Hangi Yemek Kabı Daha Çevre Dostu?

Yemek siparişi verdiğimde yemeklerin (karton-plastik) çorba kaselerine koyulmasını istiyorum. Plastik (hani şu simsiyah ve kapkalın olan) yemek kaplarının daha çok çöpe neden olduğunu düşündüğüm için böyle yapıyorum.

Ama doğru şeyi yapıyor olduğumdan emin değilim.

Hangisi doğaya daha az zarar veriyordur sizce?

Dikkate alınması gereken kriterler sanırım şunlardan ibaret:
- Ürün üretilirken tüketilen kaynağın (enerjinin) miktarı
- Ürünün dönüştürülebilme oranı (doğayı kirletme oranı)
- Ürün dönüştürülürken harcanan kaynağın (enerjinin) miktarı

karton geri dönüşümlü ve doğada çözünebildiği için daha çevre dostu gibi geliyor.

  • jelly bear  (28.01.21 13:30:22)
Yemeklerde kullanılan kartonlar lamine oluyor ve geri dönüşemiyor. Ayrıca yağlı ürünler kağıtlar da geri dönüşemiyor bildiğim kadarıyla, mesela pizza kutularının yalnızca yağsız üst kapakları dönüşebiliyor. En son incelediğimde böyleydi. Ama yağlı kartonu kompost yapabilirsiniz. tabii lamineyse zor.

edit: Bir de öneri olarak, thermos'tan güzel bir yemek termosu alarak ve çorba pişirerek çevre konusunda daha büyük bir adım atılabilir. Akıl vermek gibi değil de opsiyon olarak yazayım dedim.
  • whoosie  (28.01.21 14:09:32 ~ 14:19:48)
@jelly bear Kartonların içinde plastik var ama.

@whoosie evet, yağlanmış kağıt dönüştürülemiyor sanırım.

Yemek aldığım kişi telefonda (yanlış anlamadıysam) dönüştürülebilir plastik kullandığını söyledi. veya ben öyle anladım (plastik tabaklarımız mikrodalga fırında kullanılabiliyor dedi).
  • pantepember  (28.01.21 14:54:55)
Plastik kapların altında bir numara olması lazım tek haneli, ona bakıp dönüştürülme durumuna göre temizleyip dönüşüm noktalarına bırakabilirsiniz.
Misal: theperilsofplastic.files.wordpress.com

  • whoosie  (28.01.21 15:07:45 ~ 15:11:29)