileceğim şey şu, geliriniz ne düzeyde bilmiyorum ama iyi bir semtte oturmaya çalışın mümkünse. bana kalırsa lara en yaşanılabilir yeri şehrin. sonrasında konyaaltı iyidir bir tık altta(kimine göre konyaaltı öndedir hatta). ardından merkez muratpaşa bölgesi, en son olarak da kepez ilçesidir. kiralar, ev fiyatları ne durumdadır bilmiyorum ama lara tarafında yaşarsanız türkiye'nin en güzel semtlerinden birinde yaşamınızı sürdürürsünüz.

antalya'da sanayi olmadığından çalışma şartları büyük şehirler kadar iyi değildir. maaşlar belli bir seviyenin üstüne çıkmaz. kurumsal firma pek bulunmaz. para genel olarak turizm üzerinden döner. diğer iş kolları zayıftır istanbul'a izmir'e göre.

sıcaklık ise gerçekten pek sorun değil. hem bir iki sene adapte olursunuz size o kadar da sıcak gelmez hem de şehir bu aşırı sıcağa adapte olmuştur. klimasız ortam yok denecek seviyededir. herkesin evinde ikişer üçer klima bulunur, arabalar klimalıdır, dükkanlar otobüs durakları her şey klimalıdır. ben öğlen sıcağında dışarıda bir iş yapacağım demiyorsanız o kadar da problem olmuyor kısacası.
  • syozkn  (01.02.21 13:59:56)
çok teşekkür ederim yanıtlarınız için. bizim de taşınma kararını verirken en çok takıldığımız konu iş bulmaktı. Kalabalıktan, itiş kakıştan uzak ve denize yakın olmak istiyoruz, iş bulsak dakika durmayacağız.

eşim ve ben 35 yaşlarındayız, özel sektörde yönetici olarak çalışıyoruz. ikimiz de dış ticaret konusunda deneyimliyiz, ben proje odaklıyım, eşim planlama ve operasyon yönetimi. 10+ yıl iş tecrübemiz, çok iyi seviyede ingilizce bilgimiz var. tabii ki bahsettiğiniz gibi mevcut konumlarımıza benzer işler bulamayacağımızı tahmin ediyoruz, ancak kendimize bir yer edinebiliriz diye ümit ediyoruz. mevcut işlerimizi bırakmadan araştırmaya başladık bu nedenle.

Antalya'da yaşamak için Konyaaltı ve Lara iki tercihimizdi, isabetli olduğuna sevindim.
  • tequila rainbow  (01.02.21 14:38:01)
@tequila Sevindim. Serbest bölge ve Döşemealtında epeyce firma var yurtdışı satış yapmak için.. Ben Konyaaltındayım.

Eğer mahalle tavsiyesi de isterseniz hemen yeşillendireyim.
Konyaaltı dışında bir semtinde yaşamadım Antalya'nın ancak Lara daha çok İstanbul anımsatır bana. müthiş bir Trafik yüksek evler pahalı vitrinler ve soğuk insanlar.. Ben Konyaaltıcıyım :) Evim denize de yakın zaten adımdan da anlaşılacağı üzere sürekli denizdeyim ^^ sail iyidir.. Lara'da da plaj var ama kum çakıl plaj değil. Rampalardan atlamalı kayalık yerler. Bunlar haricinde İngilziceler çok iyiyse bence Otellerin yönetici pozisyonları için de başvurabilirsiniz oda Satışı konusunda.. Bunun için de tüm otellere gidip güzel bi cv hazırlayıp elden tanışarak sunmanızı öneririm oradaki yetkililere. Bu çok iyi olacaktır.. Bol şans :)
  • denizmaniaherif  (01.02.21 15:34:30)
ben 1989 dan beri antalyadayım. (iş dışında yok olduğumu saymazsak) Bence antalya yaşanılacak bir yer değil. Eskiden güzeldi. Yoğun göç alıyor ipini koparan (sizi tenzih ediyorum) işsiz güçsüz, sabıkalı bir sürü insan doldu. Sokaklarda güvensiz tipler. Asayiş olayları desen arttı. Adana ve samsun'u solladı. Yazın desen aşırı sıcak ve nem millet dışarı çıkamıyor.

Esnafı ve halkı bi acaiptir.
  • komando kani var bende  (01.02.21 19:51:25)